Mun poikakaveri väittää, että se joutuu istumaan 4 kuukaudeksi maksamattomista lakuista. Voiko pitää paikkansa vai onko keksitty juttu?
Maksamattomista laskuista vankilaan?
miira-
107135
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
laskuista lusimaan lähde ;)
Ne saa kuitattua istumalla.
kauhea vedätys koko juttu... Hankkiudu eroon moisesta paskanpuhujasta ennen kuin putsaa sinut kokonaan!
lusimaan, ne jää ulosottoon odottamaan sitä hetkeä kun tyyppi menee töihin ja automaattisesti viedään palkasta osa laskuihin. Sen sijaan sakot voidaan muuntaa vankeudeksi jos niitä ei maksa, jos 4 kk olisi istumista sakoista niin suht suuri sakko kyseessä.
Poikakaverini kertoi nyt, että joutuu vankilaan sen takia koska entisen auton kanssa tuli kuulemma ongelmia! Minkälaisia vaikeuksia auton kanssa pitää tulla, että joutuu lusimaan? Osaako joku kertoa? Vai oliko tämäkin valehtelua?
Ei laskuista mitään lusimaan joudu, heko heko. Sakoistakin maksimituomio on kolme kuukautta. Eli jos on todella menossa lusimaan niin joku muu syy siellä on taustalla.
Auton kanssa on voinut tulla ongelmia jos on niitä varastellut riittävästi....
Ensin laskuista vankilaan, joka ei ole mahdollista ja sitten jostain autojutuista.
Vankilaan tuomitaan käräjäoikeudessa, ei vouti niitä määräile. Kyselepä nyt milloin on ollut käräjillä ja minkälainen tuomio on tullut.
(huijarin olet bongannut ja nyt mietit omaa elämääsi vaikka kauheasti rakastaisitkin!)
Yleisin auton kanssa tehty rikos, mistä lusitaan, on rattijuopumus. Niitäkin täytyy olla useita ja enin osa törkeitä, mistä neljäksi kuukaudeksi lusimaan lähtee.
maksamatta jättäminen EI ole rikos. Maksamaton sakkorangaistus voidaan toteuttaa sakkovankeutena siinä tapauksessa, että ulosotto ei ole kyennyt perimään sakkoa sakotetulta esim. varattomaksi toteamisen vuoksi.
Ei tietenkään joudu.