Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

hepene ja lelukauppojen hinnat

Onko hepene ja lelukauppiailla todellakin joku hintakartelli niin kuin näyttää olevan digiboksien myyjilläkin.

mutta

Muutamat vatteet joita olen ostanut, ovat erittäin huonoa tekoa ja hinta pöyristyttävä.
Sauvat ei kestä (ei ole kiinni käytön rajuudesta) kovaäänisiä, patterit ei pysy paikoillaan. Hinnat jälleen pöyristyttäviä.

Neuvokaa jokin edullinen firma?

Alina Iloliemi
51752
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ostettiin Thaimaan matkalta näitä leluja. Hinnat siellä 20-30 kertaa pienemmät.

Tavarat tulevat pitkälti Keski-Euroopan tukkureilta Suomen tukkureille jonka jälkee välissä ovat vielä kauppiaat. Jokainen kun pistää 50-70% katetta niin johan hinta nousee. Lisäksi kaikki tuoteet tehty Kiinassa vaikka paketissa lukeekin esim USA.

Lisäksi jos pistät merkille sama nettisivurakenne toistuu Suomessa ainakin 30 kaupalla eli kyseessä ketju. Hintataso helppo pitää kartellissa kun tukkurit hinnoittelevat tuotteet. Tuskin kukaan kehtaa haastaa alaa tutkittavaksi. Lisäksi volyymit ovat niin alhaiset vrt. ruoka ym. tavarat.

Työllisyyden kannalta hyvä juttu. Oletan, että näitä tuotteita ei osteta kuitenkaan kasapäin kotiin, joten antaa kauppiaidenkin nauttia kovan työn hedelmästä. Jos lähtisi laskemaan tuntipalkkaa voisi se jäädä yllätys yllätys aika pieneksi. Älkää kadehtiko niitä jotka pyörittävät Suomen sosiaali turvaa veroja maksamalla.

Ps. en ole näiden tuotteiden myyjä, ainoastaan käyttäjä.

Äänestä

Pääsääntöisesti kalliita ja laatuunsa nähden törkyhinnoiteltuja.
Varsinkin tietyt uudet suosikkilelut, pätkä silikonia a 100 Euroa..., no sekin olisi jenkkikaupoissa n. 60$, eli about 50€ ja toimituskulut ja mahd. tulli.
Ainoa edukas konsti on etsiskellä tarjouslaareista ja tarjoussatseista, jos ei ole yleisintä kokoa itse.
esim. www.ladyshop.net

Äänestä

Ei ole tyhmä se, joka pyytää liikaa, vaan se, joka maksaa!

Äänestä
minä........

Äänestä

Alan tuoteet ovat kieltämättä ylihinnoiteltu.
Olisiko vinkkejä kohtuullisimmista hinnoista?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Opiskelijatyttönen kirjoitti:

Onko hepene ja lelukauppiailla todellakin joku hintakartelli niin kuin näyttää olevan digiboksien myyjilläkin.

mutta

Muutamat vatteet joita olen ostanut, ovat erittäin huonoa tekoa ja hinta pöyristyttävä.
Sauvat ei kestä (ei ole kiinni käytön rajuudesta) kovaäänisiä, patterit ei pysy paikoillaan. Hinnat jälleen pöyristyttäviä.

Neuvokaa jokin edullinen firma?

Alina Iloliemi

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu