Vihreille hankalat kysymykset ydinvoiman ja vesivoiman lisärakentamisesta oli nostettu ohjelmaneuvottelujen energiaryhmässä jo pöydälle. Työryhmään kuuluva keskustan ryhmänjohtaja Timo Kalli kertoi, ettei työryhmä ryhdy riitelemään tekoaltaista tai kuudennesta ydinvoimalasta, vaan lopulliset ratkaisut siirretään suosiolla Matti Vanhasen vetämään johtoryhmään.
Kalli arvioi, että vihreät ja Rkp ovat valmiita hyväksymään jossakin muodossa eroavan hallituksen linjauksen, ettei mitään päästötöntä energiavaihtoehtoa pidä sulkea pois, mutta kokoomus saattaa esittää kovempaa linjaa: "ydinvoiman selkeämmin esiin".
Kalli arvioi, että vihreät ja Rkp ovat valmiita hyväksymään jossakin muodossa eroavan hallituksen linjauksen, ettei mitään päästötöntä energiavaihtoehtoa pidä sulkea pois, mutta kokoomus saattaa esittää kovempaa linjaa: "ydinvoiman selkeämmin esiin".
Vastaukset 3
Vanhimmat
noilla kepulaisilla. Eivät ole laiskoina ja yksinkertaisina jaksaneet perehtyä muutamiin viime vuosien lopullisiin oikeuden päätöksiin, iltalehdistä ammentavat yleisivistyksensä.
Allashankkeet ovat kuolleet ja haudattu. Piste.
Ainakin, jos kokoomuksen pää-äänenkannattaja Nykypäivää on uskominen. Siellä oltiin sitä mieltä, että vihreiden vuoksi täytyy luopua joko altaista tai ydinvoimasta. Muutenkin asia on aika selvä. Vuotos jauhaisi 35 megawattia ja kuudes 1800 megawattia.. Ei ne kepun edustajatkaan niin tyhmiä ole, että oikeasti olisivat Vuotokseen uskonut. Sillä saa kuitenkin kummasti ääniä kun on muka ärhentelevinään. Niin selvyyden vuoksi, Vuotos tuottaa kyllä enemmän, koska sen avulla voidaan tehostaa muiden voimaloiden tuottoa, eli kokonaisteho olisi suurempi kuin tuo 35MW.
Olisikin ettemme tarvitsisi enenevässä määrin sähköä, niin, jos olisi noin. Mutta eipä ole. Helppo puhua, että sähköä vähemmän tuottaa, ja säästää. Mutta kuka säästää. Eliittiin on edes turha katsoa, tai heidän hameenhelmojaan kantaviin.
Niin, kuka säästää! Tai kenelle eliitin säästökuurit olisi tarkoitettu.
Tuolla oli Hassin matkoista puhetta, katsoin sivujaan, ja ajattelin että tuoko alkaisi säästämään. Ainakin pelivaraa olisi, hänellä ja kaltaisillaan. Ainakin vihreistä voidaan lopettaa puhuminen säästömielessä. Heillä vain sananhelinää. Lähinnä omilleen, jotka nyt vielä uskovat, kuinka he säästävät ilmakehää.