Kyokushin karate
Knock-down ottelua (täyskontakti), itsepuolustusta, kansainvälistä toimintaa ja hyvää fiilistä!
alkeiskurssi alkaa ke 18.4.2007 Lukkarin koululla Nurmijärvellä klo 20.00 - 21.00.
Lajiesittely ja mahdollisuus aloittaa harjoitukset heti, verkkarit riittää.
Kurssin kesto noin 2 kk.
Tiedustelut: Kai Hallamaa
Puh. 050-5445452
Sähköposti: [email protected]
Knock-down ottelua (täyskontakti), itsepuolustusta, kansainvälistä toimintaa ja hyvää fiilistä!
alkeiskurssi alkaa ke 18.4.2007 Lukkarin koululla Nurmijärvellä klo 20.00 - 21.00.
Lajiesittely ja mahdollisuus aloittaa harjoitukset heti, verkkarit riittää.
Kurssin kesto noin 2 kk.
Tiedustelut: Kai Hallamaa
Puh. 050-5445452
Sähköposti: [email protected]
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ulkomaillako käytte ottelemassa vai järjestättekö seuran sisäisiä kilpailuita? Suomessahan ei tietääkseni näitä kyokushinotteluita ole ollenkaan. Sparri ja ottelu ovat eri asioita.
Tällä hetkellä ainakin Ruotsissa ja Tanskassa. Tanskassa pidetään pohjoismaidenkisat. Ruotsissa mätetään sitten muissa yhteyksissä, esim. leirien.
Mutta ajan kanssa ruvetaan niitä otteluita sitten täällä Suomessakin järjestämään.
Ja Ossihan on nyt menossa ensimmäisenä suomalaisena Japaniin Kyokushin karaten
MM-kisoihin.
Okei, teillä on siis ilmeisesti ottelukokemusta seurassa. Itse en pidä oikeina otteluina esim. kyokushinin vyökokeisiin kuuluvia matseja, koska näissä paremmat ja isommat ottavat kevyemmin vyökokelaita vastaan. Ottelussa yritetään täysillä voittaa vastustaja kaikin sallituin keinoin, muuten kyse on korkeintaan kovennetusta sparrista, vaikka karateseuroissa sparria otteluksi usein kutsutaankin.
Mutta haastakaa nyt ensi töiksenne se toinen suomalainen kyokushinseura, niin tyylisuuntanne saa Suomessa piristystä. Kyokushiniin kuuluu mielestäni olennaisena osana kilpaileminen. Tuloksia sitten nettiin, niin nähdään kumpi on Suomen ykkönen. Veikkaan, että... mmmm...
Kyllä Kiukkari-kisoja vielä Suomeenkin tulee. Mutta niiden aika ei ole ihan vielä. Kiukkari-toiminta on niin kapealla pohjalla vielä. Kaitsun seurassa on tietojeni mukaan yksi kilpailija. Jos Kyokushin Karate Helsinki heittää kehään oman ukkonsa, niin ei niistä vielä oikein kisoja väännetä =).
Jos ajatellaan realistisesti hommaa, niin kyllä tässä on vielä vuosien työ ennen kuin saadaan semmoiset kisat pystyyn, joissa on vaikka kymmenen kovatasoista Suomalaista Kiukkari-ottelijaa. Kyllähän ulkomailta tulisi heti ottelijoita Suomeen, mutta olisi aika noloa järjestää kisat, joihin Suomella ei olisi asettaa hyvää joukkuetta.
Perinteisestihän Kiukkari-kisoihin saa tulla kuka haluaa. Eli uskoisin, että muista lajeista löytyisi kovia matsaajia kisoihin. Kisat eivät kuitenkaan veisi Suomalaista Kiukkaria juurikaan eteenpäin, jos "kehissä" olisi muiden lajien ukkoja.
Kyllä Kiukkarin SM-kisat joskut tulevat, mutta itse arvioisin, että vasta useiden vuosien päästä.
Tähän liittyy sekin seikka (jonka Kaitsu varmasti allekirjoittaa myös), että paha on valmentaa ottelijoita, kun kursseille ei oikein ole tulijoita. Kyllä Kiukkarista puhujia riittää, muittei treenaajia.
Uskon, että Kiukkari löytää vielä paikkansa Suomalaisessa kamppailussa, mutta kyllä siihen saa vielä vuosia tehdä työtä.
Kiukkari-terveisin
- Hokkinen -
www.kyokushin.fi
Miten voi muutamassa vuodessakaan kehittyä kilpailijana jos ei treenaa kilpailuihin ja kilpaile?
Teette vain päätöksen seurojen välisistä salikisoista vaikkapa reilun puolen vuoden päästä, ehkä kutsutte sinne muutaman ulkomaalaisen aloittelevan kilpailijankin, ja alatte treenaamaan ottelua ja kuntoa. Sitten seuraaviin kilpailuihin mennessä alkaakin olla jo homma vauhdissa. Se yksi ja ainoa myös thainyrkkeilyä treenaava lastentarhanopettaja ei varmaankaan välttämättä väkisin tunge niihin ekoihin kilpailuihin muita murjomaan.
En oikein usko, että itsestään mitään tulee tapahtumaan jos ei kilpailuihin treenaamista ja kilpailemista aloiteta. On Suomessa muuutkin lajit aloittaneet matsaamisen paljon huterammaltakin pohjalta.
taas menossa.
lisää tätä
Mikähän tuossa on mielestäsi trollausta? Katsot sen seuran nettisivuja, niin näet että niiden kilpailija todellakin on thainyrkkeilyä harjoitteleva lastentarhan opettaja.
Vai sekö siinä on trollausta, ettei niitä kilpailijoita itsestään synny ilman että kilpailuja järjestetään ja niihin treenataan? Niinkö se mielestäsi menee, että viisi vuotta sahataan salihiihtoa ja sitten aletaan käydä ulkomailla ottelemassa, ja kun tällaisia on monta niin sitten pannaan Suomessa turnaukset käyntiin?
Täsmennä!
www.kyokushinkarate.fi
Ei muuta kuin lajia levittämään aggressiivisesti ympäri Suomen ja mielellään tänne pohjoiseenkin päin. Täällä olisi ainakin yksi lajista kiinnostunut...
Turkuun ilmeisesti oltiin perustamassa kiukkariseuraa lähiaikoina sekä Vantaalle.