Onko tietoa siitä, joutuvatko uskosta luopuneet tavallista todennäköisemmin väkivallan uhriksi ja ketkä vainoavat?
Vainotaanko kieltäjiä?
lestamafia
15950
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei vainota, väkivaltariski ei kasva.
Tietääkö kukaan, saiko hoitomies koskaan ns. "turpaan"? ;)
...mennä ehkä henkisen väkivallan puolelle. Kaveripiiri hylkää ja saatetaan antaa lapselle porttikielto kotiinkin. Ehkä tämä on ollut yleisempää ennenvanhaan, mutta ei nykyään varmaan niin yleisesti.
Hei vaan,
ei todellakaan joudu väkivallan uhriksi. Itse olen uskon kieltänyt joskus 1990 luvun puolivälissä ja olen elänyt sen jälkeen todella onnelista elämää. Minulla on vanhempiini todella hyvät välit ja he ovat Lestaadiolaisia. Tosin en asu Oulussa missä Lestaadiolaisuus on vahvimmillaan. Minua ei ole ikinä vainonneet Lestaadiolaiset eikä mitkään muut lahkolaiset.
Aikanaan kun kielsin uskoni olin 15- vuotias ja se hyväksyttiin hyvin. En ymmärrä mistä kaikki hoitokokous höpötys ja muu on lähtenyt, mutta itse en ole joutunut kokemaan mitään semmoista.
Itseäni hämmästyttää kaikki tämä Lestaadiolaisten morkkaaminen, sillä tässä maassa on kuitenkin uskonnonvapaus ja minä luulen, että ne ihmiset mitkä ovat jonkun vakaumuksen kannalla, voivat omalla vakaumuksellaan vahvistaa yhteiskuntaa.
Ainoat ihmiset ketkä minua ovat vainonneet elämäni aikana, eivät ole olleet lestaadiolaisia vaan ihan joitakin muita. Lestaadiolaiset vanhempani jopa ovat olleet onnellisia puolestani vaikka asun avolitossa.
Mistä siis tämä epäluulo lestaadiolaisia kohtaan?
kirjoitus. Kiitos.
tunne isiesi uskonnon pimeää puolta. Se on onnistuttu salaamaan sinulta SRK:n päätöksen perusteella todella hyvin. Onneksi olkoon!
Ehdottomasti kaikkein pahin uskonnonvapauden riistäjä on SRK.
Yritätkö väittää, ettei toisen kokemus ole tosi?
Yritätkö väittää, että vain sinun tietosi ovat oikeaa kokemusta? Eikö tämä ole sitä "vain me" oppia...
Olipa nuori tai ei, hänen kokemuksensa vaikuttaisi olevan toinen kuin sinun. Ota huomioon, että on ollut erilaisia aikoja VL-kristillisyydessäkin. Ei kaikki "isien" kokemukset toistu suinkaan nykyään! Eikö olisi nyt parempi puhua siitä, millainen VL-liike on nyt kuin toistella jotakin vanhoja juttuja.
Mutta vanhoillislestadiolaisuudesta tiedän totuuden.
Vanhollislastadiolaisuuden yhteyteen pitäisi laittaa varoitustarra, tyyliin:
VANHOILLISLESTADIOLAISUUS VAARANTAA MIELENTERVEYTESI JA LOMPAKKOSI!
ne isien teot vaikuttavat? Etenkin, kun suurin osa vanhoista ylilyönneistä selvittämättä ja hyvittämättä!
Onko tämä sinun totuutesi ainoa koko maailmassa?
Voiko kukaan koskaan kokea tosin?
Devout käynyt niin?? Jos on -en tiedä auttaako tämä yhtään- mutta olen pahoillani tapahtuneesta.
mutta kyllä se koshta sieltä näyttäytyy, vaikka vl:t väittävätkin uskonsa ja Jumalan sanansa muuttuneen...
ei poista itse asiaa. Se, että SRK on käskenyt alamaisensa vaikenemaan hoitokokousjulmuuksistaan, ei todellakaan poista tapahtuneita asioita.