Äksyilevä

leijona-tyypillistä?

oma mieheni on aivan ihana, mutta yksi piirre on, joka on ihmetyttänyt alusta saakka. Leijona saattaa ärähtää ihan ihmeellisistä asioista, tai lähinnä sellaisista asioista jos oma kuninkaani kuvittelee, että hänen herkkää itsetuntoaan loukataan..Sama piirre on eräässä kaverissani. Ja yhtä nopeasti kun nämä äksyily/kiukuttelu-kohtaukset ovat alkaneet, ne myös sammuvat. Kun itse vielä kummastelee, mistä oikein tuulee.

Ilmeisesti leijonat ovat "melko" temperamenttisia noin yleisestikin? Vai mitä mieltä ovat muut leijonat?

7

1947

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      Itse olen ominaisuuksiltanikin henkeen ja vereen leijona, ja kyllä, tuo äksyily saattaa olla ihan ominaista meille.
      Ei me mitään pahaa koskaan tarkoiteta, vaikka joskus ärähdetäänkin, sellaisia vuoristoratatemperamentikkoja me vaan ollaan.=)

    • viirukka

      Joo, me leijonat karjahtelemme, mutta ei siinä mitäåän vaarallista ole. Parempi kun ärähtää heti, eikä jää hautomaan päässään turhia juttuja.

      Olen leijona -nainen, mutta tempperamentti ei ole mielestäni ollenkaan paha asia, hiirulaisia on aivan tarpeeksi.

      Leijona on myös kiihkeä, omistaan huoltapitävä, empaattinen, huolehtiva ja vaikka ihan mitä, positiivista, kuten meissä kaikissa, mutta negatiiviset piirteet huomataan paremmin kuin positiiviset, jos ärähtely sitä joidenkin mieelstä on.
      Eiks ole hyvä, että kun karjahtaa, se jää sitten siihen , eikä kauaa murista.

      • itse leijona

        mutta olen huomannut, että leijoniin kohdistuu aika paljon epäluuloja. Pidetään ylpeinä ja riidanhakuisina jne. Mutta itse olen huomannut, että leijonan kanssa on helppo hengittää. Että kun leijonaa ottaa päähän joku asia niin hän karjahtaa sen, eikä tarvitse toisen jälkeenpäin pohtia näitä juttuja vaan hommista riidellään/puhutaan heti ja sitten ne unohdetaan. Se on oikeastaan hirvittävän hieno asia.


      • jaaahas
        itse leijona kirjoitti:

        mutta olen huomannut, että leijoniin kohdistuu aika paljon epäluuloja. Pidetään ylpeinä ja riidanhakuisina jne. Mutta itse olen huomannut, että leijonan kanssa on helppo hengittää. Että kun leijonaa ottaa päähän joku asia niin hän karjahtaa sen, eikä tarvitse toisen jälkeenpäin pohtia näitä juttuja vaan hommista riidellään/puhutaan heti ja sitten ne unohdetaan. Se on oikeastaan hirvittävän hieno asia.

        Leijonat eivät todellakaan ole mitään empaattisia niitä kohtaan, jotka ei satu olemaan sydäntä lähinnä! Minua raukkaa kidutti jo ihan tarpeeksi eräs leijona sydämettömyydellään. Eipä ole karjahdellut vaan kieroillut ja kostanut.


    • kiusattu lapsesta

      Kaikkia leijonia on kiusattu lapsesta asti
      mm. tämän ominaisuuden takia.

      Itsetuntoa ei löydy myöhemminkään juuri kenellekään.

      • ja isoissakin

        Äksyilyn jotenkin kestäisi, mutta 20 vuotta ja pitää vielä paimentaa isoissa ja pienissäkin
        hänelle kuuluvissa asioissa.


    • Kuuhärkä

      Luonnossa leijona vaaniin ja saalistaa puskan takana.

      Kumpi on parempi, puskassa vaaniva peto, joka yllättäen hyökkää kimppuun vaiko suoraan karjahteleva vauva?

      Eli se, mikä tulee ulos, ei ole vaarallista. Se mikä ei tule ulos, sitä on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      90
      8666
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      49
      4766
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      41
      4431
    4. Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?

      Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit
      Maailman menoa
      46
      2633
    5. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      99
      1510
    6. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      40
      1306
    7. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1256
    8. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      64
      1172
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      39
      1160
    10. Kannattaa toimia yleisesti ottaen

      Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo
      Ikävä
      167
      1100
    Aihe