Eikö ammattikoulussa opeteta ajamaan niin, että rekka pysyy pystyssä? Miksi kaadatte niitä jopa kesäkelillä? Oletteko niin huonoja kuskeja, vai kaadatteko ihan vaan piruuttanne?
ammattitaidottomat
rekkakuskit
221561
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
http://www.rahtarit.fi/kilpailu/mm06tul.htm
Eikö teille autokoulussa opeteta mitään? Eikö edes liikennesääntöjä? Edes sen vertaa että pysyisitte tiellä? Ettekä "ajautuisi" sinne sun tänne? Ettekä ajaisi 30 - 50 km/h ylinopeuksia, jolloin teiltä otetaan ajokortti pois?
Vai ajatteko ihan minne sattuu vain ihan piruuttanne? 120 rajoituksella 215? 60 rajoituksella 120?
Yli 40 vuotta olen ihan itse henkilöautolla maita ja mantuja kiertänyt. Kaksi sakkoa, omia mokia. Ei kolareita, ei ajautumisia.
Mutta mä en käynytkään autokoulua; hommasin kortin opetusluvalla, eikä isäukon autossa ollut edes renkaita.
Ehkä se teki minusta ihan keskiverokuskin, joka pärjäilee.
Aika moni ojaan ajautunut rekka on väistänyt taitamatonta henkilöautoilijaa joka on "ajautunut tuntemattomasta syystä vastaantulijan kaistalle"!
Tässä taas yx osmo,joka käy tod.näk.aina joskus tienpäällä ja sattuu näkemään onnettomuuden jossa on mukana iso auto eikä edes välttämättä syyllisenä.Olen itse seisonu tien varressa useita tunteja autoilijoiden tuijottettavana kun rekkaani nostettiin ojasta sen jälkeen kun HENKILÖAUTO AJOI ALLE ja suistuin tieltä.Vituttaa tollaset pässit jotka soittaa poskea täällä,tule huoltoasemalla keskustelemaan jos on asiaa.Fakta on se että suomessa on varmasti maailman parhaimpiin kuuluvat kuljettajat.Suhteuta onnettomuudet ajettuihin kilometreihin.Monet ammattilaiset on varmasti ajanut enemmän takaperin kun sinä etuperin.
pilaa kaikkien muidenkin maineen.
Opeta ne ensin ja tuu sitt vasta tänne huuteleen, kun osaatte käyttäytyä liikenteessä!
Opeta sinä kaikki kädettömät henkilöautokuskit ajamaan, sitten voit tulla huutelemaan tänne kun henkilö- ja pakettiautokuskit osaavat käyttäytyä liikenteessä!
Kaupunkien keskustoissa ihmetyttää henkilöautoilijoiden tarve pyyhkäistä kuormurin ohi kovalla kiireellä ja sitten ajaa takaisin kuormurin eteen. Suomalaisilla liikennevalojärjestelyillä seuraavassa risteyksessä on kuitenkin punainen valo, ja koska koko jono henkilöautoilijoita on mennyt kuormurin eteen, joutuu kuormurilla aloittamaan jarrutuksen, kun muuten olisi normaali kaasulta jalan nosto riittänyt.
No ennekuin tämä koko henkiloautojono en edes päässyt liikkeille, on kuormuri joutunut pysäyttämään melkein koko vauhtinsa, ja taas ketju alusta.
Jos nyt lyhyillä kaupunkiosuuksilla on pakko mennä ohi, niin pysyisivät edes vasemmalla kaistalla.
Rekkakuski en ole, vaan ajelen keskivertoa pienempää japanilaista autoa. Jokapäivä vaan liikentessä näen työmatkallani saman ongelman.
Asia, joka kuormuri kuskeissa ihmetyttää. Puhelimessa olo, tai tekstiviestin näpyttely. Moni pitkämatkalainen tekee sitä pysyäkseen hereillä, moni siksi, kun ei ole tylsältä ajolta muuta tekemistä.
Puhelimessa olo ei tee kuskista automaattisesti huonoa. Teen sitä itsekkin. Puhelimessa olo ei kyllä yhtään ainakan paranna liikenneturvallisuutta.
"Kaupunkien keskustoissa ihmetyttää henkilöautoilijoiden tarve pyyhkäistä kuormurin ohi kovalla kiireellä ja sitten ajaa takaisin kuormurin eteen. Suomalaisilla liikennevalojärjestelyillä seuraavassa risteyksessä on kuitenkin punainen valo, ja koska koko jono henkilöautoilijoita on mennyt kuormurin eteen, joutuu kuormurilla aloittamaan jarrutuksen, kun muuten olisi normaali kaasulta jalan nosto riittänyt.
No ennekuin tämä koko henkiloautojono en edes päässyt liikkeille, on kuormuri joutunut pysäyttämään melkein koko vauhtinsa, ja taas ketju alusta."
Mitäs sittän, pitäisikö henkilöautojen nysväillä kuormurin perässä, ja jäädä seuraaviin valoihin. Kyllä se hidas kuormuri saa jäädä sinne jonon viimeiseksi muiden matkantekoa tukkimasta. Vai pitäisikö harjankonekuskienkin alkaa kisata paalupaikasta liikennevaloihin ja valittaa, kun muut ajoivat eteen ja hän menettää aikaa?
Kyllä se on luonnollista että hidastelijoista halutaan ohitse. Muuten se saattaa olla edellä vielä ulosmenotielläkin.
paviaani.. tee yhteiskunnalle palvelus ja ammu ittes
aamunkoitteessa... tuollaiset tumpelot kuin sinä, saattaa saada nenuun jos tulee tumpeloimaan nenän eteen kaupungissa
Sinä kuulut selvästi juuri siihen porukkaan, joka tekee kaikki kevätjuhlaliikkeet mitä suinkin osaa raskaan ajoneuvon saavuttaessaan. Ohi on päästävä vaikka henki menisi. Ollaan lähdetty myöhässä liikkeelle ja yritetään ajaa se aika kiinni, tai sitten ollaan vain henkisesti vähän muita jäljessä - sitäkään ei saa ajamalla kiinni. Sitten kun kerran palataan ohituksesta ihan kuorma-auton etukulmaa viistäen eikä ison kuski ehdikään väistää ***oottia, tulee kosketus ja jo on parku suuri kun tatsunin kyljessä on lommo. Seuraavaksi ollaankin suomi24:ssä julistamassa kuinka ammattitaidoton rekkakuski ajoi päälle - itsehän oltiin jo unohdettu mitä ohittajan velvollisuuksista on lakiin kirjattu. Onko oman typeryyden tunnustaminen mahdotonta?
miten tuo avautumisesi liittyi selvitykseeni miksi kaupungissa on päästävä rekasta ohitse? Ei ole kivaa, kun joka liikennevaloissa saat odottaa puoli minuuttia perässä, kun raimo rahtari yrittää kelata vauhtia.
Hiljattain oli lehdissä juttua "reippaasta" rekkakuskista. Hän oli ärsyyntynyt edellään ajaneeseen kuorma-autokuskiin, koska tämä rekkakuskin mielestä hidasteli tarpeettomasti. Hermot paloi ja tilaisuuden tullen rekkakuski ajoi päin kuorma-autoa ihan vain kostomielessä.
Että taitaa se minäminminäminä sykkiä siellä isojen autojen kuskien päässäkin, ja typeryytäkin löytyä alkutarpeiksi...
Kyllä kaikissa ihmisryhmissä on enemmän ja vähemmän kuumakalleja. Olen todennut, että esimerkiksi jokaiselle vähänkin isommalle työpaikalle mahtuu aina vähintään yksi kusipää, vaikka muu porukka olisi tosi mukavaa.
Saat kirjoituksellasi luotua kuvan, että mielestäsi raskaan kaluston kuljettajien porukassa olisi enemmän kuumakalleja kuin potkulautojen kuskeissa, mutta taitaa mennä päinvastoin. Tuo yksi tapaus oli ikävä osoitus siitä, että ammattikuljettajien seassakin on ihmisiä, joiden harkintakyky voi pettää. Vaan mitenkäs se tapaus Nissan-kuski ja lyömävälinen vs. Mercedes-Benz? Unohtuiko?
Niin, juuri sen takia olisi hyvä ellei hätähousut pujottelisi ohi kuin parhaatkin palanderit ehtiäkseen pysähtymään sinne seuraaviin punaisiin. Jos se kuorma-auto saa rauhassa rullata kohti valoja, sillä on usein paljon parempi alkuvauhti valojen vaihtuessa vihreäksi, ja koko liikennevirta liikkuu sujuvammin. Mutta jos joku minäminätyyppi tunkemalla sulloutuu ohitse ja sitten pakottaa sen kuorma-auton hiljentämään nopeuttaan enemmän, muu liikennevirta saa sitten kärsiä siitä yhdestä kotiräikkösestä, jolle jokainen sekunti on rakas. Sen verran paljon olen tullut kaupungissa ajaneeksi nähdäkseni sen, että harvoin nuo ohittelijat onnistuvat pitkää kaulaa vetämään, suomalainen liikennevalosuunnittelu pitää siitä huolen.
Vihje: Hanki ilmastoitu, automaattivaihteinen auto, jossa on hyvä kuljettajanistuin ja toimiva äänentoistolaitteisto. Lähde ajoissa liikkeelle ja yritä ajaa taloudellisesti. Aikaa ei mainittavasti haaskaannu, mutta hermoja säästyy.
Niin, tuo oli esimerkin omainen vastine siihen kirjoitukseesi, jossa annettiin ymmärtää, että vain ne henkilöautoilijat ovat siellä liikenteessä sillä minäminä asenteella, ja raskaan kaluston kuljettajat olisi aina fiksuja ja maltillisia. Älä nyt heti hikeenny, tai muuten tulee kuva, että siellä raskaan kaluston puolella on tosiaan runsaasti kuumakalleja...
Eikös se ole ihan hyvä, että täällä suomi24-roskalaatikossa puretaan paineita ja ajetaan sitten leppoisin mielin?
No seuraavan kerran kun ohi pyyhkäiset, niin jääppä siihen vasemalle kaistalle. Ennenkuin huomaatkaan, on kiitolija ajanut ohitsesi valojen vaihduttua vihreäksi.
Nysväreistä en itsekkään välitä, varsinkaan liikennevalo sellaisista. Yllättävän moni joutuu nöyrtymään liikennevaloista lähdettäessä 1,3 litraiselle nykivälle japsiautolleni. Tosin vain ensimmäiselle 50 metrile.. Vaihde on silmässä ja kytkin tuntumassa heti kun keltainen valo yrittääkään hehkua.
Nuppien ja kärryttömien koppivetureiden perästä lähden mieluusti liikennevaloista tai ramppikiihdytykselle. Niiden komentokeskuksessa ei yleensä valoista lähdettäesä mietitä H-vaihteiston toimintakaaviota.
vetäsi keskialueen ja vastaan tulijoitten kaistan yli ojanpohjalle koko yhdistelmän.Tosi ammattilainen nukkui vain 3-4 tuntia vuorokaudessa.Eli tosi ammattilainen NUKAHTI RATTIIN!!!. Taas oli ainekset,pahaan onnettomuuteen,mutta onneksi ei käynyt pahemmin.
Kortti pois ja saunan taakse tollanen pelle rahtari. Oli vähän aikaa sitten,leuhkinut yhelle toiselle kuskille,että "hänen ei tartte nukkua kuin 3-4-tuntia vuorokaudessa,loppu tehään ajo hommia" VITTUN VATI PÄÄ:
Ei viety Sasiakaan saunan taakse vielä, häntä joka esitti kovempia rangaistuksia. Joten odotellaan nyt sitä ensin...
Ihan vaan tiedoks. Ammattikouluissa ei vielä opeteta yhdistelmän ajoa. Paas googlettaen missä sitä opetusta saa.
Pientä ihmetystä herätti tuossa yksi päivä erään Hyvinkääläisen kuljetusliikkeen hiekkarekka, joka paineli 70-80 kilsaa tunnissa peräkärryn takarengas paskana. Isot kuminriekaleet lenteli pitkin poikin ja kärry pomppi vanteella. Kuski vaan jauhaa kännykkään ja pistää usvaa putkeen. Ihme touhua vai eikö kuski oikeasti huomaa hajonnutta rengasta!!!
Se on sitä ammattitaitoa ja asioitten priorisointia. Eli erkkakuskille on tärkeämpää hoitaa sosiaalisia suhteitaan räpyläpuhelimella, kuin keskittyä olennaiseen, eli ajamiseen. Valitettavan yleistä myös henkilöautopuolella, vaikka onkin lain vastaista.