Kirjoitin tosiaan keväällä 2006 matikasta (pitkä) M. Fysiikkaa olen kaikki kurssit lukenut hyvion arvosanoin, mutta en sitä kirjoittanut, koska jostain typerästä päähänpistosta kirjoitinkin bilsan sen sijaan.
No mutta, pääseekös tuolla matikan M arvosanalla suoraan, vai pitääkö käydä pääsykokeissa? Ja voiko ne pääsykokeet huonontaa mun mahdollisuuksia päästä sisälle, jos en niissä sitten pärjääkään? Kuitenkin ymmärtääkseni pitäisi saada vähintään se 8 pistettä niistä pääsykokeista päästäkseen sisälle. Eli siis kannattaako luottaa siihen ,että pääsen papereilla läpi, vai mennä kokeisiin (joissan en välttämättä pärjääkään riittävän hyvin)?
suoravalinta fysiikkaan ja matikkaan
7
2420
Vastaukset
- fyysikkoteekkari
Käytäntö vaihtelee yliopistottain. Helsinkiin et taida päästä matikkaan etkä fysiikkaan tuolla matikan magnallasi, matikan rajana oli matikasta vähintään E, samoin fysiikan suoravalintaan vaadittiin fysiikan ainereaalista E (tai sama arvosana vanhasta reaalista, jossa oli vastattu tarpeeksi moneen fysiikan kysymykseen). Muista yliopistoista en tiedä, luulen että matikan M:llä pääsee ainakin jonnekin.
- näins
Muistaisin, että Joensuuhun voi päästä matikkaan M:llä. Jyväskylä ja Helsinki vaativat E:n ja Turussa taisi olla ihan L. Fysiikasta en tiedä sitten mitään.
Suosittelen lukemaan hakuoppaat aika tarkkaan. Jossakin ainakin viime keväänä luki, että hakija sijoitetaan hänelle edullisempaan hakijaryhmään. Toisaalla taisi olla niin, ettei kokeessa käynyt voi enää päästä sisään muun valintaryhmän kautta. Ei muuta kuin oppaat käteen ja lukemaan! - minae_
ellei osaa lukea hakuoppaita. Se on vaatimuksena kaikkiin yliopistoihin.
- tuo
Joensuu ku se ei taida olla fysiikan yhteisvalinnassa mukana? Voiko hakee siihe ja niihin 5 muuhun paikkaan? Ja vielä on samama päivänä pääsykoe sen yhteisvalinnan kanssa. Ei taida onnistua.
Pääseekö Joensuuhun jos pitkästä matikasta on C ja 19 kurssia yht. oon käyny fysiikkaa ja sitä matikkaa? Siinä sanottiin jotain tollasesta suora valinnasta... - muista
tuo kirjoitti:
Joensuu ku se ei taida olla fysiikan yhteisvalinnassa mukana? Voiko hakee siihe ja niihin 5 muuhun paikkaan? Ja vielä on samama päivänä pääsykoe sen yhteisvalinnan kanssa. Ei taida onnistua.
Pääseekö Joensuuhun jos pitkästä matikasta on C ja 19 kurssia yht. oon käyny fysiikkaa ja sitä matikkaa? Siinä sanottiin jotain tollasesta suora valinnasta...Eikö Joensuu kuulu yhteishakuun?
Ja jos siinä oppaassa sanotaan, että tuolla pääsee suoraan sisään, niin kyllä sillä sit pääsee. :) - sanota
muista kirjoitti:
Eikö Joensuu kuulu yhteishakuun?
Ja jos siinä oppaassa sanotaan, että tuolla pääsee suoraan sisään, niin kyllä sillä sit pääsee. :)ettei se kuulu vaan sanotaan 5 eri yliopiston nimet :)
Joensuu siis ei ole niiden joukossa. Jos on oikeutettu suora valintaan niin pääseekö silloin sisään 100% varmuudella?
- ...
Helsinkiin on päässyt kai aika monena vuotena lukemaan matematiikkaa suoraan magnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733350
- 463112
Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?
Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle512351Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta
Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas3411999- 1401759
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161575Ikävöin sua
Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan121432Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?
Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?121269- 451204
Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!
Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii671120