Hei!
Mikä tuo pakokaasun kierrätyssysteemin tarkoitus on. Autossani on 2.4 l bensiinimoottori ja ilmeisesti tuosta pöntöstä johon tuo pakokaasun kierrätysputki tulee on pari letkua vuotanut jo pidempään. Toinen letku oli ohut alipaineletku ja toinen oli paksumpi joka meni tuosta pöntöstä ilmanpuhdistimeen. Molemmat letkut olivat löystyneet aivan kuin ylipaine olisi ne irrottanut (tai voi olla tärinäkin)
Voiko tuohon letkujen irtoamiseen olla joku syy? Jotakin hajalla?
Vaikuttaako tuon pöntön toimiminen kulutukseen tai päästöihin?
Mikä tuo pakokaasun kierrätyssysteemin tarkoitus on. Autossani on 2.4 l bensiinimoottori ja ilmeisesti tuosta pöntöstä johon tuo pakokaasun kierrätysputki tulee on pari letkua vuotanut jo pidempään. Toinen letku oli ohut alipaineletku ja toinen oli paksumpi joka meni tuosta pöntöstä ilmanpuhdistimeen. Molemmat letkut olivat löystyneet aivan kuin ylipaine olisi ne irrottanut (tai voi olla tärinäkin)
Voiko tuohon letkujen irtoamiseen olla joku syy? Jotakin hajalla?
Vaikuttaako tuon pöntön toimiminen kulutukseen tai päästöihin?
Vastaukset 18
Vanhimmat
Revi pois vaan kaikki kierrätys systeemit saatat saada jopa tehoja lisää.
Takaisinkierrätys on systeemi, jolla puolitetaan moottorin elinikä. Systeemiä ohjataan sähköllä ja/tai alipaineella. Tarkoituksena on johtaa osa paskaisesta pakokaasusta, puhdistetun imuilman joukkoon ja polttaa se uudelleen.
Aiheuttaa minimaalisen hyödyn päästöissä ja suuren haitan koneelle, lisää kulutusta sekä vähentää tehoa. Täysin turha laitos.
Se kuka kyseisen härvelin on keksinyt, pitäisi upottaa sulaan metalliin.
Kyseinen laitehan vähentää NOx päästöjä joita ei mitata (vielä) katsastuksessa. Omani poistin mutta ei sillä ole tehojen kannalta mitään merkitystä, lisää tilaa konehuoneeseen.
Täysin samaa mieltä!
Koneen palokaasujen lämpötilaa, eli pitäisi säästää venttiileitä.
Ei ainakaan imuventtiileitä. Otappa joskus sellasen koneen kansi auki, missä on kyseinen koneen tappaja. Ei ole mitenkään harvinaista, että imuventtiileitä katkeilee aina silloin tällöin. Mittarissa voi olla yli 300tkm jolloin se hyväksytään pelkästään kilometrien piikkiin.
Valaiseppa vähän miten tuo takaisinkierrätys lyhentää koneen elinikää??
Yhden sylinterin pakosarjan kohdalta, mistä se menee imusarjaan, väittäisin ettei se ainakaan voi hirveesti pakokaasuja putsata, kun muut sylinterit puhaltaa suoraan ulos.
No mietippä miksi moottorissa on ilmanputsari. Olisikohan ilman puhdistuksen kanssa jotain tekemistä. Onko pakokaasu puhdasta? Varsinkin diesel moottoreista lähtee tunnetusti nokihiukkasia aika tavalla. Miksi koneeseen tungetaan paskaista ilmaa? Ei se ainakaan pidennä elinikää.
kysynkin nyt bensakoneesta..jos koneeseen laitetaan suodatettua ilmaa ja puhdasta suodatettua bensaa ja sitten kierätetään hieman pakokaasuja uudelleen ei käsittääkseni koneen elinikä mihinkään muutu.
Eihän pakokaasussa ole kuin kaasuja,ei siitä mitään kiinteää palojätettä synny,normaalistikkin kone karstottuu ja karstathan lähtee kun hiukka polkee välillä -)
kyllä siellä on tuhottomasti nokea. Sinne tosiaankin syötetään pakokaasua yhdeltä sylinteriltä imusarjaan epäsymmetrisesti 3 ja 4 sylintereille. Onko sattumaa, että ainakin minun XEL koneesta meni pakoventtiili ennen kuin 105000 km oli mittarissa. Opel huolto veikkaili, että oliskohan EGR venttiili juminut kun sellaista koodia näkyy dignostiikassa. Ainakin siellä osattiin heti yhdistää nämä kaksi asiaa.
otsikon piti olla näin, eikä tarvi kurkistaa mihinkään kanaan.
On teillä jotain vialla,jos bensakone on nokivasara.
Pakosarjasta ei löydy nokea kuin etsimällä,saattaa tietysti olla omassa koneessaniseokset laihalla...
Niinhän se on, että pakosarjan lämpötila on riittävän korkea polttamaan sen vähäisenkin noen, mutta kun sama kaasu palautetaan kannen lämpötilaan, niin jo alkaa noki hiukkastumaan. Ei tämä ole vika vaan puhdasta (nokista) fysiikkaa. Pakokaasu mennessään imusarjaan ei edes käy lähelläkään pakosarjaa vaan oikaisee kanteen tehdystä kanavasta egr venttiilin kautta imusarjaan. Se on liian alhaisessa lämpötilassa toimiakseen niinkuin pakosarjassa.
Älkää hyvät immeiset menkö sorkkimaan niitä moottoreitanne jos ette tiedä mitä teette.Antakaa siis sen egr-kierrätyksen olla.Ei siitä mitään haittaa ole,jos ei sitten kone muuten ole säädöiltään pilattu.Jättäkää ne säädöt ihmeessä rauhaan niin ei paikat noketu.Minkähän insinöörin (automerkin)koneet ei toimi(egr nokettaa)?Kertokaapa ,utelias kun olen.
On aivan sama minkä merkin tällä forumilla sanoisi, koska negatiivinen tieto on lukijasta riippuen joko provoa tai kehumista. Mutta EGR on toteutettu aikatavalla samaan tapaan kaikissa keskiluokan bensakoneissa. Hankalat yksilöt kyllä kuuluvat tuonne Suomen myydyimpiin merkkeihin ja siellä taasen pirteimpiin koneisiin. Pahin hälytysmerkki on se kun moottori alkaa syödä öljyä alle 50000 km. Seuraavaksi katoaa puristuksia, joko männänrenkaiden jumittumisen - tai venttiilin palamisen seurauksena.
Mihin kohtaan se putki menee imusarjaan, mä luulin että se menis alkupäähän mistä se jakautuis tasaisesti joka sylinterille.
Sijainti riippuu moottorityypistä, jopa saman merkin sisällä. Luulisi menevän keskelle, mutta omassani menee 3-sylinterin seutuville, jonka huomaa jo tulppien nokeentumisesta. Siis 1 ja 2 sylinterit eivät nokea, mutta 3 ja 4 sensijaan nokesivat - siis niin kauan kun EGR oli käytössä. EGR:n poistamisen myötä noki hävisi. EGR:n sijainnin lienee ratkaissut mekaaniset sopivuudet, eikä optimaalinen sijainti toiminnan kannalta. Seuraava kehitysvaihe EGR:n suhteen on melkoisen varmasti jonkinlaisen suodatuksen järjestäminen nokihiukkasille. Huollossa vaihdettavaksi yksi suodatin lisää...