Paljonko

Vanha kone

muistia W98SE ymmärtää? Olen ymmärtänyt, että jonkin rajan yli menevästä muistista ei ole hyötyä.
Paljonko raja on W95:lle?

6

658

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • as-keetti

      M$:n virallisista rajoista ei ole kuin aavistus,
      mutta molemmista käyttiksistä kokemusta keränneenä
      voisin sanoa:

      -Win95 optimi muistimäärä 64 MB.
      Yli 128MB tulee ongelmia.

      -Win98 optimi muistimäärä 128 MB.
      Yli 256MB tulee ongelmia.

      Sulattavat ehkä enemmänkin muistia, mutta eipä
      paljoa vaikutusta kun eivät osaa käyttää
      hyväkseen wanhan DOSin kummitellessa alla.

      • isommatkin

        mullapa on 98 koneessa muistia 384MB ja hyvin pyörii. purin toisesta romukoneesta muistit pois ja iskin tohon kun ei muuta käyttöä ollut.


      • varmaan pyörii
        isommatkin kirjoitti:

        mullapa on 98 koneessa muistia 384MB ja hyvin pyörii. purin toisesta romukoneesta muistit pois ja iskin tohon kun ei muuta käyttöä ollut.

        mutta jos siinä vieressä olisi samanlainen
        kone 256Megan muistilla niin eroa et
        huomaisi edes sekuntikellolla.


      • kyllä.
        varmaan pyörii kirjoitti:

        mutta jos siinä vieressä olisi samanlainen
        kone 256Megan muistilla niin eroa et
        huomaisi edes sekuntikellolla.

        toiminta muuttui verkkaisemmaksi kun iskin 256MB kamman rinnalle. eli kyllä eroa on 128MB -> 384MB välillä.


    • Duke.

      Win9x käyttiksille järkevä max muisti on 512Mt, toki saa gigankin, mutta järjestelmä ei tajua käyttää hyödyksi ylimmääräistä ja siitä on jopa haittaa.

    • 32323232

      Ihan oikeana vastauksena kysymykseen, että 32-bittiset Windowsit (Windows 95 ja kaikki uudemmat), sekä 32-bittiset prosessorit (Intel 80386 (alkaen jostain 80-luvulta) ja uudemmat) pystyvät osoittamaan muistia 4 gigatavua (2^32), tai jos yksi bitti varataan negatiivisille luvuille, pystyvät ne osoittamaan muistia 2 gigatavua (2^31). Eli käytännössä raja on tuo 2 gigatavua.

      Eli 32-bittisissä Intelin prosessoreissa ja 32-bittisissä Windowseissa tuo 2 gigatavua on jonkinlainen raja. Windows XP:n käyttämässä NTFS-tiedostojärjestelmässä tuo raja on jo ylitetty, eli tiedoston koko voi olla suurempikin. Mutta RAM-muistin määrälle se on yleensä maksimi.

      Siksi nyt ollaan siirtymässä 64-bittisiin järjestelmiin, joissa ensimmäinen raja tulee vastaan vasta lukemassa 2^64 (tai 2^63). Se on aika hemmetin iso lukema, ja näette sen syöttämällä tuon kaavan johonkin parempaan laskimeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 76
      1230
    2. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      1214
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      49
      1099
    4. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      1038
    5. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      51
      1015
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      34
      757
    7. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      714
    8. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      56
      673
    9. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      39
      642
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      577
    Aihe