Paljonko

muistia W98SE ymmärtää? Olen ymmärtänyt, että jonkin rajan yli menevästä muistista ei ole hyötyä.
Paljonko raja on W95:lle?
6674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

M$:n virallisista rajoista ei ole kuin aavistus,
mutta molemmista käyttiksistä kokemusta keränneenä
voisin sanoa:

-Win95 optimi muistimäärä 64 MB.
Yli 128MB tulee ongelmia.

-Win98 optimi muistimäärä 128 MB.
Yli 256MB tulee ongelmia.

Sulattavat ehkä enemmänkin muistia, mutta eipä
paljoa vaikutusta kun eivät osaa käyttää
hyväkseen wanhan DOSin kummitellessa alla.

Äänestä
  • mullapa on 98 koneessa muistia 384MB ja hyvin pyörii. purin toisesta romukoneesta muistit pois ja iskin tohon kun ei muuta käyttöä ollut.

    Äänestä

  • isommatkin kirjoitti:

    mullapa on 98 koneessa muistia 384MB ja hyvin pyörii. purin toisesta romukoneesta muistit pois ja iskin tohon kun ei muuta käyttöä ollut.

    mutta jos siinä vieressä olisi samanlainen
    kone 256Megan muistilla niin eroa et
    huomaisi edes sekuntikellolla.

    Äänestä

  • varmaan pyörii kirjoitti:

    mutta jos siinä vieressä olisi samanlainen
    kone 256Megan muistilla niin eroa et
    huomaisi edes sekuntikellolla.

    toiminta muuttui verkkaisemmaksi kun iskin 256MB kamman rinnalle. eli kyllä eroa on 128MB -> 384MB välillä.

    Äänestä

Win9x käyttiksille järkevä max muisti on 512Mt, toki saa gigankin, mutta järjestelmä ei tajua käyttää hyödyksi ylimmääräistä ja siitä on jopa haittaa.

Äänestä

Ihan oikeana vastauksena kysymykseen, että 32-bittiset Windowsit (Windows 95 ja kaikki uudemmat), sekä 32-bittiset prosessorit (Intel 80386 (alkaen jostain 80-luvulta) ja uudemmat) pystyvät osoittamaan muistia 4 gigatavua (2^32), tai jos yksi bitti varataan negatiivisille luvuille, pystyvät ne osoittamaan muistia 2 gigatavua (2^31). Eli käytännössä raja on tuo 2 gigatavua.

Eli 32-bittisissä Intelin prosessoreissa ja 32-bittisissä Windowseissa tuo 2 gigatavua on jonkinlainen raja. Windows XP:n käyttämässä NTFS-tiedostojärjestelmässä tuo raja on jo ylitetty, eli tiedoston koko voi olla suurempikin. Mutta RAM-muistin määrälle se on yleensä maksimi.

Siksi nyt ollaan siirtymässä 64-bittisiin järjestelmiin, joissa ensimmäinen raja tulee vastaan vasta lukemassa 2^64 (tai 2^63). Se on aika hemmetin iso lukema, ja näette sen syöttämällä tuon kaavan johonkin parempaan laskimeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vanha kone kirjoitti:

muistia W98SE ymmärtää? Olen ymmärtänyt, että jonkin rajan yli menevästä muistista ei ole hyötyä.
Paljonko raja on W95:lle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu