itsellä näyttäis kuin olisi nipat noissa alapalloissa. tosin päät näyttäis olevan poikki. liekkö nosteltu tunkilla. onko niissä nipat vai näyttääkö ne vaan siltä? ei tullu tuossa renkaita vaihtaessa yritettyä ruuvata niitä josko irtoaisvat. jos ne on nipat niin pitää vaihtaa uudet ja ruuttailla rasvaa niihin.
rasvanipat vojan alapalloissa
onkohan
5869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Eli just vaihdettiin kesärenkaat ja mies rasvas ne.eli kyllä siellä ne nipat on,rasvattavat sellaiset,meillä voikku 94
Autossani on juuri kuvailemasi kaltaiset nipat, joista näyttäisi puuttuvan päät. En usko että päät ovat katkenneet, vaan ovat jostain syytä tarkoituksella tuollaiset. Otin pihdeillä pois ja ruuvasin tavalliset nipat tilalle, jonka jälkeen prässillä rasvaa. Sitten alkuperäiset nipat takaisin. Ehkä ne oikeatkin olisi sinne voinut jättää, mutta noin olen aina rasvauksen tehnyt. Hiukan rasvaa pursuaa nipan vaihdossa, mutta eihän hommaa valkein silkkihansikkain tehdäkkään.
Ittellä oli myös vain nipan kannat alapalloissa.Ruuvasin ne pois ja laitoin tilalle tavalliset nipat jotka on ollu siellä jo monta vuotta ja hyvin ovat toimineet. Renkaan vaihdon yhteydessä prässillä pari painallusta ei enempää muuten rasva sotkee vanteet.
Eiköhän se ole vain pultti joka on tehtaalla laitettu siihen suojaksi ja että siihen voidaan haluteessaan nippa laittaa, kaikki vähän tarpeentonhan voidaan tehtaan mielestä jättää pois jos säästö siitä halutaan.
Ajattelin kysäistä auton alle ryömimisen sijasta...