Onko kokemuksia bougainvilleasta?

cata-hki

Tämä niin upea köynnöskasvi, suomeksi ihmeköynnös, saa joka kerta ulkomaila sydämmen pamppailemaan kauneudellaan. Olen viime vuosina nähnyt sitä myynnissä kukkakaupoissa ja puutarhoissa mutta onko kellään kokemuksia miten pärjää esim talven sisällä ja kesän ulkona? Minulla olisi sille aurinkoinen ja lämpöinen paikka ulkona jo katsottuna mutten ole uskaltanut lähteä vielä kokeilemaan koska köynnös on aika kallis. Onko kellään tietoa koska kukkii suomessa ja niin, menestyykö meillä lainkaan?

2

553

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pärjää

      Moi,
      kyllä bouganville Suomessa pärjää keäsisin ulkona. Itselläni sellainen on ollut jo vuosia ruukussa, ja ihan hyvin näyttää viihtyvän. Talven viettää sisällä normaalissa huoneenlämmössä, ja kesät kukoistaa lasitetulla parvekkella. Yksilöni kukkii upeasti oikeastaan koko kesän. Syksyllä, kun ilmojen viiletessä siirrän kasvin sisälle, se tiputtaa oikeastaan kaikki lehtensä, joten talvella ei ole mitenkään kovin kaunis ilmestys. Mutta kesän loistokkuus kyllä korvaa tuon vaatimattomamman talviasun :)
      Mikäli laitat kasvin suoraan ulos, etkä esim. parvekkelle, kannattaa siirto tehdä ulos tehdä varmaan vähän myöhemmin keväällä ja ottaa vastaavasti vähän aikaisemmin syksyllä se sisään.

      • cata-hki

        Köynnös on niin kaunis kukkiessaan että enköhän kestä sen "rumuuden" kun heittää lehtensä talveksi :)
        Kokeilen ehdottomasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      95
      1995
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      286
      1827
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      314
      1631
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      195
      1499
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1071
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1027
    7. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      29
      1006
    8. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      994
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      988
    10. 67
      954
    Aihe