Englantilaiset tutkijat kertovat , että verenpainetauti onkin tulehdustauti .
Tässä linkki hesarin pikku juttuun :
http://www.hs.fi/ulkomaat/artikkeli/Verenpainetaudin syy ehkä aivoissa/1135226577711
Tässä linkki toiseen juttuun , joka sivuaa tätä samaa aihetta . On kysymyksessä aivovaltimoaneurysma eli aivovaltimopullistuma ja myös tähän liittyy tulehdus .
Linkki :
http://www.mediuutiset.fi/doc.te?f_id=1151791
Sepelvaltimotauti ja tulehdus ja suomalaisia tutkimuksia ja niihin linkkejä alla .
Riina Oksjoen tutkimuksen tiivistelmä :
http://ethesis.helsinki.fi/julkaisut/laa/kliin/vk/oksjoki/tiiviste.html
Helena Kervisen tutkimuksesta kaksi tiivistelmää :
http://notes.helsinki.fi/halvi/tiedotus/vanhatvaitokset.nsf/0/2084c8cdf2c423b2c22570e6002d7586?OpenDocument
http://savotta.helsinki.fi/halvi/tiedotus/lehti.nsf/e1e392ad852e72f5c225680000404fa8/c55b3a477c996b69c2256faa001f0831?OpenDocument&Highlight=0,Lehtinen@
Kopioin tähän tälle palstalle aikaisemmin tälle verenpainesivulle kirjoittamani tekstin .
Verenpainetauti on tulehdustauti ?!
5
1275
Vastaukset
- täällä taas
Kirjoitin näitä samoja juttuja myös tuonne "vaihtoehtoiset hoidot" > "luontaistuotteet" osioon .
- kuntoilija45
Yritin välttää verenpainelääkityksen mm. kuntoilulla, ruokavaliolla, L-argiriinilla, puolukkauutteella, kalaöljyillä, magnesiumilla ja noilla mainitsemillasi e-epalla ja karnosiinilla en edes muista kaikkia.
Tulos: Ei vaikutusta. Liikunta ja suolan vähentäminen auttoi ehkä vähän joksikin aikaa. Vasta oikea verenpainelääkitys pudotti paineet heti. - Näinhän se menee
kuntoilija45 kirjoitti:
Yritin välttää verenpainelääkityksen mm. kuntoilulla, ruokavaliolla, L-argiriinilla, puolukkauutteella, kalaöljyillä, magnesiumilla ja noilla mainitsemillasi e-epalla ja karnosiinilla en edes muista kaikkia.
Tulos: Ei vaikutusta. Liikunta ja suolan vähentäminen auttoi ehkä vähän joksikin aikaa. Vasta oikea verenpainelääkitys pudotti paineet heti.Eli jos on oikeasti perinnöllinen taipumus korkeaan verenpaineeseen niin silloin lääkitys on vissiinkin vaihtoehto joka toimii vasta kunnolla. Sitten perus elämäntapajormilla ne elämäntavat ratkaisevat enemmän ja ravitsemus yleensäkin.
Samahan se on kaikissa muissakin vaivoissa, osalla tulee perimästä ja osa aiheuttaa omalla välittämättömyydellään tai tietämättömyydellään.
- on näin
Kuulostaa uskottavalta. Suvussani (isäni suku) on useita joilla on ollut tukos aivoissa, (joillakin useammin). Kaikki melko hyvin toipuneet. Itselläni ollut, niin kauan kuin mitattu, hieman korkealla verenpaine. Useimmiten niin että paine mitattu silloin kun olen ollut sairas. (Eli terveenä alhaisempi paine). Nyt olen syönyt kaksi vuotta verenpainelääkkeitä. En usko että minulla on pelkoa sydäntaudeista mutta tukosta aivoissa pidän mahdollisena. Isäni suvussa diabetes(1-tyypin) ja reuma. Itselläni pehmytlihasreuma.
- Mullakii
Johtunee paineet diabeteksesta. Eli se siitä tulehduksesta. Lääkkeet käytössä jotta ei tarvitse munuaisia koiralle syöttää=)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 20814338
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m172148Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381313Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes941176- 1161125
- 221070
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30852Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80688Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80683- 63653