mikä on poikamaisen heteronaisen ja transvestiitin ero?
poikamainen heteronainen vai transu?
ööö-mappi
101809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Transvestiitti pukeutuu vastakkaisen sukupuolen vaatteisiin kiihottuakseen/tunteakseen mielihyvää. Poikamaisesti pukeutuva hetero/lesbo/bi/whatever-nainen ei pakosti ole transvestiitti koska voi pukeutua äijämäisesti myös muista syistä.
Transvestiittikö ei voi pukeutua muista syistä? Tai jos pukeutuu muista syistä niin ei ole transvestiitti?
"Transvestiitti pukeutuu vastakkaisen sukupuolen vaatteisiin kiihottuakseen/"
Tuo ei pidä paikkaansa. Jos pukeutumisen tavoite on kiihottuminen, ovat vaatteet fetissi.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Fetisismi
Ehkä transvestisuuden eroaminen tuosta fetisismistä selviää allaolevasta tekstistä:
http://www.seta.fi/fi/setafi46.htm
He ovat toistensa vastakohtia: poikamainen nainen on luonnollinen, transvestiitti äärimmäisen teennäinen.
"mikä on poikamaisen heteronaisen ja transvestiitin ero? "
Ei ulkonäkö tai vaatteet tee transvestiittia.
Transvestisuus on sukupuolenkokemista - tai kuten tautiluokituksessa (ICD-10) määritellään:
F64 Sukupuoli-identiteetin häiriöt
jonka alalajeja ovat mm.
F64.1 Sukupuolenvaihtohaluun liittymätön nuoruusikäisen tai aikuisen sukupuoli-identiteettihäiriö
F64.1 Nuoren tai aikuisen ei-transseksuaalinen sukupuoli-identiteetin häiriö
Naiset, vaikka tuntevatkin itsensä miehekkäiksi/poikamaisiksi, eivät välttämättä koe itseään transvestiiteiksi.
"Naiset, vaikka tuntevatkin itsensä miehekkäiksi/poikamaisiksi, eivät välttämättä koe itseään transvestiiteiksi."
Naisille tuo miehekkyys/poikamaisuus on hyväksyttyä, naisellisesti/tyttömäisesti pukeutuvaa miestä pidetään friikkinä.
Pitipä taas valittaa tästä kiusaksenne. ;-)
t.Ihan perus bisseakka
Hetero vai transu?
Mitenkäs nuo voi olla vaihtoehtoja kun ovat ihan eri asioita? Toinen liittyy seksuaalisuuteen ja toinen sukupuolisuuteen.
Kyllähän se transuilu liittyy seksuaalisuuteen, niitähän on quntelella, ainakin kutsuvat itseään transuksi ja hakevat seksiseuraa.
Täällä suomi24:llä ei transut juurikaan viihdy.
Ne ovat siellä quuntamololla juuri suurimmaksi osaksi niitä fetissiosaston kavereita, jotka "transuilee" kiihottuakseen ja harrastaakseen seksiä.