Mikäs se tämä väyläministeri oikein on??Vastaako se esim laivaväylistä??
Väyläministeri??
luotsi
5372
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Keskustalainen väylämisnisteri luotsaa tie- ja siltamäärärahat tarpeellisiksi katsomiinsa kohteisiin salpausselän POHJOISPUOLELLE.
Joo, mutta ennenkaikkea valtion tukiaisilla laivayhteys merenkurkun yli ruotsalaisille (matkustavaisille) Pohjanlahden molemmilta puolilta. Eräs turhake vain österpotsien hyväksi!
-Hurriministerien tärkeimpiä tavoitteita, finnjävelit maksavat!
Rahtiliikenne tulee toimeen samoilla ehdoilla muuallakin, vain muutaman kymmenen hurrimatkustajan vuoksi nuo kalliit toimet merenkurkussa.
Hyvinhän nuo väylät on näyttänyt aukeevan, mikäli iltapäivälehtiin on uskominen.
Nyt sanon kyllä suoraan, että mun väylääni ette kyllä kynnä. Olen sen tietenkin sanonut aiemminkin, mutta tulkoon sanottua nyt uudemmillekin ministereille. Vanhat jermut kanervaa myöten tietävät kyllä asian.
Terveisin Väylänainen,
Oman väylänsä vartija
Kun liikenne- ja viestintäministerin hommasta irrotetaan tietoliikenne, jäävät jäjelle väylät: meri-, ilma-, rautatie- ja maantieliikenne.
Se, että VÄYLÄMINISTERI on hölmö sana, on tietysti totta.