Mistä tulee sanonta?

kummastelija

Olen kuullut sanonnan että Turku on suomen perse.

Käydessäni Turussa vierailulla, minusta Turku näytti oikein mukavalta kaupungilta vaikka en ennättänyt kuin pari päivää vierailla, tulen varmaan kesällä uudestaan.

Toisaalta, onhan niitä sanontoja joka paikasta...

20

5662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kateellinen

      mustamakkaranpurija lienee tuon takana.

    • ...

      Itse muutin Turkuun pari vuotta sitten ja kaupunki on mielestäni aika kaukana mistään perseestä.

      Paras paikka missä olen tähän mennessä asunut. Ja Tampere on heti kakkosena ja melkein yhtä hyvänä!

      • mutta turkulaiset

        tekevät siitä koko Suomen persreijän, jälkeen jääneen, kateellisen ja riitaisan.


      • citydiggari ...
        mutta turkulaiset kirjoitti:

        tekevät siitä koko Suomen persreijän, jälkeen jääneen, kateellisen ja riitaisan.

        Turkulaiset ovat edelleen ihan ihmisiä niin kuin kaikki muutkin. Eikä turkulaisuus ole edes mitenkään erityistä, vaan kuuluu osana varsinaissuomalaisuuteen, josta populaa löytyy Suomesta 450 000. Eli melkein 9% suomalaisista.


    • mikään sanonta

      Kyseessä ei ole mikään sanonta, vaan joidenkin omasta mielestään nokkelien lanseeraama heitto, jota he toistavat mantran lailla ja joka kertoo ainoastaan esittäjiensä olemattomasta ja yksipuolisesta sielunelämästä sekä liki täydellisestä älyllisen toiminnan puuttumisesta.

      Toistaminen kuuluu siihen muoti-ilmiöön, jonka mukaan tietyissä piireissä on muodikasta ja "viileetä" mollata Turkua. Käytännössä ko. lausuman esittäjä ei tunne kaupunkia lainkaan, joten kyseessä ei ole edes mielipide, vaan mekaanisesti toistettu iskulause yhtymäkohtaa todellisuuteen.

      Näitähän voisi nyt keksiä paikasta kuin paikasta, mutten näe mitään syytä moiseen älylliseen limboiluun.

      Tervetuloa kesällä uudelle vierailulle Turkuun!

      • ...

        Juu, eipä noin toteava ihminen kieltämättä kovin nokkelaa kuvaa itsestään anna. Ja tiedän aika monta paikkaa eri puolilla Suomea, joille tuo nimitys paremmin sopisi.

        Itsekin tulen kesällä käymään Turussa useammankin kerran! Ja ei mikään ihme jos joskus Turkuun muuttaisinkin.


    • Marttilainen

      Olen syntynyt 70-luvulla, mutta vanhemmat turkulaiset muistavat ajan jolloin Aurajoki haisi suoraansanoen paskalta. Ainakin 70-luvulla tilanne oli tämä. Silloin syynä oli maanviljely ja sikalat yläjuoksulla. Vielä 60- tai 50-luvulla kaupungin jätevesistä suurin osa laskettiin puhdistamatta Aurajokeen aivan keskustan tuntumassa tai vähän alajuoksulle päin, josta sitten lounaistuuli toi tuoksut koko kansan nautittaviksi.

      Tämä on oma selitykseni, joka näin turkulaisen korviin kuulostaa vähiten loukkaavalta.

      • paiseita

        Turussa pahojen paiseitten takana on taas todellinen mätäpesäke, tilalaitos! Taidemuseon remontista tuskin oli päästy kun jo uudet epäselvyydet muhivat kirjastokorttelissa. Eikä kaupungin johto tee mitään, vaan antaa Turun taudin vapaasti riehua.


      • mikään sanonta

        Olet oikeassa, että ennen vanhaan jokeen laskettiin kaikenlaista — mutta niin tehtiin kaikkialla Suomen joissa ja järvissä, joita pidettiin likaviemäreinä.

        Pysyn alkuperäisessä selityksessäni eli siinä, että ilmaisu on vailla konkreettista yhtymäkohtaa Turkuun ja että se on uudempi ilmiö kuin entisaikaiset haisevat joet ja järvet. Ja jos todellakin haisevista likavesistä puhutaan, niin todellisia hajureikiä oli Suomessa vaikka millä mitalla pahempia kuin yksi Aurajoki.

        Kyseessä on eräiden piirien muoti-ilmiö mollata kaikkea turkulaistsa ja Turkua. Siinä se.


      • olutmäskit Aurajokeen

        60-luvulla mennessäni oppariin förillä Auran Panimo valutti kaljamäskinsä förin viereisestä viemäriaukosta selliasenaan jokeen.Hajun muistan ikäni talvipakkasella mäskin haistessa ybermakealle.
        Mutta siinä oli oma hieno fiiliksensä toisin kuin nyt katsellessa kalseaa joen pilattua länsirantaa betonipunkkeritaloineen, joiden eteen Suomen Joutsen ja Sigyn on rahdattu maisemaa pehmentämään.
        Mielestäni kys purjelaivat kuuluisivat edelleen Martinsillan kupeeseen kuten aikoinaankin.


      • ......
        olutmäskit Aurajokeen kirjoitti:

        60-luvulla mennessäni oppariin förillä Auran Panimo valutti kaljamäskinsä förin viereisestä viemäriaukosta selliasenaan jokeen.Hajun muistan ikäni talvipakkasella mäskin haistessa ybermakealle.
        Mutta siinä oli oma hieno fiiliksensä toisin kuin nyt katsellessa kalseaa joen pilattua länsirantaa betonipunkkeritaloineen, joiden eteen Suomen Joutsen ja Sigyn on rahdattu maisemaa pehmentämään.
        Mielestäni kys purjelaivat kuuluisivat edelleen Martinsillan kupeeseen kuten aikoinaankin.

        Kyllä se Kymijoki tjsp. jossa oli näitä paperi- ja sellutehtaita oli aikoinaan varsinainen "persereikä". Aurajoki on siinä suhteessa ollut todella puhdas.


    • tosiasiamies...kai?

      Kutsuvat Turkua Suomen persreijäksi. Se on tarkoitettu kehuksi, koska ovat b-portaan miehiä!

      • Timpee

        Mielestäni Suomi on Turun persereikä


    • niinkös

      Kun tuttavani kuulivat minun muuttavan Turkuun (pari vuotta sitten), aloin kuulla vitsejä Turusta kaikenlaisia, itse en ollut kuullut niitä aikaisemmin. Poikaani vein vajaa vuosi sitten Tampereelle opiskelijapoksiin, heti poikani huomasi solukumppanin haalareissa merkin "Turku on Suomen persläpi". Sen olen nyt ymmärtänyt "viha ja rakkaus" suhteen Tamperelaisten ja Turkulaiseten välillä, mutta en ymmärrä muuten.
      Itse olen viihtynyt Turussa.

      • citydiggari ...

        Ja sekin viha/rakkaus-suhde on kovin yksipuolinen, johon Turussa jaksavat vastata vain media, ja muutamat kivakiva-ihmiset.

        Onhan se jotenkin hassua kun ETO käy irrottamassa Turkua mantereesta, vaan eipä jaksa naurattaa kovin paljon, kun Turulla on ihan oikeita ongelmia käsillään.

        Ei maassa makaavaa potkita tai lyödä! Ei ainakaan sellaiset ihmiset, joita ihmisiksi voi kutsua.


    • Anonyymi

      Kyllä se on Pori joka on Suomen perseläpi.

    • Anonyymi

      Nain persreikää ja laukean sisään

    • Anonyymi

      Kyllä totuus on, että Helsinki ja varsinkin se ihana "stadi" on nykyään Suomen perse.

      • Anonyymi

        Helsinki on Suomen Mogadishu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Helsinki on Suomen Mogadishu.

        Kun kirjoitan googlen hakukenttään, että Turku on Suomen Tampere, vastaa tekoäly, että väittämä on yleinen mutta virheellinen. Itse en ole koskaan kuullut tai lukenut kenenkään niin väittävän. Miksi tekoäly väittää väittämän olevan yleinen?


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      170
      3886
    2. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      80
      3098
    3. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      46
      2133
    4. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      23
      2053
    5. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      53
      1904
    6. TUNNISTELAATIKKO

      Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain
      Ikävä
      85
      1331
    7. Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?

      Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään
      Tv-sarjat
      25
      1268
    8. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      40
      1260
    9. Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?

      Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli
      Ähtäri
      58
      1048
    10. Valehdella saa, totuus salataan

      Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu
      Savonlinna
      10
      758
    Aihe