auto olisin ostamassa mikä laina/rahotus on halvin autoa ostettaessa? lainaa tartteis 14000€ kertokas kokemuksistanne! kiitos etuläteen!
auto laina?
autoa ostamassa
4625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
nettiautossa
http://www.gemoney.fi/templates/ThreeRegions____1010.aspx
Autoliikkeillä on valmiina rahoitus. Tarjouksissa saa rahoituksen jopa ilman korkoa tai esim. 3,9% korolla sivukuluitta ( alle Euribor viitekoron).
Itse ostin juuri uuden auton ja otin 15000 euron rahoituksen 60 kk:ksi ja korko on 5,9% ilman minkäänlaisia sivukuluja.
Joillakin autoliikkeiden rahoitusyhtiöillä on aika suuret sivukulut (perustamismaksu ja jokaisesta maksusuorituksesta maksu). Näitä ei kannata hyväksyä, vaan jos auton osto on siitä kiinni, niin ne voi tinkiä pois, samoin korkoa voi tinkiä alaspäin. Ja kyllä onnistuu!
Omasta rahoitustapauksesta vielä sen verran, että sen voi maksaa pois myös etuajassa kuluitta.
no pitää vähän kysellä ja vertailla noita kuluja.
Kysy aina todellista vuosikorkoa, perustamismaksu ja kuukausittainen velotus nostaa äkkiä koroltaan alhaisen lainan todella kalliiksi!!
Kannattaa kysellä myös pankeista, ne kyllä yleensä vaativat jonkinnäköistä vakuutta tai takaajaa, mutta on varmaan halvimmasta päästä.
Joskus autoliikkeillä on tarjouksia 0 % korolla ja kuluilla, niiihin kannattaa ottaa kiinni. Niissä vaan yleensä on rajoituksia, max laina-aika tai määrä. Esim. Nissan-liikkeistä saa nyt 0-kuluilla uusia microja, primeroja ja noteja, olikohan max lainamäärä 10000 ja laina-aika 3 v. Tietysti sitten voi hakea lisälainaa muualta.