Olen muuttamassa perheineni(mies ja 2 lasta) Kerttulan alueelle rivitaloon. Millainen alue on asua. Asiallisia kommentteja positiivisia ja negatiivisia.
Kerttulin alueelle?
garriel
51146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
näät ku ensiks ootte muuttanu sinne!!!
Pitää sanoa heti alkuun, että en itse tuolla ole asunut, mutta entisenä raisiolaisena tunnen alueen hyvin, ja pidän sitä oikein viihtyisänä ja rauhallisena seutuna. Metsä ja luontopolut ovat lähellä, keskusta on kävelymatkan päässä, samoin Valintatalo toisessa suunnassa. On urheilukeskus ja oma ala-asteen koulukin (jota itsekin aikoinaan kävin).
Niistä muutamista kerrostaloista lähellä Kustavintietä en tiedä, minkälaista väkeä niissä asustelee, mutta en ole koskaan kuullut mitään negatiivista Kerttulasta, sillä tavoin kuin vaikka Hakinmäestä ja Petäsmäestä.
Kävelin viimeksi muutama viikko sitten pitkästä aikaa Kerttulan läpi, ja kyllä se edelleen viihtyisältä näytti, vaikka paljon on tullut lisää omakoti- ja rivitaloasutusta viimeisten kymmenen vuoden aikanakin.
Ehkäpä joku muu osaa kertoa jotain huonoakin...?
Kyllä tuo Kerttulan alue on ihan arvostetussa maineessa. Pääosin omakoti- ja rivariasukkaita. Kerrostaloissakaan ei kai ole liiemmälti mitään hampuuseja. En ainakaan ole koskaan kuullut, että siellä olisi rauhatonta. Plussaa lasten kannalta on hyvä koulu lähellä sekä mahtavat liikuntamahdollisuudet. Turvallinen pyöräilymatka myös keskustaan,yläasteelle, kirjastoon ja uimahalliin jne.
Jos jotain negatiivista pitää hakea, niin alue on viime vuosina rakennettu aivan liian täyteen. Tämä taitaa tosin olla yleinen trendi kaikkialla keskustojen läheisyydessä. Kerttulantiellä sekä Raision kaarella on vilkas liikenne ja kaahareita löytyy, joten lasten kanssa varovaisuutta.. Että siinä ne miinukset. Toivottavasti viihdytte!
Viihtyisän näköinen paikka lähellä kaikkia palveluja.Mutta sen verran tiedän että narkkareita ja pilleri kauppiaita asuu.Mutta ne tietääkseni niissä vuokra asunnoissa.Liekö tuosta ilmiöstä enään mihinkään pääsee.On ihan sama mihin on muuttamassa.Aina siellä joku laita puolen kulkija asuu,ja sitte ne lieve ilmiöt siinä sivussa.
Kerttula on mahtavan hyvä paikka asua, erittäin hyvä lapsiperheelle kun ala-aste on niin lähellä ja pihat ovat siistissä kunnossa, lähikauppa ja linjaauto pysäkkit ovat lähellä. Erittäin rauhallinen paikka asua, itse asuin siellä 16 ekaa vuotta ja osa perheestäni asuu siellä vielläkin, suosittelen lämpimästi jos olet muuttamassa :)