En ole oikein päässyt selvyyteen millä tuotetaan sähkö jos tuulivoimaa lisätään ja satuukin tuuleton jakso.Nouseeko vihreät polkemaan näitä tuulimyllyjä.Saksassahan sattui tämän suuntainen tapahtuma ja koko sähköjärjestelmä romahti.Onneksi Ranska alkoi syöttämään ydinvoimaloistaan sähköä Saksaan ja sähkökatkos saatiin korjattua.
Tuuleeko aina
Syntinen kommari
5338
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Se on saasteetonta !!!
Kaikki vihreät pieremään energiaa..
Nykyäänhän viherpiipertäjät estävät tuulivoimaloiden rakentamisen vedoten meluhaittoihin ja siihen että pari hölmöä tipiä osuu nihin. Estää ne kyllä ydinvoimankin ja kaiken muunkin.
Vinkki viherpiipertäjille:
Teksti TV:n sivulla 402 on lämpötilat Suomessa ja tuulenvoimakkuus metreinä sekunnissa.
Hyvin harvoin on tuulenvoimakkuus yli 6m/s. Pakkasilla ei koskaan.
Myllyjen pyörittämiseen tarvittaisiin siis
esim. ydinsähkövoimaa.
oltava aina tasaisesti yli 10m/s
Suomessa tuulisähköllä tuotetaan 0,2 TWh sähköö. Tarve on tällä hetkellä 90 TWh. Yhteispohjoismaisilla sähkömarkkinoilla tuulivoiman osuus voidaan nostaa 10 prosentiin. Ruotsissa ja Norjassa on jo isot vesivarastot.
http://eny.hut.fi/education/courses/Ene-47_160/2006/hh_energysystemTKK20061.pdf
Saksassa tapahtumaketju käynnistyi siitä, että kanaalin yli menevästä kaapelista katkaistiin sähköt, jotta paatti olisi päässyt turvallisesti avoimille vesille. Asiaa pahensi se, että tuulivoimassa oli tuotantohuippu, jota ei päästy syöttämään verkkoon.
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/EU-komissio arvostelee EONia katkoksista/1135224699430
Opetus oli, että sähköverkosta kannattaa pitää huolta.