ehkei pitäisi takertua

tämmöisiin, mutta alkoi ottaa päähän tämäkin mielipide sinänsä asiallisessa tutkimuksessa. Tässähän se näkyy monien työnantajien suhtautuminen myös homeongelmista valittaviin työntekijöihin:


"Osa asiantuntijoista katsoo puolestaan, että lisääntyneet sairauspoissaolot ja työkyvyttömyyseläkkeet kertovat työntekijöiden heikentyneestä vastuuntunnosta"

http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Tiedotteet/tiedote_14_2007.htm
1389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ihan hyvään asiaan takerruit. Minun mielestäni työnantajatkin voisivat katsoa peiliin välillä. Itse tein jatkuvasti hirvittäviä määriä ylitöitä, jotka poikivat yhä pidempiä työpäiviä. Kun sitten tuli ongelmia terveyden kanssa, ei sitä ymmärrystä löydy pätkän vertaa. Ei edes sen jälkeen kun syyksi sairastumiseen löytyykin työpaikan homeet.

Mun työpaikallani, on loisto porukkaa töissä. Paljon tehdään ylitöitä ja yleensä ilman korvausta. Vähäisiä määriä töistä voidaan tehdä myös ylitöinä, mutta yleensä se on tosi harvinaista herkkua se. Ja kuitenkin siihen yhteiseen hiileen puhaltaminen on tärkeää, pitää joustaa ja tehdä työt pois alta, nyt vain on se kiireaika... tosin niitä kiireaikoja alkaa tippua vuoteen yhä enemmän. Ja sitten tulee yhä uusia ja uusia projekteja, työaika, palkkaus, ... vaikka mitä ja kaikkiin projekteihin pitää ehtiä tehdä töitä niiden omien töiden lisäksi.

Paljon porukka jaksaa, mutta kyllä se raja jossakin vastaan tulee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


homeahdistus1 kirjoitti:

tämmöisiin, mutta alkoi ottaa päähän tämäkin mielipide sinänsä asiallisessa tutkimuksessa. Tässähän se näkyy monien työnantajien suhtautuminen myös homeongelmista valittaviin työntekijöihin:


"Osa asiantuntijoista katsoo puolestaan, että lisääntyneet sairauspoissaolot ja työkyvyttömyyseläkkeet kertovat työntekijöiden heikentyneestä vastuuntunnosta"

http://www.ttl.fi/Internet/Suomi/Tiedonvalitys/Tiedotteet/tiedote_14_2007.htm

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu