Missä Perkeleessä viipyy toimeentulotuen korotus? Taso- tai edes indeksikorotus? Niin että missä Saatanassa se viipyy? Sanokaa nyt Perkele, Vittu, Saatana!
Nälkä kaivertaa jo vatsan ontoksi, lähenee vatsa selkää uhkaavasti.
Kun lapsilisä vähän nousee lapsilisää ei saisi vähentää toimeentulotuesta! Purkakaa kytkös!
Mauno Voutilainen
Nälkä kaivertaa jo vatsan ontoksi, lähenee vatsa selkää uhkaavasti.
Kun lapsilisä vähän nousee lapsilisää ei saisi vähentää toimeentulotuesta! Purkakaa kytkös!
Mauno Voutilainen
Vastaukset 12
Vanhimmat
välitä enään.
EU:sta se on pitkälti kiinni. Joka maassa sama juttu. Ei pärjätä Usalle, Kiinalle sun muille, jos ei anneta kaikkia rahoja yrityksille ja rikkaille. Nämä sitten "tankattuina" käyvät sitä kilpailua kuin yleisurheilijat ikään.
Sinänsä, ei kukaan peruspäivärahaa edes luvannut korottaa. Vihreitten esittämä malli minunkin rahaani vain hienokseltaan laskisi.
Keskusta ajoi ruuan veroalea, koska se sentään koituisi köyhienkin hyväksi. Sen lupauksensa myös väänsi läpi.
Palkansaajien ja eläkeläisten vero laskee. Opiskelijatkin saivat läpi ansaisemansa opintorahan korotuksen.
Työttömien etuja ei aja yksikään järjestö tai puolue lukuunottamatta joitain vasemmistoliiton aloitteita viime vaalikaudella.
Tuloeroja halutaan kasvattaa nyt myös verotuksen muodossa.
Esimerkkilasku vero.fi-laskurilla vuonna 2007 maksaa:
työtön maksaa 12 000 e vuosituloista veroa 20%
työllinen 12 000 e vuosituloista veroa 10 %
Vuonna 2006 vastaavat veroprosentit olivat:
Työtön 12 000 e/v 20 %
Työllinen 12 000 e/v 11%
Vuonna 2006:
Työllinen 25 000 e/v 21,5%
Vuonna 2007:
Työllinen 25 000 e/v 20%
Kaikkein pienintuloiset eli työttömät eivät saaneet ollenkaan verohuojennuksia.
Myös palkansaajilla pienempituloinen (12 000 e/v) maksaa 2007 1% vähemmän kuin 2006, mutta paremmin ansaitseva (25 000 e/v)1.5% vähemmän kuin 2007.
Ketä tämä kannustaa ja mihin. Ostovoima tietenkin kasvaa, mutta köyhiä työttömiä ja pätkätyöläisiä on myös suuri määrä, heidän ostovoimansa pienenee vuosi vuodelta.
Eikös siinä uudessa hallitusohjelmassa mainittu myös sana sosiaalinen oikeudenmukaisuus.
Haluaa tehdä töitä. Keppiä ja porkkanaa pitää heiluttaa, jotta porukka saadaan liikkeelle. Alkoholi tuhoaa aivot!
Kun arvonlisävero putoaa, niin sen arvo putoaa myös eläkeläisen indeksissä. Köyhää parhaiten auttaisi se sama asia kuin kaikkia muitakin: Lisää tuloja/ eläkettä.
"Keppiä ja porkkanaa pitää heiluttaa, jotta porukka saadaan liikkeelle. Alkoholi tuhoaa aivot!"
Tässä ymmärtääkseni ole keskusteltu alkoholin haitoista vaan tuloerojen jatkuvasta kasvusta. Tukia ei koroteta vaikka hinnat nousevat palkankorotusten ja palkansaajille suunnattujen verovähennysten myötä.
Kepin heiluttelu aiheuttaa yhä pahenevaa syrjäytymisongelmaa, jonka surullisia seurauksia saamme lukea päivittäin lehdestä. Viimeksi amerikkalaisopiskelijan tapaus. Hän kärsi mielenterveysongelmista, mutta oli köyhä. Kuten tiedät amerikkalainen terveydenhuolto ja opiskelu ovat maksullisia, tässä tapauksessa ainakaan tarvitsemiaan mielenterveyspalveluita ei opiskelija ollut saanut.
Vaikka Suomen perustuslain mukaan jokaiselle pitää taata toimeentulo, ei näin tapahdu.
Sosiaalitukien ostovoima pienenee vuosi vuodelta, koska korotuksia ei tehdä ja kaiken viimeistelee 20% veroprosentti jo alle 1000 euron kk-tuloista. Pelkällä toimeentuloturvalla ja asumistuella toimeentuleville ei tämän päivän Suomessa ole kohtuullista toimeentuloa.
Tyyöttömyyshän ei johdu työhaluttomuudesta kuin harvoissa tapauksissa sen sinä kyllä ymmärrät, mutta haluat jostain syystä tulla tälle palstalle uskottelemaan olevasi jotenkin parempi kansalainen kuin muut. Miksi???
puhunut toimeentulotuen korottamisesta. Sehän on ihan eri asia kuin "Sinänsä, ei kukaan peruspäivärahaa edes luvannut korottaa." Mutta eipä kyllä kukaan ole luvannut korottaa toimeentulotukeakaan.
sinua neljään vuoteen. olet käsittänyt väärin emme ole luvanneet korottaa sinun etuuksiasi sillä meidän palkkamme ja kuulukorvauksemme ovat tottakai etuoikeutettua tuloa niihin saimmekin mukavat korotukset äänestit meitä sehän on velvollisuutesi ja oikeutesi toistaiseksi. olemme ajatelleet että äänioikeus muutetaan lu
vanvaraiseksi vähän samoin kuin televisiolupa.
kun ihmisiä pidetään melkein nälissään tämän päivän Suomessa. Pelkäävätkö, että kellarin lattian alle käyvät työttömät ja lapsiperheet saamansa rahat kätkemässä? Jos täällä jumalan selän takana ei yksikään työtön saisi rahaa, ei olisi kohta kauppaa, huoltoasemaa, postia, pankkia jne. Kiertoonhan se raha menee, joka sentti. Kuinka paljon palautuu välillisinä veroina yhteiskunnalle ja kuinka moni saa ansionsa niiden pyorittämisestä? Että on tyhmää ja lyhytnäköistä touhua!
taskuun....
Kulutuskysyntä on kytköksissä työllisyyteen, jos tukien ostovoima laskee laskemistaa se vaikuttaa myös kulutuskysyntään. Kaikkien näiden tulot eivät nouse vaikka palkka nousee: eläkeläiset, työttömät, sosiaalitukien varassa elävät, opiskelijat, asuntotukien saajat. Siis melkoinen joukko kuluttajia.
kuollut ja kuopattu, perintö-, lahja- ja muiden hyvätuloisia suosivien veronkevennysten alle. 20-30 euron toimeentulotuen nosto ei kauheasti maksaisi, sen olisi kevyesti rahoittanut murto-osalla näistä parempiosaisten edukseen saamista viime vuosien miljardikevennyksistä. Ns. Etuoikeutetun tulon osuutta ansaituista ansiotuloista pitäisi myös nostaa nykyistä (20 %, max 150e/kk) suuremmaksi.
Saa nähdä saako Paula Risikko (peruspalveluministeri, KOK) mitään aikaan. Näyttäisi ainakin olevan ilahduttavasti "toisinajattelija" omassa puolueessaan näissä asioissa: Kun asumisen 7 % omavastuuosuuden poistamisesta eduskunnassa äänestettiin (8.12.2005), niin Risikko oli silloin ainoa kokoomuslainen, joka äänesti omavastuuosuuden poistamisen voimaantuloajankohdaksi 1.1.2006
(LA 131/2005vp Koskinen/Virtanen)
http://www.eduskunta.fi/faktatmp/utatmp/akxtmp/la_131_2005_p.shtml
eikä hallituksen esittämää 1.9.2006, joka äänestyksessä voitti. Risikko ainoana kokoomuslaisena kannatti myös toimeentulotuen käsittelyajan (maksimissaan 7 vrk) kirjaamista selkeästi lakiin. Tämäkin ehdotus äänestyksessä hävisi (111-32).
Äänestystulos
(EI tarkoittaa tuon Marjaana Koskisen, SDP, ym. lakialoitteessa esitettyjen parannusten kannattamista,
JAA vastaavasti tarkoittaa hallituksen esityksen kannattamista eli sitä, että kannatti asumisen 7% omavastuun poistoa vasta 1.9.2006 alkaen (1.1.2006 sijasta) ja sitä ettei 7 vrk:n toimeentulotukihakemuksen käsittelyaikaa lakiin kirjata.
http://tinyurl.com/2fs9k2