Asvaltilla kasvanut maaton tumpelo tässä kyselee, koittakaa kestää.
Himokkaana lehtisalaatinsyöjänä tympii ostaa 1.30 e maksaviakin (nahistuneitakin) salaattiruukkuja pitkin kesää.
Miten kasvatus lasitetulla parvekkeella (ei ole kovin paahteinen) onnistuu niin, että pysyisin salatissa koko kesän.
Suoraan parvekelaatikkoon (tai sen tapaiseen) aion kylvää, onnistunee? Mutta miten uusin kylvöä pitkin kesää helpoimmin?
Ja miten korjata satoa? Koko keräkö leikataan, vai? Siitä jäjelle jääneestä naatistahan ei enää uutta kasvua taida tulla.
Basilikat ja timjamit onnistuvat kyllä, mutta entä tämä salaatin kasvatus?
Kiitos ystävällisistä neuvoista :)
Salaattia parvekkeella?
6
2579
Vastaukset
- lamppu40
ei onnistus?Kaikkihan ne mullassa kasva =)
Jotenkin muistelen että joku neuvo salaatin kanssa,niin että kandee laittaa viikon välein simentä itämään,etteikaikki salaatit rämähdä yhtäaikaa valmiiks...en tiedä kuinka isoa aluetta meinaat laittaa salaatille,täytyy olla iso parveke jos meinaat koko kesän saada satoa sieltä..ja kyllä kai se koko kerä sieltä napsitaan kerralla..- kemin tyty
niin ei tarvi koko kerää ottaa kerralla ja keräsalaatti vie paljon pitempään ennen kun saat satoa siitä. Meillä salaatti aina laatikossa ei tule rikkakasveja vaikka maatakin oisi mihin kylvää.
- PoroPeukku
kemin tyty kirjoitti:
niin ei tarvi koko kerää ottaa kerralla ja keräsalaatti vie paljon pitempään ennen kun saat satoa siitä. Meillä salaatti aina laatikossa ei tule rikkakasveja vaikka maatakin oisi mihin kylvää.
Jep, tuossahan se tuli mitä kaipasin, jostain muista lukeneenikin, että voi poimia myös ismmat lehdet, sikisi asiaa aluperin kysyinkin.
Siis lehtisalaattia!
Loputtomiin ei kai voi lehtiä siitäkään napsia, vai? Jossain vaiheessa kai täytyy koko laatikon viljely panna uusiksi, vai?
Kysyy edelleen vastauksista kiitollinen poropeukalo vain vähän kemiä etelämpää.
- pms68
hanki lehtisalaatin siemeniä niin saat ottaa siitä lehtiä eikä tarvitse koko kasvia leikata kerralla. Keräsalaatti kestää muutenkin kauan kasvaa.
Siemenpussissa kyllä lukee aina itämisaika ja kasvuaikakin joten kunhan luet tarkkaan niin näet missä tahdissa satoa saat. Alkuun kannattaa kylvää joka viikko. Ottaisin itse useamman ruukun tms astian ja ensin kasvatan yhteen sitten toiseen jne ja kun eka on pois pelistä aloitan sen kanssa alusta. Luulisin, että neljällä pärjää himokkainkin syöjä mainiosti.
Multaa kannattaa varata kasveille kunnolla eli ainakin 20cm syvät astiat ja vesitilaa myös täytyy olla joko säiliönä tai salaojitettuna pohjalla. Ekana tulee mieleen kaikki rakennusmuoviset paljut joita on eri mallisia ja kokoisia. Sinne lekasoraa alle ja hyvää multaa päälle. Ekana kesänä et välttämättä jää voitolle, mutta saat kunnon salaattia..
Kasvusäkit on hyviä tomaatille, kurkulle ja mansikalle (kuukausi tai amppeli) jos into ariittää niihinkin.- PoroPeukku
Mitä multaa suosittelisit tuolle lehtisalaatille? Ja tarvitseeko mitään ravinnetta?
Pussissa luki- yllätys! - ettei idä liian lämpimässä. Pitänee siis malttaa odotella vielä säiden lämpiämistä, kun parvekkeellakin oli lähes nollakeli aamulla. Ja sisällä siis liian lämmintä.
Virnistys pääsi, kun tuli puhe omilleen pääsemisestä. Hommassa voin hyvinkin jäädä tapiolle, mutta pakko on nyt saada kokeilla onnistuuko tämä sähellys ollenkaan.
Mistä arvasit, myös mansikan ja tomaatin kokeilu
päässä muhii... onkohan tällä "taudilla" joku nimi?
- pientarhuri
- muista kastella
- kun korjaat satoa, leikkaa siten, että muutama lehti jää varteen > salaatti kasvattaa uudet lehdet.
- kasvata erilaisia lehti-, älä keräsalaatteja. Lehtisalaatteja voit syödä heti kun ne on riittävän kokoisia, keräsalaatin kerän muodostumista pitää odottaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938138
- 403922
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html341241Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321122Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121020Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797