Herranmul**uja pukkaa!

Kumma juttu, kun Savonlinnassa on vara kaupunginjohtajilla suunnitella uusia herranvirkoja vaikka talous on päin persettä.

Pikkumulkkujahan nuo vielä ovat oikeisiin herroihin verratuna, mutta ei huvittaisi maksaa veroja sen vuoksi, että teillä henkilökohtaisesti menee hyvin. Olette mulkqvistit meidän veronmaksajien palveluksessa ja tulette saamaan pian tuta sitä, ettei teidän menoa katsella noin vain.

Rahankäyttöänne seurataan jo.
81268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Tämähän on yleinen tapa kaupungineliitin toiminnassa.

Järkätään kavereille työ jota ei edes oikeasti tarvitse olla olemassa.

Jotta jokainen ymmärtää näiden luusereiden toiminnan niin verrataan sitä jääkiekkoon: Joukkue hommaa kanukkivahvistuksen jolla maksetaan aivan älyttömän hyvää palkkaa. Kanukki istuu koko kauden penkinpäässä ja juo mansikkamehua.

Tasan ei käy onnenlahjat, on se vaan hienoa kun kavereita piisaa kaupunginhallinnossa. Turpaan pitäisi vetää joka ukkoa ja sen jälkeen saunan taakse sakinhivutukseen ja horsmaa kasvamaan.

Onneksi minä sentään annan köyhille töitä. Mansikkaviljelmälläni saa duunata ja maksan vielä palkkaakin. Itseasiassa jos minä haluaisin niin tämän kaupungin johtoluuserit vaihtuisivat hyvin nopeasti, minulla on jumalauta VALTAA.

Äänestä
  • Siusta tulis oiva uus kaupunginjohtaja!
    Oisit ihailtu mies.

    Äänestä

  • Milläpäs nuo herrat sitten ostelisivat siun mansikoita pakastimmeen jotta tuas kesälä piäsisivät viskoomaan ne tunkiolle?

    Äänestä

"suunnittelloo risteilyn tarjoiluva ja kutsukorttien tekstijä"

Äänestä
  • Tietty määrä public relationssiä pitää olla. Tylyähän se olisi juoppoa toimittajaa tai toisen kunnan herraa istuttaa kuivin suin kesäteatterin Tukkijokea katsomassa.

    Äänestä

Ei Savonlinna mikään poikkeus noiden itsestään suuria kuvittelevien pikkujohtajien suhteen ole. Itselle ryövätään ilmaiset edut ja osallistutaan kaikenmaailman kekkereihin verovaroilla. Helppoahan se on, kun kaikki on "kehittämisen" harhapuheen alla.

Kunta saattaa velkaantua virkamiesjohdon omavaltaisuuden vuoksi ja kulkea jossakin uskomattomissa visioissa ja samaan aikaan väitetään kunnan olevan hyvässä johdossa.

Kunnissa aloitteet tulisivat lähteä politiikasta eikä virkamieskunnasta. Virkamiehet pitää nähdä toteuttavina renkeinä eikä isäntinä. Savonlinnassa olen huomannut, että poliittinen johto on niin heiveröistä ja munatonta porukkaa, että ei sieltä mitään lähde. Ovat lähinnä virkamiesten kumileimasimia.

Sekin hyvin yleinen piirre suomalaisessa yhteiskunnassa.

Virkojen perustamisaloitteet todellakin pitäisi lähteä poliittisen johdon puolelta, eikä missään tapauksessa omien ylempien virkamiesten keskuudesta.

Tuollaisissa yhteyksissä virkamiesten omavaltaisuuksia voitaisiin ratkoa ilman ilmiantoakin hallinto-oikeudessa.

Äänestä

Herrana on helppo tilata, mutta kaikille ei makseta.

Äänestä
  • Lentolippuja ostellaan ja rahat hankitaan pienyrittäjiä ulosmittaamalla.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


veroelättejä! kirjoitti:

Kumma juttu, kun Savonlinnassa on vara kaupunginjohtajilla suunnitella uusia herranvirkoja vaikka talous on päin persettä.

Pikkumulkkujahan nuo vielä ovat oikeisiin herroihin verratuna, mutta ei huvittaisi maksaa veroja sen vuoksi, että teillä henkilökohtaisesti menee hyvin. Olette mulkqvistit meidän veronmaksajien palveluksessa ja tulette saamaan pian tuta sitä, ettei teidän menoa katsella noin vain.

Rahankäyttöänne seurataan jo.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu