Olen aina miettinyt, onko maailmassa muitakin kaltaisiani "tapauksia".
Olen pienestä pitäen halunnut OMASTA VAPAASTA TAHDOSTA kenenkään painostamatta kokeilla päihteitä. Erityisen suuri kiinnostus on aina ollut huumeita kohtaan, varmaankin siksi että niissä on jotain "salaperäistä" ja outoa, koska ne ovat laittomia. Vielä olen pystynyt päihdehimoni jotenkin pitämään kurissa, toisinaan tosin vaihtelevalla menestyksellä. En ole alkoholisti, enkä tupakoi. Alkoholia käytän epäsäännöllisesti, en pidä siitä aiheutuvasta tunteesta juurikaan, enkä varsinkaan kamalasta krapulasta.
Kaipaan vaihtelua ja "huumehimoni" alkaa pikku hiljaa ottamaan valtaa itsessäni. Kokeilu tapahtuukin varmaan lähiaikoina...
Onko jollain muulla ns. "päihdehimoa"?
Olen pienestä pitäen halunnut OMASTA VAPAASTA TAHDOSTA kenenkään painostamatta kokeilla päihteitä. Erityisen suuri kiinnostus on aina ollut huumeita kohtaan, varmaankin siksi että niissä on jotain "salaperäistä" ja outoa, koska ne ovat laittomia. Vielä olen pystynyt päihdehimoni jotenkin pitämään kurissa, toisinaan tosin vaihtelevalla menestyksellä. En ole alkoholisti, enkä tupakoi. Alkoholia käytän epäsäännöllisesti, en pidä siitä aiheutuvasta tunteesta juurikaan, enkä varsinkaan kamalasta krapulasta.
Kaipaan vaihtelua ja "huumehimoni" alkaa pikku hiljaa ottamaan valtaa itsessäni. Kokeilu tapahtuukin varmaan lähiaikoina...
Onko jollain muulla ns. "päihdehimoa"?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ollessani noin parikymppinen minulla oli samanlainen himo kokea kaikki eri fiilikset, joita huumeet voivat ihmiselle antaa. Kokeilinkin kaikki mita kasiini sain. Essot ja kokaiini olivat silloiset suosikkini ja n. vuoden ajan kaytinkin niita aika useasti. Sienet olivat kuitenkin se kaikista vaikuttavin kokemus, jota on vaikea sanoin kuvata. En ikina joutunut varsinaisesti lopettamaan, kiinnostus huumeisiin vain laimeni ja ne jaivat pois pikkuhiljaa. Nyt vajaat kymmenen vuotta myohemmin muistelen niita reissuja hymyillen. Elaman tilanne on nyt eri ja on enemman vastuuta ja tyot vievat, niin olen tyytyvainen, etta noi kokeilut tuli tehtya nuorempana. Poltan edelleen satunnaisesti kannabista ja vaikka en ole syonyt sienia moneen vuoteen, olen varma, etta haluan tehda sen viela uudestaan jossain sopivasssa vaiheessa. Uskon, etta monet ihmiset kayvat lapi vaiheen jolloin haluaa kokeilla kaikkea, mutta aina taytyy pitaa itsensa aisoissa ja tietaa missa rajat kulkee, ettei pista elamaansa perseelleen.
Joo mullakin lähti homma siitä kun huumeet tuntus niin mahtavilta ja rock and rollia jne muuta paskaa. sille tielle sitten jäinkin moneksi vuodeksi. EI kannata edes kokeilla. ELämä on parempaa kun ei tiedä paremmasta.
Jos ajattelit kokeilla, ni kannabiksella kannattaa alottaa hissunkissun. ehkä kerran kahdessa viikossa. Seuraavaksi jonku satunnaisen esson kokeilet, mut et ota sitä tavaks. pari kertaa vuodessa riittää :P Sit kokeilet vaikka sieniä, kunhan pidät huolen että on tosi mukava olo valmiiksi (ilman mitään päihteitä) ja ympäristö on rento ja hyviä ja luotettavia kavereita selvinpäin vahtimassa vaikutuksia. Ja tiedostat myös, ettei niihen sieniin voi kuolla tms :D Oluen tai pari voi ottaa rentoutumiseen myös. Sieniä kerran tai pari vuodessa.
Tuossa yks kaava käyttää todennäköisesti harmittomasti huumeita. Voi myös olla, että elämänlaatu suorastaan paranee.
Toinen tapa on kokeilla hieman piriä viikonloppuna. Ok, tulipas mukavat täpinät, voishan tätä kokeilla joskus uudelleenki. Ens kerralla kun tulee jossain vastaan, ni otetaanhan sitä, kunhan pidän huolen etten koskaan maksa siitä, ilmasia viivoja vain, ja korkeintaan kerran / 2kk, ei suoneen. Diskoteekissä vatkaaminen on huomattavasti mukavempaa essopäissään, joissain isoissa teknotapahtumassa voi ottaa esson, mut ei tyyliin rupusen lähikuppilan karaokeiltana. Satunnaista viihdekäyttöä.
Tuo kaava toimii, ja on kohtalaisen harmiton. Mut tossakin on riski, että joskus huvikseen pitää kavereitten kanssa kännipäiten viikonlopun mittaiset piritalkoot. Se ei tee hyvää.
Kolmas on kokeilla esim. kipuihin määrättyjä lääkkeitä. Useimmiten kodeiinia. Tai tramadolia. Vähän isommilla annoksilla niistä saa tosi letkeän ja rennon, lämpösen olon. Omilla lääkkeillään voi kokeilla millainen on opiaateissa :)Jos tykkää, ni voi ruveta kokeilemaan erilaisiakin opiaatteja, tosin ei harrastelijamielessä. Korkeintaan kerran kuukaudessa. jos on koti-ilta tms. vaikka, yksinään tekee kotona mieli rentoutua ja lepäillä vaan. Sopivaksi todettu annos jotain opiaatteja, ja lepäilee vaikka nojatuolissa ja kattelee telkkaria tms. Ja muistaa pitää siitä sopivaksi todetusta annoksesta kiinni, ei lähde kokeilemaan mielenkiinnosta mitään hevosannosta, siinä voi lähtiä henki.
Tuo kaava toimii jotenkuten. Opiaatteihin voi jäädä helposti koukkuun, kannattaa pitää huoli, ettei jää :) Sopiva aikaväli pitää olla käyttökertojen välissä. Heroiinin ruikkaaminen suoneen saattaa koukuttaa yllättävänki nopeasti. Tuskin siihenkään kerrasta kiinni jää, tai jos jää, ni ei osaa käyttää huumeita fiksusti :) Ei kannata ruikkia.
Kävin läpi 3 pääryhmää. Psyket, nopeet ja hitaat. Siitä valitsemaan sit mieluisa :DD
Itse oon valinnu kaikki kolme. En ole mihinkään koukussa, eikä mistään ole koitunu ongelmia. Voin olla kuukausia ilman mitään, ja monesti oon ollukki. Kannattaa vaa säätää rajat itselleen, ja noudattaa niitä. Jos epäilet, ettet pysty, ni jätä kokeilematta. Jos et tunne itteäs hyvin, ni se on 50/50 saatko pidettyy käytön hallinnassa.
En muista missä tai kuka tämän teorian olisi esittänyt, mutta ihmisillä on pienestä pitäen taipumus sekoittaa päänsä, kuten pienet lapset pyörivät ympyrää ja hortoilevat sitten nauraen. :D
((Aloitan sykysyllä amiksen))Tuntuu varmaan joistain oudolta,että "kakara" on kiinnostunut huumeista. :D
Aloitin tupakoinnin ja alkoholin käytän 7-luokalla.
...itselläni on "päihdehimoja" ysin aikana ilmaantunut. Vähän saman mukaan kun sinulla:
"Erityisen suuri kiinnostus on aina ollut huumeita kohtaan, varmaankin siksi että niissä on jotain "salaperäistä" ja outoa, koska ne ovat laittomia."
Kaikkien huumeiden hankkiminen on niin perkeleen hankalaa.
kirjota mulle [email protected] jos tahdot :)