Muutama viikko synnytykseen ja pari juttua mietityttää elämästä sen jälkeen. Tiedän että nämä jutut yksilöllisiä, mutta olisi kiva kuulla kokemuksia.
Eli kuinka kauan jälkivuoto kestää? Koska voi/saa rakastella? Koska voi aloittaa lenkkeilyn, uimisen tai muun liikunnan?
Imettävät, pumppaatteko maitoa jääkaappiin? Syöttääkö esim. miehenne vauvan kerran yössä/päivässä pullosta rintamaidolla?
Olisi kiva kuulla kaikenlaisia kokemuksia...
Eli kuinka kauan jälkivuoto kestää? Koska voi/saa rakastella? Koska voi aloittaa lenkkeilyn, uimisen tai muun liikunnan?
Imettävät, pumppaatteko maitoa jääkaappiin? Syöttääkö esim. miehenne vauvan kerran yössä/päivässä pullosta rintamaidolla?
Olisi kiva kuulla kaikenlaisia kokemuksia...
Vastaukset 3
Vanhimmat
Jälkivuodon kesto on hyvin tapauskohtaista. 2-12 viikkoa yleensä. Ja samalla ihmiselläkin voi vaihsella eri synnytysten jälkeen.
Rakastella saa sitten kun paikat kestävät sen.
Alatiesynnytyksen jälkeen voi kevyen lenkkeilyn aloittaa heri kun siltä tuntuu, aluksi kävellen, ja lyhyitä lenkkejä, oman kunnon mukaan vauhtia ja lnkin pituutta lisäten. Yeensä ottaen kaikki liikunta kannattaa aloittaa kevyesti, ja voinnin mukaan lisäten. Uimaan vasta kun jälkivuoto on kokonaan loppunut ja haavat alapäässä parantuneet.
Lantionpohjan lihaksia kannattaa alkaa treenaamaan jo synnärillä.
Imetyksestä: En ole pumpannut maitoa jääkaappiin. Olen huolehtinut vauvan ruokkimisen aluksi itse. Mies on huolehtinut kylvetykset sekä oman osuutensa output puolen hommista silloin kun on kotona.
siis kun aikaa on, vastailen.
Jälkivuoto voi kestää parista viikosta kuuteen viikkoon ihan mitä tahansa. rakastella saa kun tuntuu siltä, riippuu lähinnä synnytyksen kulusta kuinka kauan menee pinnallisessa paranemisessa. Jälkivuodon ajan kuitenkin suositellaan tulehdusriskin vuoksi käytettäväksi kondomia, ja muukin ehkäisy kannattaa hoitaa pian kuntoon ettei ylläreitä tule :D (niinkuin minulle esmes) liikunnan samaten voi aloittaa kun siltä tuntuu, rajoitusta siihen ei ole. Ihan hullua rääkkiä juurisynnyttänyt äiti ei ehkä ensimmäisenä kaipaakaan...
Itse imettäessäni en pumpannut jääkaappiin vaan pakkaseen tarpeen varalle. Mieheni teki silloin ja tekee yhä pitkää päivää joten hoidin yösyötötkin itse, joskus iltaisin kun olin päivästä puhki ja hän vasta kotiutunut ja menin aikaisin nukkumaan, hän syötti vauvan pullosta vielä illalla ja laittoi nukkumaan.
Onnea synnytykseen!
***
kun pystyy pissihädässä tekemään 10 haaraperushyppyä
vessan oven edessä, sanoivat NKL'lla.