Potkurin näppylät

Löytyykö mitään keinoa ettei pronssipotkuri "kukkisi". Peräsin, kalarauta, akseli rosteria, sinkit kaksi reilua kalaraudan molemmin puolin, peräsimessä molemminpuolin ja akselissa yksi. Akselin sinkin joutuu uusimaan vuosittain muut parinvuoden välein. Joka kevät olen kiiloittanut potkurin ja koettanut lakata, vahata mutta huonoin tuloksin. Teräspotkuriko ainoa vaihtoehto?
2673
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Galvaanisesta syöpymisestä joihin tekemäsi toimet voisivatkin auttaa.
Potkurisihan selvästikkin kavitoi ja sen aihuttamia rokkoja ei mikään "sinkki" eikä lakka estä.
Joko potkurisi on aivan liian jyrkkä tai halkaisijaltaan liian suuri, tai jos veneesi on uppoumarunkoinen yrität ajaa "liian kovaa".
Aja niin että potkurisi ei "sudi" normaalia enemmän tai osta sopiva potkuri.

Äänestä
  • potkurin koko vaikuttaa kyllä kavitoimiseen.
    Potkurisi voi olla myös liian pieni....nyrkin kokoisella potkurilla liikutat isoa massaa suurilla kierroksilla niin kavitointiahan siitä tulee.

    Mitä rokkoon tulee niin itse olen käyttänyt teflonvahaa ja sitä keväällä 4-5 kerrosta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


puperteettiko? kirjoitti:

Löytyykö mitään keinoa ettei pronssipotkuri "kukkisi". Peräsin, kalarauta, akseli rosteria, sinkit kaksi reilua kalaraudan molemmin puolin, peräsimessä molemminpuolin ja akselissa yksi. Akselin sinkin joutuu uusimaan vuosittain muut parinvuoden välein. Joka kevät olen kiiloittanut potkurin ja koettanut lakata, vahata mutta huonoin tuloksin. Teräspotkuriko ainoa vaihtoehto?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu