Oppositon useat kansanedustajat ovat jo kertoneet antavansa täyden tuen Kokoomuksen vaatimuksille 500 euron tasa-arvotuposta. Tällaisen tuen antoi mm. Vasemmistoliiton Esko-Juhani Tennilä. Kun oppositio ei haraa asiassa vastaan, Kokoomuksella ja hallituksella on helppo työ saada tällainen tuntuva palkankorotus aikaiseksi.
Kun lisäksi Kokoomuksen Ben Z. otti eduskunnassa esille muitakin ryhmiä kuin sairaanhoitajat, SDP:n Päivi Lipponen ilahtui kovin ja hänkin kannatti Kokoomusta siitä, että tasa-arvotupo laajennetaan myös opettajiin. Kokoomus tuntui saaneen tässä todella varauksetonta tukea oppositiolta.
Ilmeisesti Kokoomuksessa ei ole osattu edes odottaa näin laajaa tukea, kun nyt on puolueessa alettu puhua siitä, ettei tällaisia lupauksia olisi oikeasti annettukaan ja että tässä on nyt jotain väärinkäsitystä. Vaalien edellä mistään väärinkäsityksistä ei ehditty vielä puhua.
Hieman sekava alku siis Kokoomukselta, mutta ehkä se kirjautuu sen tiliin, että varsinkin puheenjohtajalla ei ole entuudestaan oikein minkäänlaista kokemusta asioiden hoidosta. Ehkäpä Kepun konkareiden pitäisi ottaa tässäkin tila haltuunsa. Väyrynenhän on ehtinytkin jo antaa lausuntoja ulkopolitiikan hoidosta ja liikenneasioista. Luonnistuu häneltä varmaan tämän tasa-arvotuponkin hoito, jos se ei oikein Kokoomukselta luonnistu. Lopputulos voi tosin Väykyn hoteissa olla hieman toisennäköinen kuin mitä aioittiin alunperin.
Tasa-arvotupo
52
1105
Vastaukset
- Bravda
Väykkyä taitaa kiinnostaa vähän suuremmat "tupot".
Paavolle näyttää varatun tehtäväkenttä niin laajasti, että hän jättää mieluusti työministerille pikkutupot.- asioita "laajakulmalla...
heh heh jo fyysisten ominaisuuksien vuoksi heh
meillä Pohjantähtiopiston alkiokurssilla häntä kutsuttiin salaa kuiskaten leikkisästi nimellä MULKO-JOE, joten saatiin me vähän kansainvälisyyttäkin peliin Joe nimen muodossa, me kepun tulevat kyntäjät
- mvv
..pontikkatehdas, kysyivat poliisit Lehmäjokiselta. Lemäjokinen vastasi,- Niin pitääs.
Vähäs samasta asiasta on kysymys tässä 500 eurossa. Tottakai sairaanhoitajien palkkoja pitäisi korottaa tuolla sumalla, kaikkihan sen tietää.
Kokoomus ei ole luvannut kuin pitkällä tähtäimellä hoitaa asiaa, ja kanattaa tasaarotupoa.
Tietysti nyt asiaan haetaan korjausta oikealta henkilöltä. Sellaiselta politikolta joka on taitava ja hänellä on mahdollisuus asiaan vaikuttaa, ja on myös halua.
Eduskunassa on monenlaisia kansanedustajia, kuten tämä Tennilä. Hänkin on sanonut kanattavansa monenlaisia hyviä asioita, kukaan ei ole kysynyt niiden toteuttamisen perään. Ei ole kysynyt, kun kukaan ei Tennilään usko pätkänkään vertaa. Mies on istunut eduskunassa kymmeniä vuosia, tuloksia ei vain kuulu. Katainen on aloittanut kolmannen kauden, häneltä voi jo jotain vaatia. On siinä miehillä tietty ero.
Mielipidepankkikin tietää tämän. Siksi hän ei laita Tennilää sanoistaan vastuuseen, mutta Katainen on toista maata, hänellä on nyt kykyä ja mahdollisuuksia.
Muutenkin vanha punapartio näyttää aktivoituneen. Mutta annetaan nyt kulua aikaa, sitten vasta voi tämän hallituksen toimia arvostella. Ymmärrän Mielipidepankin tuskan, hänen arvot eivät menestyneet vaaleissa. Nyt sitten pitää räksyttää, kyllä sitä mailmaan mahtuu.- kokoomus
lupasi korvamerkittyä rahaa tasa-arvotupoon, ei mitään tulkittavia juttuja ja kannatustaan tasa-arvotupolle, vaan rahaa, korvamerkittynä.
Kaikki tietävät, ettei oppositiokansanedustajalle ole suuria mahdollisuuksia saada mitään esityksiä läpi. Enemmistö pystyy ne aina kaatamaan. Tennilä ei ole päässyt hallituksiin. Jos olisi päässyt, tietysti hänen lupauksiaan silloin katsottaisiin ihan samoin kuin muidenkin.
Sinulla on outo suhtautuminen politiikkaan. Puhut räksyttämisestä, jos esittää kriitiikkiä. Kokoomuksen Ben Zyskowicz räksytti koko viime vaalikauden Liisa Hyssälän antamasta kansaneläkkeen korotuslupauksesta. Silloin et tullut tänne kertomaan, millainen räksyttäjä puna-Ben on.
Minusta Ben on ollut oikeassa. Kansanedustajien ja puolueiden vaalilupauksiin tulee suhtautua vakavasti. Kyse on todellakin poliittisesta kuluttajansuojasta kuetn Ben on väittänyt. Nyt tämän kuluttajansuojan pitää vain koskea myös kokoomuslaisia lupauksia yhtä lailla kuin kepulaisia. Melkeinpä voisi sanoa, että vieläkin enemmän, koska Kokomuksen piiristä tämä poliittisen kuluttajansuojan ajatus otettiin voimakkaasti esille. Ei siis etsimällä vain malkaa toisen silmästä.- mvv
Mielipidepankki kirjoitti:
Kaikki tietävät, ettei oppositiokansanedustajalle ole suuria mahdollisuuksia saada mitään esityksiä läpi. Enemmistö pystyy ne aina kaatamaan. Tennilä ei ole päässyt hallituksiin. Jos olisi päässyt, tietysti hänen lupauksiaan silloin katsottaisiin ihan samoin kuin muidenkin.
Sinulla on outo suhtautuminen politiikkaan. Puhut räksyttämisestä, jos esittää kriitiikkiä. Kokoomuksen Ben Zyskowicz räksytti koko viime vaalikauden Liisa Hyssälän antamasta kansaneläkkeen korotuslupauksesta. Silloin et tullut tänne kertomaan, millainen räksyttäjä puna-Ben on.
Minusta Ben on ollut oikeassa. Kansanedustajien ja puolueiden vaalilupauksiin tulee suhtautua vakavasti. Kyse on todellakin poliittisesta kuluttajansuojasta kuetn Ben on väittänyt. Nyt tämän kuluttajansuojan pitää vain koskea myös kokoomuslaisia lupauksia yhtä lailla kuin kepulaisia. Melkeinpä voisi sanoa, että vieläkin enemmän, koska Kokomuksen piiristä tämä poliittisen kuluttajansuojan ajatus otettiin voimakkaasti esille. Ei siis etsimällä vain malkaa toisen silmästä...eläkkeitä on nostettava 300,00€
Lehden kyselyyn oli Katainen vastanut , kun kysyttiin pitäsikö nostaa 500€, että kyllä pitäsi. Siinä on tietty ero. oppositiossa on helpompi olla jos osaa käsittää vastustjan puheet sujuvasti väärin. Mielipidepankki opettelee nyt tätä politikon jalointa taitoa, väärin ymmärtämistä.
Yleensä siitä saa koulussa hyvän numeron jos käsittää lukemansa, mutta politiikassa saa suosiota usein väärin ymmärtäminen.
- Jaba_43
Eikö jo eilen tullut selväksi, että 500 euron palkankorotus on jonkin iltapäivälehden "gallupin" tulos, jossa kokoomus otti myönteisen kannan lehden tekemään kysymykseen, kun ei vastustanut tuota korotusta.
On aika erikoista harhaanjohtamista väittää, että tuollaisesta median viihdegallupin summasta tulisi kokoomuksen "vaalilupaus", kun asiaa ei ole mainittu missään kokoomuksen paintotuotteessa, nettisivuilla eikä muussakaan sellaisessa vaalimateriaalista, jonka sisällöstä kokoomus yksin vastaa.
Sinun kaltaiseltasi älykkäältä ja asiat tuntevalta keskustelijalta odottaisi sitä, että pysyisit kuta kuinkin totuuden rajoissa etkä lähtisi aivan päättömään vääristelyyn.
En nimittäin millään jaksa uskoa, ettetkö nimenomaan sinä tietäisi, että kokoomuksen tasa-arvotupoksi pelkistämä menettely merkitsee nimenomaan sitä, että valtion budjettivaroista avustetaan kuntia, jotta nämä voisivat seuraavan tulopoliittisen ratkaisun osana oikeudenmukaisesti korottaa palkkakuoppaan jääneiden julkisen alan naisalojen palkkoja.
Tässähän ovat hoitajat vain yksi ammattiryhmä. Matalapalkkaisia naisia on muissakin julkisissa ammateissa.
Minusta sinun ei oikein kannattaisi jatkaa tällä linjalla kokoomusta syytellen, koska siinä haisee hyvin pahasti sellainen turhautumisreaktio, joka syntyy siitä, että kokoomus nyt tekee sellaisia asioita, jotka jäivät demareilta kokonaan tekemättä.
Sikäli, jos sdp:n oppositiopolitiikkakin alkaa perustua tuon tapaiselle räksyttämiselle, tulemme näkemään, miten sdp:n kannatus painuu edelleen alamäkeen ja hallituspuolueiden kannatus kasvaa.- pol. tuntija
Tosiasiassa Kokoomus ei ole tehnyt vielä mitään, paitsi että on alkanut kuulua reunaehtoja tasa-arvotupon toteuttamiselle. Kuinka ollakaan, näistä reunaehdoista ei vaalikampanjassa puhuttu mitään.
Nyt on Kokoomuksella näytön paikka lupausten lunastamisessa. - Höynäytetty
...parantaa itsesi tuosta liki sairaalloisesta (?) antipatiasta sdp:tä kohtaan. Koko oppositio (siellä on muitakin kuin sdp) ja kokoomustä äänestäneet (höynäytetyt) sisaret hennot valkoiset ovat varmasti samaa mieltä. Jos asialle ei tehdä mitään se näkyy varmasti lähestyvien kuntavaalien tuloksessa.
Jos en väärin muista niin Beni muisti kyllä muistuttaa kepua Hyssälen kolmestasadasta äänekkäästi useaan otteeseen... Mikset salli samaa nykyiselle oppositiolle??? Silloin kun Hyssälä lupasi 300 euroa kansaneläkkeisiin ja tästä toteutui murto-osa oli Kokoomuksessa toinen ääni kellossa. Silloin Ben Z. ei suinkaan vähätellyt asiaa vaan sanoen, että se on nyt vaan yhden kepun omaa sooloilua, jota ei pidä ottaa puolueen piikkiin. Päinvastoin Ben Z. puhui jatkuvasti poliittisesta kuluttajansuojasta ja siitä, kuinka Kepu pettää aina.
Matti Vanhanenkin on vähätellyt Hyssälän lupauksia ja sanonut, että tällaisia nyt annetaan aina politiikassa eikä niitä pidä ottaa kovin vakavasti. Tähän asti tällaista venkoilua on pidetty kepulaisena perinteenä. Siitähän nämä Kepu pettää aina -sloganit ovat juuri tulleet. Muut puolueet ovat halunneet enemmän profiloitua sellaisiksi, että annettuihin lupauksiin pitää voida luottaa.
Tasa-arvotupo oli Kokoomuksen aivan keskeinen vaaliteema varsinkin vaalikamppailun loppumetreillä. Voi jopa ounastella, että se oli yksi merkittävä syy Kokoomuksen huimaan nousuun vaalissa. Tällaisessa asiassa ei silloin soisi lipsumisia. Kyllä Kokoomuksessa sen verran lehtiä luetaan, jopa iltapäivälehtiä, että olisi luullut Kataisen oikaisevan tällaisen väärän lupauksen hyvissä ajoin ja todella näkyvästi. Ilmoittihan puolue vielä viime hetkillä lehdissä surin ilmoituksin senkin, että Sauli Niinistö ei ole ehdolla Helsingissä, joten helsinkiläisäänestäjien on syytä kirjoittaa jokin muu numero. Tämä oli hyvää ennakointia ja tarkkuutta, jonka olisi suonut näkevän myös keskeisissä vaalilupauksissa, ettei pääse syntymään vääriä käsityksiä. Nythän Kokoomuksessa näytetään sekoilleen myös tekijänoikeuskysymyksissä ja puoluesihteeri otti tämän sekoilun vastuulleen.
Onko se nyt suuri ihme, että minä otan asian esille, kun tätä asiaa puitiin eduskunnan ensimmäisenä asiaistuntopäivänä monessa puheenvuorossa. Osan niistä siteerasin täällä. Kokoomuksestakin asiasta käyttivät Zyskowiczin lisäksi puheenvuoroja ainakin Sasi, Ukkola ja Ravi.
Kun Kokoomus on tällaisesta tasa-arvotuposta voimakkaasti puhunut, niin kai puolueella nyt on keinoja ja tahtoja sellainen myös toteuttaa. Tarkoista summista ehtii kyllä vääntää kättä, mutta kun kokoomuslaisten puheenvuoroista alkaa saada jo sellaisen vaikutelman, että koko juttu haluttaisiin unohtaa. Oppositio ei ole unohtanut ja antoi vahvan tukensa Kokoomuksen vaalilupausten toteuttamiselle. Että oppsition vastustamisesta asia ei nyt sitten ainakaan ole kiinni.
Rahat tasa-arvotupoon tulevat tietysti valtion budjetista. Heinäluoma muistutti Kataista tästä aivan yhtenään, kun asia oli esillä. Kyllä tämä mekanismi on kaikkien tiedossa. Nyt vain odottelemme sitä, miten suuria summia Kokoomus alkaa vaatia kuntien valtionosuukisen lisäämisen, jotta tasa-arvotupo saadan toteutettua. Tämä saattaa olla sikäli kiireellinen asia, ettei Kepu ehdi tuhlata rahoja johonkin muuhun tarpeeseen, kun silläkin on näitä ruuan alvin alennuksia sun muita. Etteivät vaan tasa-arvotupot jäisi toteuttamatta. Siinä tässä minulla on yhteinen huoli Kokoomuksen kanssa.- WADI
... meni samaan ansaan, johon Hyssäläkin aikaisemmin. Kun vaalipuheissa vilahtaa summa 500 palkankorotuksina, niin et kai kuvittele, että äänestäjien kärsivällisyys riittää selvittämään, mitä tämän viissatasen taakse kätkeytyy. Katainen ja kumppanit saavat nyt kantaa vastuun lausumistaan tai lähinnä niiden epätarkkuuksista. Tai ehkä asia olikin heille selvä ja he hakivat kokemattomuudessaan niin sanottua kvarttaalihyötyä.
Varmaa kuitenkin on, että äänestäjien päässä tuo 500 tulee kummittelemaan koko vaalikauden. Oppositio hykertelee käsiään ja valmistautuu jo seuraaviin vaaleihin. Todella typerää antaa tuollainen propaganda-ase vastustajalle. Vielä pisteeksi koko hommalle menee tämä kokematon Risikko antamaan lausuntoja ja ilmoittamaan, että korotukseen ei ole varaa, mikä tietenkin jokaiselle vähänkin asioita seuraavalle on itsestäänselvyys.
Ikävä sanoa, mutta kepulle peli on 1-0. - Jaba_43
pol. tuntija kirjoitti:
Tosiasiassa Kokoomus ei ole tehnyt vielä mitään, paitsi että on alkanut kuulua reunaehtoja tasa-arvotupon toteuttamiselle. Kuinka ollakaan, näistä reunaehdoista ei vaalikampanjassa puhuttu mitään.
Nyt on Kokoomuksella näytön paikka lupausten lunastamisessa.Mainitse reunaehdot, joihin viittaat. kuka ne on esittänyt ja missä yhteydessä.
Hallitus ei ole asioita vielä käsitellyt, joten älä nimitä kokoomuksen reunaehdoiksi yksittäisten kokoomuslaisten haastatteluvastauksia median kysymyksiin. - Jaba_43
Höynäytetty kirjoitti:
...parantaa itsesi tuosta liki sairaalloisesta (?) antipatiasta sdp:tä kohtaan. Koko oppositio (siellä on muitakin kuin sdp) ja kokoomustä äänestäneet (höynäytetyt) sisaret hennot valkoiset ovat varmasti samaa mieltä. Jos asialle ei tehdä mitään se näkyy varmasti lähestyvien kuntavaalien tuloksessa.
Jos en väärin muista niin Beni muisti kyllä muistuttaa kepua Hyssälen kolmestasadasta äänekkäästi useaan otteeseen... Mikset salli samaa nykyiselle oppositiolle???Ben muistutti nimenomaan Hyssälää, ei keskustaa.
Niinpä nytkin olisi hyvä muistuttaa sitä kokoomuslaista, joka on 500 euroa luvannut.
Kuka mahtaa olla? - pol. tuntija
Jaba_43 kirjoitti:
Mainitse reunaehdot, joihin viittaat. kuka ne on esittänyt ja missä yhteydessä.
Hallitus ei ole asioita vielä käsitellyt, joten älä nimitä kokoomuksen reunaehdoiksi yksittäisten kokoomuslaisten haastatteluvastauksia median kysymyksiin.Valtiovarainministeri Kataisen puheisiin... Hän nyt kumminkin lienee avainasemassa monellakin tavalla.
- Jaba_43
Mielipidepankki kirjoitti:
Silloin kun Hyssälä lupasi 300 euroa kansaneläkkeisiin ja tästä toteutui murto-osa oli Kokoomuksessa toinen ääni kellossa. Silloin Ben Z. ei suinkaan vähätellyt asiaa vaan sanoen, että se on nyt vaan yhden kepun omaa sooloilua, jota ei pidä ottaa puolueen piikkiin. Päinvastoin Ben Z. puhui jatkuvasti poliittisesta kuluttajansuojasta ja siitä, kuinka Kepu pettää aina.
Matti Vanhanenkin on vähätellyt Hyssälän lupauksia ja sanonut, että tällaisia nyt annetaan aina politiikassa eikä niitä pidä ottaa kovin vakavasti. Tähän asti tällaista venkoilua on pidetty kepulaisena perinteenä. Siitähän nämä Kepu pettää aina -sloganit ovat juuri tulleet. Muut puolueet ovat halunneet enemmän profiloitua sellaisiksi, että annettuihin lupauksiin pitää voida luottaa.
Tasa-arvotupo oli Kokoomuksen aivan keskeinen vaaliteema varsinkin vaalikamppailun loppumetreillä. Voi jopa ounastella, että se oli yksi merkittävä syy Kokoomuksen huimaan nousuun vaalissa. Tällaisessa asiassa ei silloin soisi lipsumisia. Kyllä Kokoomuksessa sen verran lehtiä luetaan, jopa iltapäivälehtiä, että olisi luullut Kataisen oikaisevan tällaisen väärän lupauksen hyvissä ajoin ja todella näkyvästi. Ilmoittihan puolue vielä viime hetkillä lehdissä surin ilmoituksin senkin, että Sauli Niinistö ei ole ehdolla Helsingissä, joten helsinkiläisäänestäjien on syytä kirjoittaa jokin muu numero. Tämä oli hyvää ennakointia ja tarkkuutta, jonka olisi suonut näkevän myös keskeisissä vaalilupauksissa, ettei pääse syntymään vääriä käsityksiä. Nythän Kokoomuksessa näytetään sekoilleen myös tekijänoikeuskysymyksissä ja puoluesihteeri otti tämän sekoilun vastuulleen.
Onko se nyt suuri ihme, että minä otan asian esille, kun tätä asiaa puitiin eduskunnan ensimmäisenä asiaistuntopäivänä monessa puheenvuorossa. Osan niistä siteerasin täällä. Kokoomuksestakin asiasta käyttivät Zyskowiczin lisäksi puheenvuoroja ainakin Sasi, Ukkola ja Ravi.
Kun Kokoomus on tällaisesta tasa-arvotuposta voimakkaasti puhunut, niin kai puolueella nyt on keinoja ja tahtoja sellainen myös toteuttaa. Tarkoista summista ehtii kyllä vääntää kättä, mutta kun kokoomuslaisten puheenvuoroista alkaa saada jo sellaisen vaikutelman, että koko juttu haluttaisiin unohtaa. Oppositio ei ole unohtanut ja antoi vahvan tukensa Kokoomuksen vaalilupausten toteuttamiselle. Että oppsition vastustamisesta asia ei nyt sitten ainakaan ole kiinni.
Rahat tasa-arvotupoon tulevat tietysti valtion budjetista. Heinäluoma muistutti Kataista tästä aivan yhtenään, kun asia oli esillä. Kyllä tämä mekanismi on kaikkien tiedossa. Nyt vain odottelemme sitä, miten suuria summia Kokoomus alkaa vaatia kuntien valtionosuukisen lisäämisen, jotta tasa-arvotupo saadan toteutettua. Tämä saattaa olla sikäli kiireellinen asia, ettei Kepu ehdi tuhlata rahoja johonkin muuhun tarpeeseen, kun silläkin on näitä ruuan alvin alennuksia sun muita. Etteivät vaan tasa-arvotupot jäisi toteuttamatta. Siinä tässä minulla on yhteinen huoli Kokoomuksen kanssa.Sanopa nyt kuka tässä tapauksessa on kokoomuksen "hyssälä", jonka lupauksista on kyse.
Koko juttusi on niin suurta vääristelyä, ettei mitään rajaa, kun kokonaan sivuutat sen, mikä tasa-arvotupo (josta ei ole vielä neuvotteluja aloitettukaan) todellaq on, ja keskitut opposition räksytykseen jonkun iltalehden kyselyvastauksen perusteella, vaatilamma, että kokoomuksen olisi virallisesti pitänyt kumota lehden juttu jo ennen vaaleja.
Jos puolueilta vaaditaan kaikkien lehtien väärien juttujen kumoamista, niin puolueet eivät muuta ehtisi tehdäkään.
Mutta olennaisin kysymys on: kuka kokoonmuslainen, nimetty poliitikko, on luvannut hoitajille 500 euroa liksaa lisää.
Nyt nimi lavaan, tai vertailut Hyssälään on syytä lopettaa. - Jaba_43
WADI kirjoitti:
... meni samaan ansaan, johon Hyssäläkin aikaisemmin. Kun vaalipuheissa vilahtaa summa 500 palkankorotuksina, niin et kai kuvittele, että äänestäjien kärsivällisyys riittää selvittämään, mitä tämän viissatasen taakse kätkeytyy. Katainen ja kumppanit saavat nyt kantaa vastuun lausumistaan tai lähinnä niiden epätarkkuuksista. Tai ehkä asia olikin heille selvä ja he hakivat kokemattomuudessaan niin sanottua kvarttaalihyötyä.
Varmaa kuitenkin on, että äänestäjien päässä tuo 500 tulee kummittelemaan koko vaalikauden. Oppositio hykertelee käsiään ja valmistautuu jo seuraaviin vaaleihin. Todella typerää antaa tuollainen propaganda-ase vastustajalle. Vielä pisteeksi koko hommalle menee tämä kokematon Risikko antamaan lausuntoja ja ilmoittamaan, että korotukseen ei ole varaa, mikä tietenkin jokaiselle vähänkin asioita seuraavalle on itsestäänselvyys.
Ikävä sanoa, mutta kepulle peli on 1-0....kuka kokoomuslainen on luvannut 500 euroa hoitajille ja missä.
Hyssälän lupaus tapahtui tv-haastattelussa, jos en väärin muista.
kokoomuksen kohdalla on kyse hyvin epämääräisistä syyttelyistä, ellei luvannutta henkilöä pystytä yksilöimään. - Jaba_43
pol. tuntija kirjoitti:
Valtiovarainministeri Kataisen puheisiin... Hän nyt kumminkin lienee avainasemassa monellakin tavalla.
Milloin ja missä Katainen on ennen vaaleja luvannut 500 euroa hoitajien palkkoihin?
Tästä pitäisi saada näyttö, muuten on puheiltasi pohja pois. Jaba_43 kirjoitti:
Sanopa nyt kuka tässä tapauksessa on kokoomuksen "hyssälä", jonka lupauksista on kyse.
Koko juttusi on niin suurta vääristelyä, ettei mitään rajaa, kun kokonaan sivuutat sen, mikä tasa-arvotupo (josta ei ole vielä neuvotteluja aloitettukaan) todellaq on, ja keskitut opposition räksytykseen jonkun iltalehden kyselyvastauksen perusteella, vaatilamma, että kokoomuksen olisi virallisesti pitänyt kumota lehden juttu jo ennen vaaleja.
Jos puolueilta vaaditaan kaikkien lehtien väärien juttujen kumoamista, niin puolueet eivät muuta ehtisi tehdäkään.
Mutta olennaisin kysymys on: kuka kokoonmuslainen, nimetty poliitikko, on luvannut hoitajille 500 euroa liksaa lisää.
Nyt nimi lavaan, tai vertailut Hyssälään on syytä lopettaa.Kyllä kai luulisi, että Kokoomuksessa tiedetään, kellä on lupa antaan puolueen puolesta informaatiota medialle. On saman tekevää, minkä niminen kokoomuslainen on lupauksen antanut. Vai epäiletkö, että joku kepulainen olisi esiintynyt kokoomuslaisena?
Ei neuvotteluja ole todellakaan vielä aloitettu. Tässä vaiheessa halutaan vain muistuttaa kokoomuslaisia siitä, että he paneutuvat nyt huolella tämän vaalilupauksensa toteuttamiseen. Paula Risikko taisi jo eduskunnassa sanoa, ettei tähän ole lainkaan varaa. Sehän tässä huolestuttaa, kun tällaisia puheita alkaa heti vaalien jälkeen tulla. Siinä on aika lailla kontrastia vaalinaluspuheisiin verrattuna.Jaba_43 kirjoitti:
Ben muistutti nimenomaan Hyssälää, ei keskustaa.
Niinpä nytkin olisi hyvä muistuttaa sitä kokoomuslaista, joka on 500 euroa luvannut.
Kuka mahtaa olla?Veikkaisin, että lupaaja on joko puoluejohtaja Jyrki Katainen tai puolusihteeri Tarja Tujunen. Iltalehden Kataiseen kohdistuvista kommenteista voisi epäillä, että tiedon takana on puoluejohtaja itse. Mutta ehkä tämä selviää ajan kanssa, sillä asian palattaneen vielä moneen kertaan, kun budjetteja aletaan tekemään. Kysehän on rahasta ja on kiinnostava nähdä, millaisella summalla Kokoomus haluaa sitten tätä tasa-arvotupoa avittaa.
- Jaba_43
Mielipidepankki kirjoitti:
Veikkaisin, että lupaaja on joko puoluejohtaja Jyrki Katainen tai puolusihteeri Tarja Tujunen. Iltalehden Kataiseen kohdistuvista kommenteista voisi epäillä, että tiedon takana on puoluejohtaja itse. Mutta ehkä tämä selviää ajan kanssa, sillä asian palattaneen vielä moneen kertaan, kun budjetteja aletaan tekemään. Kysehän on rahasta ja on kiinnostava nähdä, millaisella summalla Kokoomus haluaa sitten tätä tasa-arvotupoa avittaa.
...iltapäivälehden viihdekyselyyn annettu vastaus ole kenekään lupaus, kun se on vain vastaus iltapäivälehden viihdekyselyyn.
Olen aika hämmästynyt, että juuri sinä lähdet tällaiselle mielikuvapolitikoinnin linjalle ihan niin kuin Jäätteenmäki teki Lipposen USA-keskustelujen "koalitio" sanan perusteella kehitellessään siitä omia selityksiään.
Olen pitänyt sinua fiksumpana ja jouduin tällä erää pettymään jonkin verran. Toivottavasti en pysyvästi. - WADI
Jaba_43 kirjoitti:
...kuka kokoomuslainen on luvannut 500 euroa hoitajille ja missä.
Hyssälän lupaus tapahtui tv-haastattelussa, jos en väärin muista.
kokoomuksen kohdalla on kyse hyvin epämääräisistä syyttelyistä, ellei luvannutta henkilöä pystytä yksilöimään.Kokoomus ei kuitenkaan vaalitaistelun aikana tehnyt mitään korjatakseen asiaa, vaan annettiin asian niin sanotusti levätä ja kerätä ääniä. Muutaman kympin korjaus palkkatasoon (taso on huono Suomessa tehtävän vaativuuteen nähden) ei olisi lisä-ääniä tuonut.
Oli asiaan syyllinen kuka tahansa, niin vahinko on jo tapahtunut. Vaikka koko asia olisi provo, saa kokoomus kantaa "lupausta" koko vaalikauden samalla kun kepu lymyilee. Kokemusta ja osaamista tietysti tulee vain erehdysten kautta ja nehän tunnetusti maksavat.
Vaikka asia ei avaukseen liitykään, odottelen tässä nyt kuitenkin jännityksellä niitä muutoksen tuulia. Kaikkein eniten kismittää Paven ja Hyssälän valinnat. Toivon olevani väärässä uskoessani kepun dominoivan, mutta kepu heiluttaa tahtipuikkoa ainakin alkusoiton aikana. - pol. tuntija
Jaba_43 kirjoitti:
Milloin ja missä Katainen on ennen vaaleja luvannut 500 euroa hoitajien palkkoihin?
Tästä pitäisi saada näyttö, muuten on puheiltasi pohja pois.Vaan siitä, että Kokoomus on luvannut valtion rahaa sairaanhoitajien palkkoihin, ja nyt se ei olekaan varmaa, vaan on niitä reunaehtoja.
- Jaba_43
Mielipidepankki kirjoitti:
Kyllä kai luulisi, että Kokoomuksessa tiedetään, kellä on lupa antaan puolueen puolesta informaatiota medialle. On saman tekevää, minkä niminen kokoomuslainen on lupauksen antanut. Vai epäiletkö, että joku kepulainen olisi esiintynyt kokoomuslaisena?
Ei neuvotteluja ole todellakaan vielä aloitettu. Tässä vaiheessa halutaan vain muistuttaa kokoomuslaisia siitä, että he paneutuvat nyt huolella tämän vaalilupauksensa toteuttamiseen. Paula Risikko taisi jo eduskunnassa sanoa, ettei tähän ole lainkaan varaa. Sehän tässä huolestuttaa, kun tällaisia puheita alkaa heti vaalien jälkeen tulla. Siinä on aika lailla kontrastia vaalinaluspuheisiin verrattuna.Otas nyt joku kohtuus ja järki käteesi äläkä enää rinnasta iltapäivälehtien kyselyihin vastaamista puolueen virallisen informaation antamiseen.
- Jaba_43
WADI kirjoitti:
Kokoomus ei kuitenkaan vaalitaistelun aikana tehnyt mitään korjatakseen asiaa, vaan annettiin asian niin sanotusti levätä ja kerätä ääniä. Muutaman kympin korjaus palkkatasoon (taso on huono Suomessa tehtävän vaativuuteen nähden) ei olisi lisä-ääniä tuonut.
Oli asiaan syyllinen kuka tahansa, niin vahinko on jo tapahtunut. Vaikka koko asia olisi provo, saa kokoomus kantaa "lupausta" koko vaalikauden samalla kun kepu lymyilee. Kokemusta ja osaamista tietysti tulee vain erehdysten kautta ja nehän tunnetusti maksavat.
Vaikka asia ei avaukseen liitykään, odottelen tässä nyt kuitenkin jännityksellä niitä muutoksen tuulia. Kaikkein eniten kismittää Paven ja Hyssälän valinnat. Toivon olevani väärässä uskoessani kepun dominoivan, mutta kepu heiluttaa tahtipuikkoa ainakin alkusoiton aikana.Luuletko puolueiden ryhtyvän korjaamaan niistä mediassa esitettyä väärää tietoa?
Jos ryhtyisivät, eivät ne mitään muuta ehtisi tehdäkään. - Jaba_43
pol. tuntija kirjoitti:
Vaan siitä, että Kokoomus on luvannut valtion rahaa sairaanhoitajien palkkoihin, ja nyt se ei olekaan varmaa, vaan on niitä reunaehtoja.
Tasa-arvotupo olki kokoomuksen kynnyskysymys halliytusneuvotteluissa.
Seuraavaksi käydään työmarkkinaneuvottelut ja sen jälkeen hallitus osoittaa kunnille lisää rahaa, jos naisten matalapalkat eivät tarpeeksi nouse.
Kunnat ovat nyt sen tosiasian edessä, että palkkoja on nstettava ensin omasta budjetista ja jos siinä tulee pohja vastaan, niin valtio tulee apuun, mutta julkisen alan matalapalkkaisten naisten palkat todellakin nousevat, räkätti vasemmisto mitä tahansa sen vuoksi, että asian hoitaakin kokoomus, kun se jäi demareilta hoitamatta vuosikymmenestä toiseen. Jaba_43 kirjoitti:
Tasa-arvotupo olki kokoomuksen kynnyskysymys halliytusneuvotteluissa.
Seuraavaksi käydään työmarkkinaneuvottelut ja sen jälkeen hallitus osoittaa kunnille lisää rahaa, jos naisten matalapalkat eivät tarpeeksi nouse.
Kunnat ovat nyt sen tosiasian edessä, että palkkoja on nstettava ensin omasta budjetista ja jos siinä tulee pohja vastaan, niin valtio tulee apuun, mutta julkisen alan matalapalkkaisten naisten palkat todellakin nousevat, räkätti vasemmisto mitä tahansa sen vuoksi, että asian hoitaakin kokoomus, kun se jäi demareilta hoitamatta vuosikymmenestä toiseen.Oppositiohan tukee Kokoomuksen lupauksia.
Jaba_43 kirjoitti:
...iltapäivälehden viihdekyselyyn annettu vastaus ole kenekään lupaus, kun se on vain vastaus iltapäivälehden viihdekyselyyn.
Olen aika hämmästynyt, että juuri sinä lähdet tällaiselle mielikuvapolitikoinnin linjalle ihan niin kuin Jäätteenmäki teki Lipposen USA-keskustelujen "koalitio" sanan perusteella kehitellessään siitä omia selityksiään.
Olen pitänyt sinua fiksumpana ja jouduin tällä erää pettymään jonkin verran. Toivottavasti en pysyvästi.Mistä olet saanut päähäsi, että kysely oli jokin viihdekysely. Ovatko myös lehtien vaalikoneiden kyselyt vain jotain viihdekyselyjä. Ehkä tämä kokoomuslainen näkemys kannattaisi saattaa yleisempäänkin tietoon, niin kansa osaisi suhatuta kokoomuslaisten vastauksiin pelkkänä viihteenä, jolla ei ole mitään totuusarvoa.
- WADI
Jaba_43 kirjoitti:
Luuletko puolueiden ryhtyvän korjaamaan niistä mediassa esitettyä väärää tietoa?
Jos ryhtyisivät, eivät ne mitään muuta ehtisi tehdäkään... eri mieltä. Tarkkaavaisuuteen on kuitenkin syytä ettei kävisi kuten Suomen metsäteollisuudelle, joka on kuin lahtipenkkiin kytketty lammas ja antaa kaikenkarvaisten ympäristöjärjestöjen syytää valheita tiedotusvälineille tekemättä mitään.
En ole suinkaan tässä asiassa "vihollinen", mutta kaikki menestyksekäs toiminta perustuu terveeseen kritiikkiin. Kritiikkiä on lisäksi paras käyttää nyt ja tutkia puolueessa kuka tai ketkä ovat näitä puheita "500:sta" viljelleet, kysehän ei ole syyllisten hakemisesta vaan siitä, että tiedetään mitä tapahtui ja miten tällaiset seikat ovat minimoitavissa.
Sokea puolueuskollisuus ei johda muuhun kuin "isäaurinkoinen"-ilmiöön ja siitä ei hyvää seuraa. Jaba_43 kirjoitti:
Luuletko puolueiden ryhtyvän korjaamaan niistä mediassa esitettyä väärää tietoa?
Jos ryhtyisivät, eivät ne mitään muuta ehtisi tehdäkään.Kokoomus korjaili jopa vaali-infossa sitä, että Niinistö ei ole ehdolla Helsingissä, vaikkei asiasta ollut edes olemassa mitään väärin ilmoitettua tietoa. Kansalaisille syntyy helposti tällainen käsitys 500 euron lupauksesta, jos sitä ei oikaista. Kyse oli vaalien yhdestä hyvin keskeisestä asiasta, missä Kokoomuksen olisi luullut olevan tarkkana kuin porkkana, ettei tulisi hyssälöidyksi.
Wadi on täysin oikeassa siinä, että vahinko on päässyt nyt tapahtumaan. Kansalaisille tuli 500 euron tai vähintään tutntuvan korotuksen odotus julkisen sektorin naisalojen palkkoihin. Jos tässä sitten käy niin, että päädytään muutaman kympin tasa-arvotupoon, voi Kokoomusta. Kepu on pelannut asiassa korttinsa ihan hyvin. Tämä on Kokoomuksen lupaus ja sellaisena se tullaan muistamaan.- Jaba_43
Mielipidepankki kirjoitti:
Oppositiohan tukee Kokoomuksen lupauksia.
...näyttää olevan suuret halut ivailla asiasta, jonka toteuttaminen ei ole alkanutkaan.
- Jaba_43
Mielipidepankki kirjoitti:
Mistä olet saanut päähäsi, että kysely oli jokin viihdekysely. Ovatko myös lehtien vaalikoneiden kyselyt vain jotain viihdekyselyjä. Ehkä tämä kokoomuslainen näkemys kannattaisi saattaa yleisempäänkin tietoon, niin kansa osaisi suhatuta kokoomuslaisten vastauksiin pelkkänä viihteenä, jolla ei ole mitään totuusarvoa.
Kun media tekee kyselyjään, ne ovat aina lukijaviihdettä, koska niiden tarkoitus on kasvattaa lukijamääriä.
Siksi media laatii itse kysymykset kyllä/ei vaihtoehtoineen.
Toisaalla tällä sivulla on linkki Itlalehden tuoreeseen uutiseen, jossa on tuotu esiin myös kokoomuksen perustelut kyllä-vastaukselleen, ja niiden takana katainen edelleen seisoo.
Se, että sinä nyt riehut ivaamassa kokoomusta siitä, ettei 500 euron korotusta (jota kokoomus ei ole koskaan summana itse tuonut esiin) heti toteutetakaan, on minusta hyvin alentavaa sinun puoleltasi.
Jos nimittäin haet totuusarvoa, niin älä irroita yksittäisiä summia siitä kokonaisuudesta, johon summa liittyy ensinnäkin Iltalehden lyselyssä ja sen perusteluissa ja toisaalta kokoomuksen vaaliohjelmassa ja tasa-arfotupossa, jota hallitus nyt lähtee toteuttamaan, kunhan se ensin tapaa työmarkkinaosapuolet, mm. kuntatyönantajan edustajat. - Jaba_43
Mielipidepankki kirjoitti:
Kokoomus korjaili jopa vaali-infossa sitä, että Niinistö ei ole ehdolla Helsingissä, vaikkei asiasta ollut edes olemassa mitään väärin ilmoitettua tietoa. Kansalaisille syntyy helposti tällainen käsitys 500 euron lupauksesta, jos sitä ei oikaista. Kyse oli vaalien yhdestä hyvin keskeisestä asiasta, missä Kokoomuksen olisi luullut olevan tarkkana kuin porkkana, ettei tulisi hyssälöidyksi.
Wadi on täysin oikeassa siinä, että vahinko on päässyt nyt tapahtumaan. Kansalaisille tuli 500 euron tai vähintään tutntuvan korotuksen odotus julkisen sektorin naisalojen palkkoihin. Jos tässä sitten käy niin, että päädytään muutaman kympin tasa-arvotupoon, voi Kokoomusta. Kepu on pelannut asiassa korttinsa ihan hyvin. Tämä on Kokoomuksen lupaus ja sellaisena se tullaan muistamaan.Sinulla ainakin pelaa mielikuvitus nyt tosiasioita sukkelammin.
Jaba_43 kirjoitti:
...näyttää olevan suuret halut ivailla asiasta, jonka toteuttaminen ei ole alkanutkaan.
aina tarvitaan, sanoi Niinistökin.
- WADI
Jaba_43 kirjoitti:
Sinulla ainakin pelaa mielikuvitus nyt tosiasioita sukkelammin.
..oikeasti vähän ihmetellä. Kokoomus tuntuu sinulle olevan jonkinlainen pyhälehmä, jota ei voi kritisoida ja jonka toiminnasta ei vääriä valintoja löydy. Oletko todella sitä mieltä, että kaikki meni tämän palkankorotushässäkän kohdalla kokoomukselta ns "nappiin"? Jos näin on, niin et poikkea millään tavalla niistä hurmauskoisista kepulaisista, jotka henkeen ja vereen ovat valmiita hyväksymään kaikki töpeksinnät, mitä puolueessa tehdään.
Ei puolue ole tärkeä vaan asiat ja töppäyksiä kokoomuslaisetkin tekevät. Pysyn kyllä väitteessäni, että kokoomus tulee pysymään pitkään kansan mielessä viissataspuolueena. - Jaba_43
WADI kirjoitti:
..oikeasti vähän ihmetellä. Kokoomus tuntuu sinulle olevan jonkinlainen pyhälehmä, jota ei voi kritisoida ja jonka toiminnasta ei vääriä valintoja löydy. Oletko todella sitä mieltä, että kaikki meni tämän palkankorotushässäkän kohdalla kokoomukselta ns "nappiin"? Jos näin on, niin et poikkea millään tavalla niistä hurmauskoisista kepulaisista, jotka henkeen ja vereen ovat valmiita hyväksymään kaikki töpeksinnät, mitä puolueessa tehdään.
Ei puolue ole tärkeä vaan asiat ja töppäyksiä kokoomuslaisetkin tekevät. Pysyn kyllä väitteessäni, että kokoomus tulee pysymään pitkään kansan mielessä viissataspuolueena.Kun kokoomus ei ole koskaan tehnyt muuta kuin vastannut Iltalehden kyselyyn "kyllä" ja perustellut vastauksensa eikä kokoomus ole missään muussa yhteydessä koskaan luvannut ainuttakaan konkreettista summaa kenekään palkkoihin, niin ei tässä nyt ole kyse ollenkaan kokoomuksen töpeksinnästä.
Tässä on kyse pahantahtoisesta vittuilusta asiassa, jonka käsittely ei ole hallituksessa edes alkanut. - WADI
Jaba_43 kirjoitti:
Kun kokoomus ei ole koskaan tehnyt muuta kuin vastannut Iltalehden kyselyyn "kyllä" ja perustellut vastauksensa eikä kokoomus ole missään muussa yhteydessä koskaan luvannut ainuttakaan konkreettista summaa kenekään palkkoihin, niin ei tässä nyt ole kyse ollenkaan kokoomuksen töpeksinnästä.
Tässä on kyse pahantahtoisesta vittuilusta asiassa, jonka käsittely ei ole hallituksessa edes alkanut.... varsinkin rankoissa sellaisissa on aina se huono puoli, että kohmelo yllättää juhlien jälkeen. Mitä kovemmat juhlat sen pahempi darra. Toivottavasti kokoomuksessa ei käy näin !
- kokoomuksen
Jaba_43 kirjoitti:
...iltapäivälehden viihdekyselyyn annettu vastaus ole kenekään lupaus, kun se on vain vastaus iltapäivälehden viihdekyselyyn.
Olen aika hämmästynyt, että juuri sinä lähdet tällaiselle mielikuvapolitikoinnin linjalle ihan niin kuin Jäätteenmäki teki Lipposen USA-keskustelujen "koalitio" sanan perusteella kehitellessään siitä omia selityksiään.
Olen pitänyt sinua fiksumpana ja jouduin tällä erää pettymään jonkin verran. Toivottavasti en pysyvästi.moraalin mukaan valehdella saa, kunhan valehtelee oikeassa kohdassa.
Yleisesti suoraselkäiset, rehelliset ihmiset seisovat sanojensa takana, olipa ne lausuttu, missä ja kenelle tahansa.
Toki kokoomus on tehnyt juuri niin kuin moraalinsa on, valehdellut huonompiosaisille, sehän on sallittua. - Jaba_43
kokoomuksen kirjoitti:
moraalin mukaan valehdella saa, kunhan valehtelee oikeassa kohdassa.
Yleisesti suoraselkäiset, rehelliset ihmiset seisovat sanojensa takana, olipa ne lausuttu, missä ja kenelle tahansa.
Toki kokoomus on tehnyt juuri niin kuin moraalinsa on, valehdellut huonompiosaisille, sehän on sallittua....mutta täysin perätön.
- viihdekyselyyn
Jaba_43 kirjoitti:
...mutta täysin perätön.
voi kertoa summankin, ja sanoa ettei koskaan ole maininnut mitään summaa, mitä se on jos ei valehtelemista?
Kumpi on totta, on sanottu että 500 euroa, ja on sanottu ettei 500 euroa ole sanottu? - sinä mahdut
Mielipidepankki kirjoitti:
aina tarvitaan, sanoi Niinistökin.
Niinistön määritelmään.
- Höynäytetty
Eikös se ollut muuan Katainen joka lipsautti Iltalehteen että kokoomus kannattaa 500 euron korotusta hoitohenkilöstön palkkoihin? uudellleen asiaa kysyttäessä alkoikin tyypillinen poliittinen (tuttua sekä oikealla että vasemmalla eikä vähiten keskellä) venkoilu että eihän me loppujen lopuksi jne jne. Kyllähän savolaiset kieroiksi tunnetaan mutta tämä oli jo aika härskiä toimintaa.
Juuri tällä "tasaarvotupolla" kokoomus varmasti nosti kannatustaan viime metreillä. Jos (ja kun) mitään ei kuitenkaan tapahdu niin kokoomusta odottaa romahdus tulevissa vaaleissa. Esimakua on varmasti luvassa jo kunnallisvaaleissa.- Jaba_43
Tasa-arvotupo - se että kunnille annetaan valtion rahaa naisvaltaisten matalapalkka-alojen oikeudenmukaisiin korotuksiin - on osa kokoomuksen ohjelmaa, josta kukaan ei ole luistanut mihinkään, koska ensi vuoden budjettiakaan ei ole aloitettu tekemään.
Puheet 500 euron korotuksesta alkaa olla jo samanlainen myytti kuin Lipposen lupaukset Bushille, joka on alkanut elää omaa elämäänsä ilman pienintäkään totuuspohjaa, kun kyse lienee ollut jostain iltapäivälehden viihdetutkimuksesta, jossa joku kokoomuslainen (nimi olisi hyyvä tietää), on vastannut lehdelle "kyllä", kun toinen vaihtoehto olisi ilmeisesti ollut "ei".
Jos tällainen mediaviihde rinnastetaan kokoomuksen puolueena tekemiin vaalilupauksiin (joissa ei mitään palkankorotssummia tietenkään ole ollut), niin kyse on aika ala-arvoisesta touhusta, mikä osoittaa, että oppositiolta on pallo hukassa.
Asian rinnastaminen Hyssälään ja keskustaan on myös aika onnetonmta, koska Hyssälän lupaus oli suora lupaus tv:ssä, jota muu media levitti pääuutisinaan eikä sitä kukaan keskustassa yrittänytkään perua.
Tämä 500 euroa on nyt kaivettu esiin ja leimattu kokoomuksen lupaukseksi, kun onnettomalla oppositiolla on suuri hätä siitä, kun väärä puolue panee demareiden laiminlyönnit kuntoon.
Jostain on paskaa löydettävä heitettäväksi, kun muuhin ei pystytä asialliselta pohjalta.
Masentavaa demarit, hyvin masentavaa. Räksyttämällä ei teidänkään kannatuksenne nouse niin kuin ei noussut kokoomuksenkaan kannatus Itälän räksyttäessä.
- Lehden Lukija
Iltalehti kysyi vaalien alla puolueilta: "Sairaanhoitajien kuukausipalkkaa pitää nostaa vähintään 500 eurolla. Kyllä vai ei?
Kaikki muut puolueet vastasivat kirjallisesti "kyllä", mutta keskustalla ei ollut selvää kantaa.
Oppositio tuskin pystyy asialle mitään tekemään (luvannut kyllä tukensa) joten pallo on nyt kokoomuksella, vihreillä ja ruottalaisilla. Oli asia sitten virallinen vaalilupaus tai ei niin tämä kyllä tullaan muistamaan seuraavat neljä vuotta.- Jaba_43
"Sairaanhoitajien kuukausipalkkaa pitää nostaa vähintään 500 eurolla. Kyllä vai ei?
-----------------
Tuossa siis ei kysytty: Sitoutuuko puolueenne nostamaan...? Jaba_43 kirjoitti:
"Sairaanhoitajien kuukausipalkkaa pitää nostaa vähintään 500 eurolla. Kyllä vai ei?
-----------------
Tuossa siis ei kysytty: Sitoutuuko puolueenne nostamaan...?Kun palkollinen kysyy työantajalta, pitäisikö hänelle maksaa 500 euroa lisää, työantaja vastaa, että kyllä pitäisi. Kun ei palkollinen sitten huomaa, että palkka onkin sama kuin ennenkin, hän palaa työantajan pakeille, joka ilmoittaa edelleen, että kyllä pitäisi maksaa, muttei hän nyt kuitenkaan maksa, koska ei ole sellaista sitovasti ilmoittanut. Hän vain tässä kertoo ikään kuin objektiviisen mielipiteen.
Onpa mennyt "upeaksi" tämä kokoomuslainen politiikka. Se alkaa olla jo täysin kilpailukykyistä kepulaisen väyrystelyn kanssa.- Jaba_43
Mielipidepankki kirjoitti:
Kun palkollinen kysyy työantajalta, pitäisikö hänelle maksaa 500 euroa lisää, työantaja vastaa, että kyllä pitäisi. Kun ei palkollinen sitten huomaa, että palkka onkin sama kuin ennenkin, hän palaa työantajan pakeille, joka ilmoittaa edelleen, että kyllä pitäisi maksaa, muttei hän nyt kuitenkaan maksa, koska ei ole sellaista sitovasti ilmoittanut. Hän vain tässä kertoo ikään kuin objektiviisen mielipiteen.
Onpa mennyt "upeaksi" tämä kokoomuslainen politiikka. Se alkaa olla jo täysin kilpailukykyistä kepulaisen väyrystelyn kanssa....mikä on minusta ikävää.
- sinäkin
Jaba_43 kirjoitti:
...mikä on minusta ikävää.
Kokoomus lupasi ennen vaaleja korvamerkityn tasa-arvotupon, joka tekee hieman yli 500 euroa kuukaudessa.
Kun nyt oppositio ja kansalaiset ovat saaneet tiedon tuosta euromäärästä, jonkun sen laskiessa, kokoomus vetäytyy vastuustaan ilmoittamalla ettei ole luvannut 500 euroa.
Olisiko kokoomuksen pitänyt kuitenkin kertoa että mikäli joku osaa laskea paljonko tasa-arvo tupo tekee euroissa, kokoomus ei enää pidäkkään lupaustaan, mielestäni se olisi ollut rehellistä.
Korvamerkitty tasa-arvotupo on tasa-arvotupo, vaikka summa on kokoomuksesta huolimatta lipsahtanut julkisuuteen. - Jaba_43
sinäkin kirjoitti:
Kokoomus lupasi ennen vaaleja korvamerkityn tasa-arvotupon, joka tekee hieman yli 500 euroa kuukaudessa.
Kun nyt oppositio ja kansalaiset ovat saaneet tiedon tuosta euromäärästä, jonkun sen laskiessa, kokoomus vetäytyy vastuustaan ilmoittamalla ettei ole luvannut 500 euroa.
Olisiko kokoomuksen pitänyt kuitenkin kertoa että mikäli joku osaa laskea paljonko tasa-arvo tupo tekee euroissa, kokoomus ei enää pidäkkään lupaustaan, mielestäni se olisi ollut rehellistä.
Korvamerkitty tasa-arvotupo on tasa-arvotupo, vaikka summa on kokoomuksesta huolimatta lipsahtanut julkisuuteen.Kokoomus lupasi ennen vaaleja korvamerkityn tasa-arvotupon, joka tekee hieman yli 500 euroa kuukaudessa.
--------------------
Kokoomus ei ole koskaan luvannut mitään summia, vaan ainoastaan vastannut myönteisesti yhteen Iltalehden kyselyyn.
Kun nyt oppositio ja kansalaiset ovat saaneet tiedon tuosta euromäärästä, jonkun sen laskiessa, kokoomus vetäytyy vastuustaan ilmoittamalla ettei ole luvannut 500 euroa.
--------------
Kokoomus ei vetäydy mistään, koska kokoomus ei ole ikinä luvannut mitääån summia.
Olisiko kokoomuksen pitänyt kuitenkin kertoa että mikäli joku osaa laskea paljonko tasa-arvo tupo tekee euroissa, kokoomus ei enää pidäkkään lupaustaan, mielestäni se olisi ollut rehellistä.
---------------------
Kokoomus ei ole koskaan laskenut eikä luvannut miträän summia eikä niitä oloe laskenut kukaan muukaan. 500 euroa oli Iltalehden toimitksen kyselyynsä heittämä summa, joka ei perustu mihinkään laskelmiin tasa-arbvotuposta.
Korvamerkitty tasa-arvotupo on tasa-arvotupo, vaikka summa on kokoomuksesta huolimatta lipsahtanut julkisuuteen.
--------------
Korvamerkittyä tasa-arvotupoa lähtee ajamaan koko hallitus, kun se ensi viikolla tapaa vasta ensimmäistä kertaa työmarkkinaosapuolet ja kuuntelee heidän toiveensa. - siis,,
Jaba_43 kirjoitti:
Kokoomus lupasi ennen vaaleja korvamerkityn tasa-arvotupon, joka tekee hieman yli 500 euroa kuukaudessa.
--------------------
Kokoomus ei ole koskaan luvannut mitään summia, vaan ainoastaan vastannut myönteisesti yhteen Iltalehden kyselyyn.
Kun nyt oppositio ja kansalaiset ovat saaneet tiedon tuosta euromäärästä, jonkun sen laskiessa, kokoomus vetäytyy vastuustaan ilmoittamalla ettei ole luvannut 500 euroa.
--------------
Kokoomus ei vetäydy mistään, koska kokoomus ei ole ikinä luvannut mitääån summia.
Olisiko kokoomuksen pitänyt kuitenkin kertoa että mikäli joku osaa laskea paljonko tasa-arvo tupo tekee euroissa, kokoomus ei enää pidäkkään lupaustaan, mielestäni se olisi ollut rehellistä.
---------------------
Kokoomus ei ole koskaan laskenut eikä luvannut miträän summia eikä niitä oloe laskenut kukaan muukaan. 500 euroa oli Iltalehden toimitksen kyselyynsä heittämä summa, joka ei perustu mihinkään laskelmiin tasa-arbvotuposta.
Korvamerkitty tasa-arvotupo on tasa-arvotupo, vaikka summa on kokoomuksesta huolimatta lipsahtanut julkisuuteen.
--------------
Korvamerkittyä tasa-arvotupoa lähtee ajamaan koko hallitus, kun se ensi viikolla tapaa vasta ensimmäistä kertaa työmarkkinaosapuolet ja kuuntelee heidän toiveensa.koska kokoomus ei osannut/halunnut laskea/tuoda julkisuuteen summaa joka laskennallisesti on tuo hieman yli 500 euroa, se ei myös ole sitä luvannut, niinkö.
Toisinsanoen, koska summa oli tuo 500 euroa, kokoomus ei luvannutkaan korvamerkittyä tasa-arvotupoa, miten jos se olisi ollut vaikka 200 euroa, tai 700 euroa, päteekö edelleen ettei kokoomus luvannutkaan? - näinnäinnäin
siis,, kirjoitti:
koska kokoomus ei osannut/halunnut laskea/tuoda julkisuuteen summaa joka laskennallisesti on tuo hieman yli 500 euroa, se ei myös ole sitä luvannut, niinkö.
Toisinsanoen, koska summa oli tuo 500 euroa, kokoomus ei luvannutkaan korvamerkittyä tasa-arvotupoa, miten jos se olisi ollut vaikka 200 euroa, tai 700 euroa, päteekö edelleen ettei kokoomus luvannutkaan?Emme ammu ihmisiä vaan vihollisia.
- Jaba_43
siis,, kirjoitti:
koska kokoomus ei osannut/halunnut laskea/tuoda julkisuuteen summaa joka laskennallisesti on tuo hieman yli 500 euroa, se ei myös ole sitä luvannut, niinkö.
Toisinsanoen, koska summa oli tuo 500 euroa, kokoomus ei luvannutkaan korvamerkittyä tasa-arvotupoa, miten jos se olisi ollut vaikka 200 euroa, tai 700 euroa, päteekö edelleen ettei kokoomus luvannutkaan?Kokoomus ei ole laskenut eikä luvannut mitään euromääräisiä palkankorotuksia kenellekään.
Koko hallitus lähtee yksimielisesti ajamaan kokoomuksen lupaamaa korvamerkittyä tasa-arvotupoa, ja se käynnistyy ensi viikolla, kun hallitus tapaa työmarkkinajärjestöjen edustajat. - korvamerkitty
Jaba_43 kirjoitti:
Kokoomus ei ole laskenut eikä luvannut mitään euromääräisiä palkankorotuksia kenellekään.
Koko hallitus lähtee yksimielisesti ajamaan kokoomuksen lupaamaa korvamerkittyä tasa-arvotupoa, ja se käynnistyy ensi viikolla, kun hallitus tapaa työmarkkinajärjestöjen edustajat.tasa-arvotupo tekee 500 euroa kuukaudessa ja sehän tietenkin maksetaan, koska kokoomus ei missään tilanteessa maininnut että vain osa jälkeenjääneisyydestä korjataan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taitaa jäädä kotimaiset mansikat ostamatta
Kotimainen mansikka on niin kallista, että en ole vielä ainuttakana maistanut. Jos hinta pysyy näin korkealla niin tästä631812- 1231344
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1281297- 1401064
- 101917
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten340854Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82744Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap55674Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist50663Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j66638