Onkos täällä palstalla äideillä mitään pakkomielteitä?
Itse en pysty nukkumaan jos tiedän että mieheni pitää minun peitostani kiinni... Joskus se kiusaa pitämällä peiton kulmaa sormiensa välissä ja mä meinaan "seota"... heh...
Kyllä, olen hieman sekaisin.. ;)
Itse en pysty nukkumaan jos tiedän että mieheni pitää minun peitostani kiinni... Joskus se kiusaa pitämällä peiton kulmaa sormiensa välissä ja mä meinaan "seota"... heh...
Kyllä, olen hieman sekaisin.. ;)
Vastaukset 35
Vanhimmat
pariin kertaan etteivät päälle jää xD
Ai kun nauratti tuo peittojuttu :D
Minullakin on sähkölaitteet ja varsin uuni ja liesi, aina kun lähden ulos katson kaikki mittarit ja hoen ääneen nolla nolla nolla nolla, vaikka tiedän että ole ne sammuttanut.
Joku muukin hokee nolla,nolla.....
En voi nukkua jos peitto on väärin päin, siis pussilakanan aukko yläpäässä... Meinaan "seota" jos joku yrittää lukea samaa lehteä kanssani... Joka kerta kun lähdetään kotoa miehen kanssa, kysyn ovella et onko avain... Siinähän niitä olis :)
tuo oli tuttu, kyllä. Pussilakanan aukko yläpäässä ei voi nukkua.
Raollaan olevat ovet, huoneen tai kaapin, kiusaavat minua kunnes laitan ne kiinni :D
***
aivan samat oireet! en kestä jos joku lukee lehteä samaan aikaan. Ja sama tuo pussilakanahomma :)
Ja myös ne avaimet, kysyn kymmenen kertaa "onko varmasti? onko varmasti?!"
aina lukea takasivulta kanteen päin, en ikinä aloita kannesta. Mies lukee kannesta aloittaen ja joskus kun ollaan yhdessä yritetty lukea niin eihän siitä mitään tule... Muuta kuin kinaa mistä suunnasta aloitetaan..
mahdottomat ovet ja laatikot täytyy olla kiinni, siis jos esin. kaapin ovi on hieman raollaan se on suljettava heti ja kunnolla.
Mitkään astiat tai tavarat ei saa tulla pöydänreunan "yli".
Likapyykkiä ei saa olla enemmän kuin koneellinen ja se pestään heti pois, en omista likapyykkikoria.
Mua jostain syystä häirittee ku mun mies mässyttää... se ääni jotenki menee selkäytimeen asti... (poltin ennen)... mulla on kans toi että peitto ei saa olla väärinpäin... nii ja matot pitää olla suorassa, saatan joskus suoristella yhtä mattoa 10min... ja vähä pimiämpi pakkomielle on raivota mun miehelle...mä en ymmärrä mistä se raivo kumpuaa mutta sitä tulee...
Mulla myös lakanapakkomielle.. ja sit kun tiskaa ja laittaa astiat kuivauskaappiin ni jokaisella pitää olla paikkansa. Lasit omalla puolella ja mukit omallansa, muuten riitelee keskenään. Pyykit pitää myös olla järjestyksessä narulla, ei vain heittämällä. Ehdottomasti sukkaparit vierekkäin. Mies ei ole vielä oppinut näitä ja se joskus ärsyttää. =)
Joo, kuulostaa tutulta tuo ettei peitto saa olla väärinpäin. Sit mulla on kaks tyynyä, jotka on ihan samanlaisia, niin se toinen tietty tyyny pitää olla aina päälimmäisenä. Hullua...
Peitto täytyy olla ihan kokonaan minun päällä, varpaiden ja pään yli. Mies ei saa koskea siihen peittoon ollenkaan. Sekoan pahasti jos mies on sentinkin verran peittoni päällä.
Palapelin palat on toinen.. en pysty tekemään mitään muuta ennenkuin olen löytänyt kaikki palapelin palat, kun korjataan tytön kanssa leikkejä pois lattioilta.
myös =) Ja lasit kuivauskaapissa mallien mukaan järjestyksessä, ei sekaisin, jos katson videolta jotain ja joku teksti jää lukematta, pitää kelata taaksepäin ja katsoa uudestaan... joskus harmittaa niin pirusti kun tuleekin suorana tv:sta eikä voi kelata ;) Jos laitan lämmön pois päältä, pitää pari krt käydä tarkistamassa onko varmasti poissa päältä, varmasti on muitakin muttei tule nyt mieleen :)
esim. alushousuja on käytettävä järjestyksessä pinosta päällimäiset käyttöön ja pyykistä tulleet aina alimmaiseksi jne, myös muiden kuin itseni:)
ja tuo etten voi olla ruokapöydässä jos en itse syö kun toisten syömisen ääni ärsyttää...
wc pöntössä ei saa olla mitään jälkiä,mieskin on oppinut harjaamaan käyntinsä jälkeen:):)
en mene suinsurminkaan hissiin,kävelen vaikka miljoona porrasta mieluummin...
tuo vessanpönttö juttu. Pöntössä ei saa olla jälkiä, ei minkäänlaisia.
Tyttö 5v. myös huomaa kyläpaikoissa, jos pöntössä on jarrutusjäljet :) Sanookin isoon ääneen, että kato äiti kun likainen pönttö. Myöskään käsienpesuallas ei saa olla likainen.
Makuuhuoneen kaappien liukuovet pitää olla
kiinni, kun mennään nukkumaan. Samoin makuuhuoneen eteiseen menevä ovi kiinni ja keittiön ovi taas auki. Sälekaihtimet oikeaan suuntaan!
Ja sitten täällä myös peitto pitää olla oikeinpäin.
Sohva pitää olla ojennuksessa illalla, kun mennään nukkumaan, samoin tiskipöydän pitää olla tyhjä ja siisti.
Menen ovesta ulos avaimet ja kännykkä kädessä.
Aina kun menee ulos pitää viedä lehtiä, roskia tms. muuten meno on ns. turha.
Vaippoja pitää aina olla 3 tai 0 kpl kylppärin lokerikossa, inhottaa kun mies käyttää mistä sattuu ;-)
Pyykit pitää räpsäyttää oikoseksi ennen kuin laitetaan kuivumaan, tietenkin.
Onhan näitä vuosien saatossa kertynyt :-)
Ajoin tuossa juuri pyörällä niin tulipa mieleen polkupyörään liittyviä "sääntöjä".
Täytyy tarkkaan valita pyörätelineessä pyörän paikka. Pitää katsoa millainen pyörä on vieressä (mieluiten nuoren miespyörän tai samanikäisen naispyörän viereen) ja onko pyörätelineessä oleva renkaan paikka ehjä ja siisti. Kun pyörän parkkaa, täytyy lähtiessä vielä asettaa tarkasti takarengas niin, että pyörä on suorassa eturenkaaseen nähden.
Hmmh... no sitten kun pukee puseroa niin kun on siellä puseron sisällä ei saa hengittää ja silmien pitää olla kiinni. Vaatteet pitää viikata ihan tietyllä tavalla. Omat paidat ihan eri tavalla kuin mieheni. Kun laittaa vaatteet kuivumaan narulle ulos, niin pitää käyttää samanvärisiä pyykkipoikia aina samaan vaatteeseen (mulla on kokoelma monenvärisiä pyykkipoikia). Mahdollisuuksien mukaan vaatteet ripustetaan niin, että joka toinen on mieheni ja joka toinen minun vaattekappaleeni. Sukkien on ihan pakko olla oman parinsa vieressä.
Pelikorteilla on kans sekoittamissääntöjä ja esim. korttien pitää olla kotelossaan tietyllä tavalla. Eli pakkaa ei voi laittaa missään nimessä sekaisin koteloon, sitä tulee hulluksi jos tietää että ne on siellä miten sattuu. Alimmaksi laitetaan ristit (miespuolinen), sitten ruudut (ristin puoliso), sitten hertat (padan puoliso) ja päällimmäiseksi pata. Eli miespuoliset turvaavat alla ja päällä. Koska pakan alle harvemmin "hyökätään" (nää on siis ihan sekoja juttuja) niin siellä on heikompi miespuolinen maa eli risti. Päällä on vahva pata ottamassa vastaan hyökkäyksiä.
Voi jestamandeera... nyt kyllä lopetan. Näitä ois vaikka kuin ja toinen toistaan omituisempia. Sitä on vissiin liikaa aikaa kun tommosia miettii.
Olen nauranut näitä vastauksia ihan älyttömästi. Oon aina luullut, että olen itse ihan hölmö omine neuroosineen. :D
samoja...
hella pitää tarkistaa aina ennen lähtöä sekä nukkumaan menoa ja sanoa ääneen nolla nolla noll nolla..tämä on tullut vasta kissan ja vaavin tullessa taloon..ja johtuu varmaan siitä että olen nyt synnytyksen jälkeen ollut niin väsy että välil jää hella päälle..joten se pitää ihan oikeesti tarkistaa..jos olen yksin kotona(mies reissaa työn takia paljon)niin tarkistan aina ennen nukkumaan menoa jokaisen huoneen(jos olen siis ollut jossain illalla ja tulen sitten kotiin)..ensin tarkistan jokaisen huoneen ja sitten laitan turvalukon. Myös parvekkeen ovi pitää tarkistaa että on varmasti lukossa.
Minä en myöskään voi nukkua jos peitto on väärinpäin ja pussilakan reikä on minua kohti. Kun petaan sänkyä, katson myös että tyynyliinojen reijät on poispäin reunoista..
mitäs vielä..hmm..eipä nyt muistu muita mieleen mutta on tuossakin jo tarpeeksi:)
Joskus naurattaa kun tuntuu, että vaavi kohta 5kk tajuaa minun hokemat lieden ääressä, nämä nollanollanollat. Katse on joskus sellainen, että "huh huijaa mun äipällä on neuroosi".
Toi pussilakana on myös, se pitää olla oikein päin. Yksi mikä tuli vielä mieleen, on pyykinpesun jäljiltä. Laitan aina sukkaparit vierekkäin kuivumaan ja mun mies laittaa pyykit narulle sitä mukaan kun ne käteen saa. Sukkaparit pitää olla vierekkäin! :D argh!
on kyllä ehdoton. Sama juttu, mies heittää sikinsokin.
Mulla tuosta hellasta on ollu ihan ongelmaan asti pakkomielle. Mulle ei riitä, että näen, ettei hellan valo oo päällä tai että navikat on nollissa. Mun on pakko kokeilla kädellä levyt, koska... ööö... niin, navikat voi vaikka mennä rikki(?) ja valosta voi palaa lamppu.
Häiritsevintä on se, että joskus pitää palata takaisin esim pyöräillessä kun jää häiritsemään joku juttu. Että oliko tuon talon postilaatikon kansi auki vai oliko se jotain muuta... oliko siinä lätäkössä joku esine vai ei ja mikä se oli. Asiat jotka ei mitenkään ees liity minuun tai omaan turvallisuuteen, kuten hellat yms.
Mun mielestä ongelmaksi nuo muodostuu kun ne haittaavat jo jokapäiväistä elämää. En nyt sanoisi omalla kohdalla ihan noin. Joskus on rasittavampia kausia, joskus taas ei kauheasti välitä.
Joskus oikeesti katoin itseäni peilistä sen sukkajutun jälkeen, että olenko minä ihan ok? Mutta voi apua, että tuntuu vapauttavalta lukea näitä! Ehkä ei tässä ihan vielä pehmeään huoneeseen ole tilausta.
Kivaa viikonloppua sulle :D
nolla nolla -juttu taitaa itse asiassa olla aika yleistä. Opiskelen sairaanhoitajaksi, ja psykiatrian luennolla katsoimme videon pakko-oireisista ihmisistä, ja viedeolla näytettiin, kun mies seisoi keittiössä ja hoki kaikille laitteille juuri tuota nolla nolla nollaa..:) Eli ette ole ainoita.
Vaikka tämä nyt olikin tällainen humoristinen kysely, niin kannattaisi silti yrittää olla ruokkimatta tuollaisia pakko-oireita, koska niistä saattaa kehittyä todellinen ongelma.:) Mutta kai kaikilla ihan "normaaleillakin" ihmisillä on jonkin asteisia pakkomielteitä, kuten tässä kyselyssä tuli ilmi.
Itselläni on sellainen, että välillä on ihan pakko hypätä niin, että kantapäät osuvat takapuoleen..:) Ja on niitä muitakin... Eli en ehkä ole kovin hyvä jakamaan neuvoja muille.;)
Peilaan jatkuvasti! Katson itseäni aina näyteikkunoista, ja mietin, miltä näytän.
Ja sitten pesuhuoneessa laitan aina pullot pituusjärjestykseen. Vasemmassa laidassa korkeimmat pullot ja oikeassa matalimmat.
Sitten joskus on pakko kiertää ilmoitustauluja ja repiä niistä vanhentuneita ilmoituksia irti.
Tyttären ja itseni vaatekaapit ja - laatikot ovat myös aina sataprosenttisen kunnossa. En pysty laittamaan silittämättömiä vaatteita hyllyille, ja vaatteet ovat aika usein nk. materiaalijärjestyksessä.
Mitä stressaantuneempi tai hermostuneempi olen, niin sitä paremmassa järjestyksessä kotimme on. Ai niin, levyhyllyssä on tietysti musiikin eri genret omilla hyllyillään. Ja esim. klassisen musan hyllyssä säveltäjät ovat aakkosjärjestyksessä.
Olipas hyviä vastauksia..
Tässä minun vastaukset:
tietty toi sama ku monella muullakin sen peiton suhteen,eli aukko kuuluu jalkopäähän...
Sukat pareittain kuivumaan,josta ne on sit helppo laittaa kaappiin.
Pyykit täytyy oikaista ennen kuin ne laittaa narulle kuivuun,mun alkkarit kuivuu muuten aina sisällä,ne ei ole ulkoiluun soveliaat.. =D
Kahvinkeitin pitää tarkistaa aina ennen kotoa poistumista ettei se jää päälle. Samoin avaimet tarkistaa että ne tulee mukaan,kauppaan mentäessä tai matkalle jne.. on pakko tarkistaa et on mukana rahapussi ja avaimet.
Miltei joka ikisen takin ja laukun taskusta löytyy siteitä ja päänsärkylääkkeitä,kaiken varalta...
Eli onhan näitä kun alkaa miettimään.. Tuossa nyt muutama mitä näin äkkiseltään tuli mieleen..
Ukon tekele kokeilee ovee ainaki 10 kertaa että se varmasti tulee lukkoon... Se ottaa aivoon,ihan niin ku ei esim. 2 kertaa jo riittäis... =D
tuo pussilakana juttu ja astiat kaapissa oikeassa järjestyksessä. Vessapaperi pitää olla aina niin, että paperi roikkuu ulkopuolelta eikä seinän kautta (käännän aina anoppilassa kaikki vc-paperit) ja hellan tarkastan monta kertaa ulos lähtiessä hokemalla: nolla nolla nolla, kaikkitaitaa hyvin olla :)
mattojen pitää mennä samassa linjassa sohvien tai jonkun muun suoran linjan kanssa. Jos on vähänkin vinossa, olen heti korjaamassa.
Pyykin laittamisessa olen supertarkka, kaikille on oma paikka, perheenjäsenten mukaan. Ja tietenkin räpsäytän ne suoraksi.
Toinen on kauppakassin pakkaamainen, tavarat pitää pakata tietyssä järjestyksessä.
Tuo pussilakana juttu pätee minuunkin. Samoin kaapit, häiritsee valtavasti jos ne on auki tai raollaan.
Myös verhojen on oltava suorassa, ja molemmilta puolin samalla tavalla.
Ja mitähän muuta...löytyyhän näitä, ei vain tule nyt mieleen. Mutta hauska nähdä etten ole yksin ;)
Tämä on niin paras kysely ja vastaukset vielä hauskempia!
Kun mies on jossain työmatkalla ja olen yksin kotona, käyn aina ennen nukkumaanmenoa tarkistamassa saunan lauteiden alustan, suihkuverhon takaa, molempien vaatehuoneiden vaatetankojen taustan ja sängyn alustan, ettei vaan kukaan ole meille piiloutuneena... Ja joskus, jos olen unohtanut jostain syystä käydä jonkun paikan läpi, on ihan pakko jossain vaiheessa nousta ja käydä tarkistamassa=) Aika epätodennäköistä kyllä, että meille joku piiloutuisi, kun on kaksi koiraa talossa...
Kahvinkeittimestä pitää aina ottaa johto seinästä, kun lähtee jonnekin, että voi olla varma, ettei se jäänyt päälle. Ja vältän silittämistä lähtöhötäkässä, kun en kuitenkaan muista, olenko ottanut raudan seinästä. Kerran oltiin jo hyvänmatkaa menossa lentokentälle, kun piti palata kotiin tarkistamaan asia=) Onneksi mies oli varannut aikaa kentälle ajoon tietäen, että kumminkin mää sählään taas jotain...
Pyykit pitää aina ripustaa oikeinpäin, siis ei nurinpäin. Pussilakanat ja vaatteet on käännettävä aina oikeinpäin. Miehen sukkia en ikinä jaksa ripustaa pareittain, kun niitä on noin 50 mustaa paria joka koneessa. Mieheni kyllä itse jaksaa ne aina ripustaa juuri pareittain ja ärsyyntyy, kun minä en sitä tee.
Ja aina kun lähden kotoa, tarkistan autoon istahatessa, että rahapussi, kännykkä ja puuteri on mukana.
Ööö ja yks juttu vielä, kädet on pestävä heti, siis heti ensitöikseen kun tulee kotiin. Kauppatavarat odottavat kasseissaan ja tyttö turvaistuimessaan, kun minä riisun sormukset ja kellon ja pesen käteni...
Onhan näitä, että enempää en taida kehdata tunnustaakaan.
en mene veskiin mielellään vieraissa paikoissa,tai siis edes tuttujen luona kyläillessä.Pidätyskyky lienee huippuluokkaa:):)
niin kuin olisin itse kirjoittanut :) Minun pidätyskykyni on myös aivan huippua.
Matkustaessa tämä tahtoo olla hankalampaa joskus, koska huoltoaseman vessoihin, ei minua saa millään ilveellä ;)
Varsinkaan niihin ovenkahvoihin en paljainkäsin koske...
Aamupalaa ei voi syödä jos selkäni takana olevalla tiskipöydällä on likaisia astioita. Kaikkina muina vuorokauden aikoina likaiset astiat ei haittaa.
Kaikkea pitää olla yksi täysi paketti varalta. Eli jos avaan minkä tahansa paketin sokerista terveyssiteisiin niin seuraavalla kauppa reissulla pitää ostaa uusi, ettei vaan lopu kesken.
Kirjahyllyssä kirjojen tulee olla niin että saman kirjoittajan kirjat on vierekkäin ja jos se kirjailija on kirjoittanut useamman kirjan niin kirjahyllyn laidoissa on ne korkeimmat kirjat ja keskellä matalimmat. Suurta pään vaivaa aiheuttaa kirjailijat jonka teoksia on vain muutama, mutta toinen korkea ja toinen matala kirja...
Ennen ulos lähtöä kokeilen että avain on taskussa. Ulko-ovella ennen oven kiinni laittamista kokeilen uudelleen ja sitten ulkona kun ovi on kiinni kokeilen vielä kerran.
mutta joskus jos tulen alas suuria portaita, joita on monta, niin mun on pakko hyräillä Frank Sinatran New York, New York alkutunnaria ja kävellä portaita sik sakkia kolme askelta oikealle ja kolme vasemmalle jne.
Siis ainoastaan sitten kun kukaan ei näe!
Linkki biisiin tässä: http://www.youtube.com/watch?v=jM52Xsvw5NQ
kovin pahoja...Nuo perinteiset lakanat kylläkin =) Ja ennen mun oli PAKKO laskea montako purkkaa purkkapussissa oli. Siis avasin ja laskin, sen jälkeen vasta sieltä sai ottaa.
Ja yks pakkomielle liittyy autoon...Sen on oltava puhdas. En kestä montaa päivää katsoa sitä jos se on pölynen ja likainen vaan otan painepesurin kouraan ja alan sitä puunaamaan =) Onneks miehellä on kans sama vika auton suhteen. Ja onneksi molemmilla on omat autotkin, ettei tule riitaa kuka auton on TAAS sotkenut...