Hei läppäristä plotteri. Eli läppäri on ja tarpeellinen piuha väillä gprs:ään. Garmin 126.
Minkä ohjelman tarvitsen läppäriin jotta ymmärtävät toisiaan. Meri cd osa B on koneella. Pitääkö olla jotain muutakin. Yritin mutta ei suostuneet keskustelemaan keskenään.
Minkä ohjelman tarvitsen läppäriin jotta ymmärtävät toisiaan. Meri cd osa B on koneella. Pitääkö olla jotain muutakin. Yritin mutta ei suostuneet keskustelemaan keskenään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
käy ostamassa pc:tä varten tehtyä gps vastaanotinta hinta noin 50-80e
että nämä oli valmiina... vain piuha puuttui
http://www.google.fi/search?q=gps läppäriin&start=0&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-a&rls=org.mozilla:fi-FI:official
Ohjelmia tai ajureita Meri CD:n lisäksi et tarvitse. GPS:ssä NMEA-datan lähetys päälle (tämä ei ole oletuksena päällä eli Setup-valikosta muistaakseni Interface-kohta, josta NMEA OUT tms. päälle). Piuha kiinni PC:n sarjaporttiin ja Meri CD:n asetuksista oikea sarjaportti aktiiviseksi (yleensä COM1, nopeus oletuksena 4800 bps) ja seuranta käyntiin. Jos kaikki on kunnossa (esim. datakaapeli yhdistety GPS:n piuhoihin oikein) pitäisi pelittää ihan näillä ohjeilla.
kokeiltu on ja toimii.
Kiitos on se hienoa kun osaa.
Kun samoille väylille osutaan. Tarjoan kaljat!!
Eli klikkaa SEURANTA näytön yläreunan valikosta päälle.???
Kiitos järkevistä kommenteista.