Heps on puutarhaletkua nurkat väärällään. Ajattelin tehdä kasvihuoneeseen siitä tihkukastelu järjestelmän.
Eli letkua maanalle.
Tietääkö joku kuinka syvään?
Reiät porakoneella vain mattoveitsellä?
Kuinkan tiheeseen reikiä ja minkä kokoisia?
Lekuista tulee sellaisia maksimissaa 10m pätkiä, jotka sitten ehkä yhdistä päävesiputkeen.
Helppiä!!! en tunnu löytyvän mistään ohjeita.
Tihkukastelu tee-se-itse kuinka
2
7208
Vastaukset
- Juffe
Reikien on syytä olla riittävän isoja jotta ei mene liian helposti tukkoon. Kastelun tuloksen kanssa mielellään tarkastaa. Ylikastelu vie lannoitteet/ravinteet ja liian vähällä kasvit kärsii/ei kasva eli parasta saada hommaan säädettävyyttä.
Suosittelisin kastelun pistämistä maan pinnalle, niin huoltaminen & tarkastaminen onnistuu. Oma (ostettu systeemi) on pinnalla ja siihen olen tyytyväinen. Maan sisään laittaisin lämmityksen... jos vain ehtisi tekemään.
Yhdestä tihkukasteluletkusta mulla on kokemusta ja siinä osa rei´istä meni tukkoon. Mansikat kärsivät kuivuudesta ja en enää käytä sitä jos ei tiedä paljonko vettä kuluu ja minne.
Reikien määrä riippuu kasveista ja maalajista. Letkuja voisi olla 50cm välein ja reikiä esim 30cm välillä.
Vaihtoehtoisesti voi harkita tuulilasin pesimien putkia ja muovisia t-liittimiä... - Anonyymi
Ei helkkari tarvitsen vain letkua jossa on valmiit reiät noin 40cm välein jonka laitan mansikkamuovin alle sen päähän liitän paineveden jolla kastelen ei mitään automatiikkaa vain letkua jossa valmiit reiät ei pitäis olla vaikeaa mutta löytyykö valmista letkua noin sadan metrin nipuis onko kellään tietoa kiitos vastauksista ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1185181- 472849
Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332802Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺302498Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭231879- 1181647
En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä101640- 961389
Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle231385Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli101348