Heps on puutarhaletkua nurkat väärällään. Ajattelin tehdä kasvihuoneeseen siitä tihkukastelu järjestelmän.
Eli letkua maanalle.
Tietääkö joku kuinka syvään?
Reiät porakoneella vain mattoveitsellä?
Kuinkan tiheeseen reikiä ja minkä kokoisia?
Lekuista tulee sellaisia maksimissaa 10m pätkiä, jotka sitten ehkä yhdistä päävesiputkeen.
Helppiä!!! en tunnu löytyvän mistään ohjeita.
Tihkukastelu tee-se-itse kuinka
2
7561
Vastaukset
- Juffe
Reikien on syytä olla riittävän isoja jotta ei mene liian helposti tukkoon. Kastelun tuloksen kanssa mielellään tarkastaa. Ylikastelu vie lannoitteet/ravinteet ja liian vähällä kasvit kärsii/ei kasva eli parasta saada hommaan säädettävyyttä.
Suosittelisin kastelun pistämistä maan pinnalle, niin huoltaminen & tarkastaminen onnistuu. Oma (ostettu systeemi) on pinnalla ja siihen olen tyytyväinen. Maan sisään laittaisin lämmityksen... jos vain ehtisi tekemään.
Yhdestä tihkukasteluletkusta mulla on kokemusta ja siinä osa rei´istä meni tukkoon. Mansikat kärsivät kuivuudesta ja en enää käytä sitä jos ei tiedä paljonko vettä kuluu ja minne.
Reikien määrä riippuu kasveista ja maalajista. Letkuja voisi olla 50cm välein ja reikiä esim 30cm välillä.
Vaihtoehtoisesti voi harkita tuulilasin pesimien putkia ja muovisia t-liittimiä... - Anonyymi
Ei helkkari tarvitsen vain letkua jossa on valmiit reiät noin 40cm välein jonka laitan mansikkamuovin alle sen päähän liitän paineveden jolla kastelen ei mitään automatiikkaa vain letkua jossa valmiit reiät ei pitäis olla vaikeaa mutta löytyykö valmista letkua noin sadan metrin nipuis onko kellään tietoa kiitos vastauksista ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1746686Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1053146Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041865Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am621649- 181524
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?361354Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111310- 621210
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151203Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143