Kertokaa viisaat (jos täällä sellaisia joskus käy), että mikä maksaa?
http://www.etuovi.com/kohde/30498
http://www.etuovi.com/kohde/73706
http://www.etuovi.com/kohde/369450
Tämän ymmärrän jo paremmin. Näitä ei tule ihan äkkiä vastaan ja tonttikin on huiman suuri.
http://www.etuovi.com/kohde/920899
http://www.etuovi.com/kohde/30498
http://www.etuovi.com/kohde/73706
http://www.etuovi.com/kohde/369450
Tämän ymmärrän jo paremmin. Näitä ei tule ihan äkkiä vastaan ja tonttikin on huiman suuri.
http://www.etuovi.com/kohde/920899
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kun joskus ohi ajaessani käyn siellä, niin paikkakunta on melko kiva. Lähellä kaupunkia ja muutenkin virkeä ja menestyvän tuntuinen.
Nuo kaksi ensimmäistä ovat kirkonkylän liepeillä ja kolmas lahden toisella puolella teollisuustaajamassa.
Neljäs on niiden välillä. Hevostilat ja pientilat eivät ole nykyisin kovin turvallisia yritysmuotoja. Niitä saa halvalla, vaikka suolampi olisikin oma.
Maksaa se rakennuksen rakentaminenkin siellä. Kesämökkitasoinenkin maksaa nykyisin n. 1200 e/m2 (rakennan vuoden kuluessa ja budjetti on tuollainen) ja omakotitason rakennus enemmän. En yhtään ihmettele moista hintapyyntöä.
Tietysti hinnassa näkyy Saimaan läheisyys. Ristiinassa ei ole pitkä matka rantaan jos asut keskustan tuntumassa. Mikkeliinkään ei ole pitkä matka, autolla noin 10-15 minsaa. Peruspalvelut löytyy ja hieno koulukeskus. Ja Hesaanhan ajat 2 tunnissa Ristiinasta.Hinnat on nousseet joka paikassa ja sehän ei ole tyhmä, joka pyytää vaan se joka maksaa, onhan noissa hinnoissa "ilmaa" aivan varmasti.
Asun nyt Hesassa ja Ristiinaan on matkaa noin 230km. Kolmessa tunnissa sen nopeusrajoitusten mukaan ajaa, mutta kahteen tuntiin ei pääse millään ilman, että tulee jenkkipoliisisarjan kokoinen kyttäpartio kimppuun.
"Kesämökki" on jo Ristiinassa, mutta mielenkiintoni heräsi, kun näyttää omakotitalo Ristiinassa maksavan jo saman verran kuin vanha samankokoinen rivitaloasunto Helsingin laidalla.