huonekalul.mainos

liike mainosti takakannessa kuvastossa isolla.osta 500e saat 50e.lahjakortin myymälään.olimme ostamassa sänkyä liikkeestä ja summa jäi vaille tuon 500e.joten ostimme sitten sen 30 euron edestä muuta.saimme lahjakortin ja sänkykaupat tehtyä.sitten vasta huomasimme että lahjakortissa onkin aikaraja ja se ei ollut kuin joku 2kk.ja edellyttää ostamista olikohan 200e edestä.tämähän olisi varmaan pitänyt tulla suuresta mainoksesta julki?
82275
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Lahjakorteissa on hyvin usein rajoituksia. Ihmiset sen tietävät ja kaikkea mitä ihmiset eivät tiedä ei voi aina markkinointiin sisällyttää. Lahjakortti on lahjakortti nimenomaan rajoitusten mahdollistamiseksi, muuten jaettaisiin käteistä tai alennuksia.

Äänestä
  • asiat etenee. odotitiko että se on vaikka 5 vuotta voimassa?? voi voi

    Äänestä

  • noin kirjoitti:

    asiat etenee. odotitiko että se on vaikka 5 vuotta voimassa?? voi voi

    että on voimassa 5 vuotta.mutten kyllä odottanut että lahjakortilla ei tee mitään jollei osta jo heti uusia huonekaluja.

    Äänestä

  • Tyypillinen rajoitus on että se pitää käyttää kerralla. Sensijaan se, että pitäisi vielä maksaa sen käytöstä on kyllä paksua.

    Äänestä

Ajaltaan tuollaiset kortit ovat yleensä rajallisia, joskin 2 kk on kyllä tiukka. Sensijaan tuo, että pitää ostaa 200 eurolla on jo mielestäni kohtuuton ehto. Tällöin olisi pitänyt puhua alennuskortista eikä lahjakortista. Ajatus, että lahjan saamisesta pitäisi maksaa on varsin outo. Mikä lahja se on?`

Mielestäni kun katsoo sekä ostovelvoitteen, että tiukan aikataulun on kyseessä selvästi harhaanjohtavaa markkinointia. Ota yhteyttä liikkeeseen ja mahdollisesti kuluttajaneuvojaan.

Äänestä
  • kotiidea mainosti.osta 500e saat 50 arvoisen kupongin.mainoksessa ei puhuttu siis mitään ostovelvotteesta.sen näki vasta kun kupongin sai.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    kotiidea mainosti.osta 500e saat 50 arvoisen kupongin.mainoksessa ei puhuttu siis mitään ostovelvotteesta.sen näki vasta kun kupongin sai.

    Ei sillä väliä puhutaanko ostovelvoitteesta lehdessä, mutta LAHJAKORTISSA ei voi velvoitetta olla, jos saat 50e lahjakortin niin se pitää pystyä käyttämään heti.

    Kupongit, etukortit yms ne voi olla ihan mitä vain. Huonekaluliikkeeseen 50e etukortti jonka voi käyttää vain 200e tai kalliimpaan tuotteeseen on aika hauska idea, katteethan on semmoset että ei tuostakaan etukortista miinusta tule :).... Eriasia jos se olis lahjakortti jolla vois 50e tuotteen kantaa 'ilmaiseksi' kotiin.

    Äänestä

LAHJAKORTILLA pitää ehdottomasti saada jotain, etukortti on sitten se jolla saadaan alennus ja siinä yleensä on myös joku raja, eli tällä etukortilla -50e min. 200e ostoksesta tms...

Jos tuo kortti on markkinoitu LAHJAKORTTINA niin se on ehdottomasti väärin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

liike mainosti takakannessa kuvastossa isolla.osta 500e saat 50e.lahjakortin myymälään.olimme ostamassa sänkyä liikkeestä ja summa jäi vaille tuon 500e.joten ostimme sitten sen 30 euron edestä muuta.saimme lahjakortin ja sänkykaupat tehtyä.sitten vasta huomasimme että lahjakortissa onkin aikaraja ja se ei ollut kuin joku 2kk.ja edellyttää ostamista olikohan 200e edestä.tämähän olisi varmaan pitänyt tulla suuresta mainoksesta julki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu