Cymbalta ja seksuaalisuuden menetys

Olen nyt syönyt Cymbaltaa pari kuukautta. Muuten lääke tuntuu sopivan eikä aiheuta hirveitä haittoja, mutta entä seksuaalisuuteni? Minne se on kadonnut?

On raskasta olla parisuhteessa, kun tietyt asiat eivät vain voisi vähempää kiinnostaa. Olen nainen, ja aikaisemmin masentuneenakin sentään vähän nautin siitä, että olimme poikaystäväni kanssa silläkin lailla lähekkäin. En enää.

Koko asia on alkanut kuvottaa, ja tietyt alueet kropassa muuttuneet kuin tunnottomiksi. Edes omin käsin ei mitään tapahdu.

Ihmettelen tätä. Onko kenelläkään naispuolisella kohtalotoverilla samoja kokemuksia Cymbaltasta? Toivottavasti en ole ainoa outo maan päällä.

Lääkärille on kehtaa puhua tälläisesta. Hän on mies, joka varmaan kuvittelee ettei masentuneella ole tarvetta edes läheisyyteen muusta puhumattakaan.
42539
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei ole omia kokemuksia, mutta mahdollisiin sivuvaikutuksiin tuo "seksuaalittomuushan" on mainittu tuossa lääkkeessä. Eli et varmastikaan ole mikään outo poikkeustapaus!
Sujuvatko asiat muuten jo paremmin lääkkeen ansiosta?
Jos se auttaa muuten, niin ehkä voi ajatella niin että nyt sitten on vaan hiljaista sillä yhdellä saralla kuurin ajan. Eihän sitä kuitenkaan ikuisesti syödä, käsittääkseni.

Äänestä
  • Pyydä lääkäriltä aurorix lääkettä. Pitäisi olla lievempiä nuo sivuvaikutukset ja seksuaalisuuteen ei pitäisi vaikuttaa kovin useasti.

    Äänestä

Mulla on ollu jonkin aikaa käytössä Cymbalta ja seksihalut on tosiaan olemattomat. Ja jos saan itseni innostettua seksiin niin orkkua en saa. Viime yönä oli taas kovasti yritystä ja melkein sain mutta sitten jo väsyin. Onneksi mies ymmärtää että jos olisin normaali oma itseni niin saisin helposti ja nauttisin.

Mä oon kyllä puhunut lääkärille tästäkin, seksielämä on tärkeä osa elämää ja monesti ainoita iloja mulle. Aion varata taas ajan lääkärille ja pyytää jotain muuta lääkettä.

Cymbaltaa ennen käytin Efexoria, myös se vähensi seksihalut minimiin. Tsemppiä sulle!

Äänestä

Ihan hyvin kyllä voi sanoa näillä sanoilla: epäilen tämän lääkkeen aiheuttavan haluttomutta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Helmi-Marja kirjoitti:

Olen nyt syönyt Cymbaltaa pari kuukautta. Muuten lääke tuntuu sopivan eikä aiheuta hirveitä haittoja, mutta entä seksuaalisuuteni? Minne se on kadonnut?

On raskasta olla parisuhteessa, kun tietyt asiat eivät vain voisi vähempää kiinnostaa. Olen nainen, ja aikaisemmin masentuneenakin sentään vähän nautin siitä, että olimme poikaystäväni kanssa silläkin lailla lähekkäin. En enää.

Koko asia on alkanut kuvottaa, ja tietyt alueet kropassa muuttuneet kuin tunnottomiksi. Edes omin käsin ei mitään tapahdu.

Ihmettelen tätä. Onko kenelläkään naispuolisella kohtalotoverilla samoja kokemuksia Cymbaltasta? Toivottavasti en ole ainoa outo maan päällä.

Lääkärille on kehtaa puhua tälläisesta. Hän on mies, joka varmaan kuvittelee ettei masentuneella ole tarvetta edes läheisyyteen muusta puhumattakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu