Vein Audini A4 vm-04 Audin Herttoniemen pikahuoltoon, koska jäähdytysnesteen pinta oli laskenut jälleen lyhyen ajan sisällä alle minimin. Selkeä vuoto siis. Vaihdettiin jokin tiiviste ja lisättiin nestettä. Hinta yhteensä 199 euroa, josta työt 175 euroa ja osat 23. Työ kesti alle 2 tuntia. Voiko tuntiveloitus tosiaan olla 87 euroa tunti? Kuka tietää?
Onko huollon hinta ok?
hengitys salpaantui
3736
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Usein lyhin laskutusjakso on 1 tunti, eli jos autosi parissa työskennellään 1,5 tuntia maksat käytännössä kuitenkin 2 tunnin töistä.
Mitä ilmoittamaasi tuntiveloituksen hintaan tulee, ei tuo ole edes sieltä kovimmasta päästä, mihin olen törmännyt.
Ilmainen vihje: Ensi kerralla jonkin vian ilmetessä, pyydä etukäteen hinta arvio korjaustyöstä mukaanlukien varaosien hinta, säästyt ikävältä yllätykseltä.
Tuo on ikävä kyllä varsin tyypillinen Audin merkkihuollon hintataso. Vaikka jossain saattaa tuntiveloitus olla jopa hintavampaakin niin kyllä tuo 80-90€ tunnilta, minkä Audi veloittaa on sieltä kalleimmasta päästä.
Audin merkkihuollon myymät varaosatkin ovat kalliita ja auta armias jos omistat jonkin vähän erikoisemman/vanhemman S tai RS-sarjan auton. Sitten lasku vasta pomppaakin pilviin ja osien saatavuus on kortilla.
Merkkihuollon asiakaspalvelu tiskillähän ei hinnoista puhuta halaistua sanaakaan ellei asiakas erikseen asiasta tiedustele.
epätosia asiasta, eli kaikissa käymissäni Audi-merkkihuolloissa on tuntiveloitus aivan aikuisen kissan kokoisilla numeroilla asiakastiskiä vastapäätä näytillä, ettei vahingossakaan jää näkemättä aleta sitten jälkikäteen itkemään.
Eikä Audin huoltohinnat ja osahinnat ole sen kummoisempia kuin muillakaan merkeillä, eli samat tuntihinnat on vaikka Puntolla.
Toisaalta taas hinnat annetaan vaikka kotiin sähköpostilla jos haluaa ja toki voi tinkiäkin ja kysyä hintaa useammastakin merkkihuollosta.
Ihmettelen kuitenkin jos ostetaan 40-70t€ auto ja sitten ruikutetaan muutaman satasen huollon hinnasta...