Kannettavalle keskusmuisti

aion ostaa hp kannettavalle 1g keskusmuistin. en tiedä minkä tyypinen muisti sopii siihen. sopiiko samanlaiset, uin pöytäkoneessa on?
4359
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ei käy samat, ja älköön kukaan koskaan urheilko sovittelemalla muistimoduleita, jotka eivät välttämättä ole yhteensopivia.

Ota kannettava pykälään, käy kaupassa ja kysy muistia siihen on paras ratkaisu. Nettihaku tietysti helpottaisi, jos osaisit . . .

Äänestä

jotain muutakin kuin vain merkki. Malli tarvitaan ainakin.

Vinkkinä:

Uusissa koneissa on muistina joko DDR tai DDR2 tyyppinen SO-DIMM muistipalikka, noistakin on vielä useita eri variaatioita.

Vanhoissa läppäreissä muisteina käytettiin SDRAM-tyyppisiä SO-DIMM muistipalikoita, näitäkin on useaa eri sorttia.

Ja muisteissa on mm. se että millaista väylänopeutta käytetään, esim. 133 MHz väylällä ei kannata käyttää 100 MHz nopeudella toimivaa muistia koska muisti tippuu kelkasta kuin känninen eno veneestä jos liian hidasta muistia käyttää. Eli mielummin niinpäin että muisti on nopeampaa kuin koneessa käytettävä väylän nopeus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ari kirjoitti:

aion ostaa hp kannettavalle 1g keskusmuistin. en tiedä minkä tyypinen muisti sopii siihen. sopiiko samanlaiset, uin pöytäkoneessa on?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu