http://www.turunsanomat.fi/viimeuutiset/ts/?ts=0,3:2025:0:0,4:26:0:0:0;4:27:0:1:2007-04-22;4:28:0:0:0;4:29:0:0:0;4:30:0:0:0;4:31:0:0:0;4:35:0:0:0,0,1:0:0:0:0:0:#453859
Ei muuta kun kypärä päähän kun seuraavaksi kaupungille tulee lähdettyä. Meno on kuin mogadishussa perkele...
Ei muuta kun kypärä päähän kun seuraavaksi kaupungille tulee lähdettyä. Meno on kuin mogadishussa perkele...
Vastaukset 15
Vanhimmat
taas se alkaa.. Viime kesästä on sentään jotain opittu ja otettu kepit käyttöön. Ei kuin hankkimaan peruukki ettei tule kaljuun keppiä yöllä keskustassa:)
Kun kupittaalta päästetään tämmösiä avohoitoon. http://galleria.suomi24.fi/jannamarian
Pippuri sumutetta silmille ja poliisi paikalle niin eiköhän se sillä tokene aika pian.
Poliisi hoitakoon heidät, teidän ei tartte.
Taitaa kuitenkin vain olla polttoainetta teille tälläiset jutut. Missään ei puhuta kuitenkaan maahanmuuttajista, joilla on useimmilla kai Suomen kansalaisuus. Nämä keppihemmot olivat ulkomaalaisia.
Kyllä meidän suomalaiset miehet puolustaa maatamme ja perheitämme ulkoiselta uhalta.
uutisia pöljä.
Hyvä juttu että totuudet tulevat esille tätäkin kautta, ei kaikille tule kotiin lehtiä.
olet koneellakin on turunsanomat, tarkista jos vaikka sinullakin olisi.
Eikö muka riitä yhtään poliisia torille yöaikaan ?. Ihme touhua, tässä suorastaan odotetaan että joku kahjo äijä pistää kännispäissään 5 mamua kylmäksi keskellä Turkua. Sitäkö poliisi odottaa ?.
Maija vaan passiin torille vuorokauden ympäri, #*[XXX#. Se on poliisin homma valvoa järjestystä ja kansalaisten turvallisuutta.
Turussa on 175000 asukasta. Kuinka monta poliisia Turussa on? 100? 200? Mistä resurssit katupartiointiin keskusta-alueella viikonloppuisin?
Ei me haluttu tänne ensinkään rikollismamuja!Ei haluta nytkään.
Toinen asia onkin,löytyykö rohkeutta.Kyllähän näitä omatoimisia partioita on aina välillä nähty olosuhteiden pakosta.Villit alkuasukasmamut täytyy panna kuriin!
Mamut ovat aloittaneet keskustan valloituksen...varuillaan saa olla koko ajan varsinkin yksin liikkuessa,,,,,,,,,,,,
Pellet tulee aina porukalla raukkamaisesti kimppuun.
Mietin vain että ei taida poliisilla resurssit riittää, parempi luovuttaa keskusta suosiolla mamuille, eihän niillä ole mitään pelättävää.
Suomi haluaa kansainvälistyä, seuraamukset pitää kestää.
Jos vaikka katsotaan jenkkilän isompia kaupunkeja, niin autiota siellä on iltaisin. Jos baariin, teatteriin, diskoon tai muuhun tapahtuimaan pitää mennä, niin autolla tai taksilla oven eteen ja sisään. Ei siellä aleta kaduilla vaeltamaan. Selvää se sillon on, että vähintään joku jengi ryöstää.
Ihmiset on siellä oppineet suojelemaan omaa turvallisuuttaan. Kotona taas on häylyslaitteet ja kaappi täynnä aseita, joita saa käyttää jos joku tunkeutuu asuntoon ilman lupaa. Autoissa on muutenkin tapana kuljettaa asetta itsepuolustustarkoituksessa. Suomessa pitäisi lainsäädäntö muuttua, sillä mikä järki siinä on että kaduilla on turvatonta, mutta omaa koskemattomuuttaan ei saa puolustaa.
Ohi on ne ajat jolloin kaduilla sai hillua yksin ympäripäissään ja huoletta mennä juttelemaan kenelle lystää. Ei ollut koskaan pelkoa, että olisi mitään käynyt vakavaa. En kyllä muista mitään päähänpotkimisia tai kepeillä sairaalakuntoon hakkaamisia normaalin nuorison keskuudessa, vaikka kahinaa olisikin ollut.
USA:a ei kannata verrata esim. Suomeen. jenkeillä ei ole superkallista sosiaalituvaa joka houkuttelisi maahan kaikenmaailman lusmuilijoita ja elintashoppailijoita. Jenkkeihin muuttavien on pakko mennä töihin jos meinaa saada leivän pöytään. Eli ne kymmenet tuhannet laittomat siirtolaiset jotka ylittää esim. meksikon vastaisen rajan ovat loppujen lopuksi hyödyksi USA:n taloudelle. Tekevät alle minimipalkan hanttihommia. USA:ssa kantaväestö, eli veronmaksajat, eivät myöskään joudu kustantamaan siirtolais ylöspitoa huippukorkeilla veroilla kuten me suomalaiset. Perusjenkin on siis paljon helpompi hyväksyä rikolliset slummit kun ei joudu maksamaan niiden kustannuksia. Tämä kannatta muistaa jos vierailee USA:n suurkaupungeissa ja käväiseen niissä mustissa slummikaupunginosissa.
Euroopassa tilanne on täysin eri. Jokainen turvapaikanhakija joka jää maahan maksaa vähintään saman kuin työtön kantaväestön edustaja. Yleensä jopa enemmänkin kun mukaan lasketaan kaikenmaailman tukipalvelut ymv. hössötys. Korkea sosiaaliturva siis paitsi houkuttelee vääränlaista siirtolaisuutta, niin se myös passivoittaa nekin vähät jotka toisissa oloissa menisivät töihin. Meikäläinen malli on pitkässä juoksussa kestämätön. Ennemmin tai myöhemmin meidänkin on alettava purkaan tätä sosiaaliturvajärjestelmäämme. Sen kantokyky kun ei ole rajaton.