Helsingin piiri on paljastunut sovinististen uhoajien, machoilevien junttien ja sikaniskaisten räyhääjien murheenkryyniksi. Rossi, olit liian hyvä meille!
Johanna Rossin kärsimysten tie
Via Dolorosa
7758
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ihmeen pitkään Rossin pinna kestikin.Tutkimusten mukaan koulukiusaajilla esiintyy tavallista useammin myöskin ongelmia seksuaalisen minäkuvan muodostamisessa.
Kiusaajat hakeutuvat mielellään ammatteihin ja harrastuksiin, joiden avulla pystyvät simputtamaan muita.Kohdatessaan heitä vahvemman persoonan alkavat he systemaattisen häiriköinnin.Tätä kutsutaan työpaikkakiusaamiseksi.
Niin kauan kun moniongelmaiset ja maskuliinisesta identiteetistään epävarmat räyhääjät komentavat Helsingissä, ei Rossin kaltaiselle asiapohjaiselle poliitikolle valitettavasti ole sijaa pääkaupunkiseudun PS:n riveissä.
kurjaa kun p...un nuolemista opettamaan haluavalle savon neidolle ei ole ansaitsemaansa tilaa helsingissä. Ehkä tuo opetustapa sopiikin mieluimmin tuonnen ylä-savon takamaille, pirttien hämärissä suoritettavaksi.
Valitettavasti ei Johanna voinut tietää millaiset oudot kohtelukäytännöt, kilpalaulannat ja "kemioilla ratsastamiset" olivat odottamassa lähtiessään järkevine aatoksineen ja moninaisine ideoineen mukaan tavoitteenaan vähäosaisten auttaminen. Erityisen ikävältä tuntuu se, että kun ihminen kokee tulleensa oikeaan joukkoon, omiensa pariin, kertoillen kaikista pelkkää hyvää, niin noiden positiivisten mielikuvien ja vaikutelmien pitäminen ei sitten vaikka kuinka tahtoisi, olekaan mahdollista. Ja mitäpä varmaankaan siitä, ihmiset ovat ihmisiä, ja meitä on moneksi, ja oppia ikä kaikki, mutta kyllähän etenkin ehdokastoveria pitäisi kannustaa, ja jo kovan työnsä ja taloudellisten uhraustenkin takia kunnioittaa, tai vähintäänkin antaa työrauha. Niinhän Johannakin antoi keskittyen vain julkiseen työhönsä eikä esimerkiksi roikkunut tällä palstalla.
Nuorilla on tänä päivänä ihanteensa, joita luonnehtii ennenkaikkea jakaminen ja yhteisöllisyys. Ei tarpeeton kilpailuhenki tai toisen nakertava vähättely. Jos johtavissa rakenteissa, taikka sitten muuten "konkareiden" keskuudessa ei näitä ajan hengen mukaisia hienoja piireitä ja ilmiöitä ymmärretä, on seurauksena yleistä turhautumista ja tunnetta, että työtä on sitten tehtävä jotenkin muuten, jossain muualla.
Toivotan nyt kuitenkin yhteisöllisyyden hengessä perussuomalaisille hyviä aikoja ja paljon kannatusta koko maassa, sillä aate on hyvä, sanoisko ihan että tulevaisuuden asia.
ystäviään, saati vihamiehiä. Henkisen kantin täytyy vaan kestää, ottakaa Soinista mallia, siinä on oikeasti kova äijä.
Olen eri mieltä. Politiikan ei pidä ainakaan tarkoitushakuisesti perustua jäsentensä keskinäisille sympatioille ja antipatioille, vaan työn kohteen, kansalaisten etujen ajamiselle. Soini ja hänen toimintansa ovat tosiaan esimerkkinä siitä, että myös politiikassa voidaan mennä eteenpäin jämäkällä, mutta humanitäärisellä otteella ja asenteella.
kun nimi Johanna Rossi esiintyy koko ajan palstalla. Hänhän oli kai ehdokkaana.