-Bildt myös ihmettelee, miksi Ruotsissa
ei Suomen linjauksia ole huomioitu.-
Uuden hallituksen hallitupolitiikkaa ei ole noterattu Ruotsin mediassa ollenkaan (ennen oli toisin) MIKSI? Tämä on jo pieni uutinen
ei Suomen linjauksia ole huomioitu.-
Uuden hallituksen hallitupolitiikkaa ei ole noterattu Ruotsin mediassa ollenkaan (ennen oli toisin) MIKSI? Tämä on jo pieni uutinen
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ruotsin tv-yhtiöt ja johtavat päivälehdet kirjoittivat näyttävästi Suomen hallitusvaihdoksesta.
http://svt.se/svt/jsp/Crosslink.jsp?d=22584&a=799690&lid=puff_799708&lpos=lasmer
http://www.svd.se/dynamiskt/utrikes/did_14843891.asp
Media tekee uutisia aiheista, jotka oikeasti kiinnostavat lukijoita ja katsojia. Media joka ei näin tee, kärsii taloudellisesti.
Samaan aikaan kuin Suomen hallitusohjelma julkaistiin, Yhdysvaltain Virginiassa tapahtui suuri verilöyly. On sanomattakin selvää, että tuollaiset jännittävät tapahtumat Yhdysvalloissa kiehtovat maksavia asiakkaita enemmän kuin naapurimaan tylsät poliittiset linjaukset. Lehtien sivumäärä ja tv-uutisten lähetysaikakin on rajallinen.
Luulisi Carl Bildtin tasoisen poliitikon sentään tuon verran ymmärtävän markkinataloudesta.