Heippa
Olen vakavasti harkinnut uusimman Honda Accordin ostamista. Pyytäisin omistajilta tietoa mahdollisista vioista,"lapsentaudeista", huoltojen hinnoista ja toimivuudesta ja miten auto muuten on toiminut? Kiitos vaivannäöstäsi.
Olen vakavasti harkinnut uusimman Honda Accordin ostamista. Pyytäisin omistajilta tietoa mahdollisista vioista,"lapsentaudeista", huoltojen hinnoista ja toimivuudesta ja miten auto muuten on toiminut? Kiitos vaivannäöstäsi.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Itelläni on ollut kaikkiaan kahdeksan Hondaa viimeisestä kymmenestä autostani ja voin sanoa,että olen ollut kaikkiin Accoihin todella tyytyväinen (kahta kiroiltua syrjhyppyäni en viitsi mainita).
88 acco 2.0exi n50.000 ei vikoja (käyt)
91 acco 2.2i n60.000 jarrupalat termostaatti (käyt)
97 civic 1.4i n.17.000 ei vikoja(uusi)
95 acco 2.0ls n.60.000 jarrupalat (käyt)
95 acco 2.0s n.40.000 ei vikoja (käyt)
03 acco 2.4 tourer n.90.000 takapyörän laakerit(uusi)takuu
05 acco 2.4 tourern.90.000 takapyörän laakerit(uusi)takuu
06 acco 2.2tourerX ajettu 45.000 ei vikoja (uusi).
näiden "vikojen" lisäksi en ole joutunut ostamaan, kuin polttimoita ja renkaita.Huollot olen teetättänyt merkki korjaamolla,hinnat 200-300 ekiä.Jos haluat helppoja ja varmoja kilometrejä,suosittelen (varaosat ei ole minulla ainakaan tulleet kalliiksi).
Itselläni on ollut nyt 2 vuotta 2003 mallin Sport tourer 2.0i ja hyvin on toiminut.
Sopivan hiljainen farmariksi ja tehoa on tarpeeksi. Polttoainetta kuluu enemmän kuin aikaisemmalla autollani, mutta ajotapa saattaa vaikuttaa.
Suosittelen. Tällä hetkellä etsin itselleni samanmoista mutta automaattivaihteistolla.
Tyylikäs, sporttinen ja varmatoiminen.
Ainoita "vikoja" ovat melutaso ja huono suuntavakaus... joutuu ohjastamaan!
Molemmat on kiinni renkaista ei autosta,kokemusta Dunlopista,Misukasta,BFGoodrich,mutta ongelmat loppu ku heitin alle contisport kolmoset17",on eroa ku yöllä ja päivällä.Ei temmo kiihdyttäessä, eikä käy kattomassa jokaisen uran pohjaa!
Kuinka leveät hommasit? Siis onhan se niin, että hyvin suunnitellussa alustassa ns. normirenkaat toimivat vallan mainiosti. Ilmeisesti Accordissa täytyy metsästää just sopiva nakki :)
Entäs rengasmeteli.. eikös matala progiili lisää jyrinää?
Otteen mukaiset17"/225/45.Rengasmelu hieman äänekkäämpi kuin contin kitkoilla, mutta huomattavasti hiljaisempi kuin muilla suvi kumeilla.Ainoa ropleemi on, ettei näyttäis kestävän edessä kuin n 40tkm /alkaa olla vaihtoa vailla,mut ostan samanlaiset (on sen verran hyvät ajaa).
kannattaa miettiä renkaiden vaihtoa. Se on aika iso tekijä myös suuntavakavuuteen.
nyt 60 tuhatta mittarissa ja normaalit huollot tehty ei muuta. Ikuinen volkkarin mies on ollut erittäin tyytyväinen!
Kiitoksia vinkeistä. Kävin viime viikon lopussa tilaamassa vehosta itselleni uuden hondan. Malli Accord 2,4 Executive. Nyt toivottovasti huolettomia kilometrejä edessä. Vaihdossa meni nykyinen autoni Alfa 156 V6, sain veholta huomattavasti paremman tarjouksen kuin muilta.
Ei muuta kuin hanaa.....
Ittellä samanlainen... Nautinto ajaa... vaikka alla 18/45/225... takalaagerit menee varmastikin vaihtoon koska kävin testaamassa saman automaattisena... mutta accordi taitaa olla myös seuraava autoni... !!
ja vsa modulaattori rikki
TM:n testin mukaan talviautona melko heikko esitys. En suomen oloihin ostais.
Moi! Itellä nimimerkin mukainen -09 -mallin farmariauto. Oon tykännyt, vuoteen on höylätty n. 40 000km ilman mitään ylimääräisiä vikoja, nyt mittarissa n. 87000km. Huollot tehty ajallaan aina, siinä kaikki.
Mun mielestä plussaa
suorityskyky ja kohtuullinen kulutus
ajomukavuus
hyvät penkin, paljon varusteita (executive -malli)
hyvän näköinen
miinusta
-ajomelu vois olla vähän pienempi
-tavaratila vois olla himpun isompi (pärjätty kyllä on ihan ookoo)
Muutehan tämä foorumi on ihan tyhjän kanssa, täällä provotaan ja puhutaan paskaa, kun voi kirjoittaa anonyyminä. Että varmaan Honda-foorumilta, mihin pitää rekisteröityä, sa parempaa tietoa. Ja taksikuskit, riippumattomat huoltokorjaamot tietää kans aiheesta, niiltä voi kysellä.
Meillä Accord tourer vm-2011. Ensimmäisenä talvena kerran yllättäen oli akku tyhjentynyt. Palveluun kuulunut "korjaaja" kävi lataamassa akun. Emme siis tienneet noin kahden kuukauden ikäisen automme vian syytä tässä vaiheessa. Tämä "palveluun" kuuluva tyyppi sanoi, että Hondissa on liian pieni akku, ja kannattaisi vaihtaa isompaan.
Tapahtuman jälkeen uutta akun tyhjentymistä ei ole onneksi ollut, mutta hieman varautunein mielin olemme esimerkiksi käyttäneet penkin lämmittimiä jne.
Onko muilla kokemuksia Hondan akkujen nopeasta tyhjentymisestä
Vasta, kun auto käy, lämmitimet ja muut päälle.