rahastuksen maku

Mielestäni hokutoryu jujutsussa rahastetaan liikaa harrastajia.Se,ettävoi suorittaa vihreän vyön pitää käydä jo kolmella leirillä ja leiri määrä vaan kasvaa kun etenee.Ei se muuten mitään haittaisi mutta pohjosessa asuvana tulee kovat kustannukset kun kulkee monen sadan kilometrin päässä leireillä.Hokytoryo on vaan tällä hetkellä muotiilmiö.Itse vaihdoion tyylisuuntaa ja siinä riittää kun leireilee omalla salilla.Nytkin meidän salilla kävi yks huippu Saksasta pitämässä leirin.Mitä mieltä olette
4733
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Eiköhän hokutoryossakin riitä että leirit olisivat omalla salilla, mutta teidän seura ei jostain syystä niitä vain järjestänyt. Syynä voisi olla vaikka rahapula.

Äänestä

Joiltain entisiltä Hokutoryun harrastajilta olen kuullut että alkeiskursseilla voi olla yli sata harjoittelijaa, minkä seurauksena opetus ja oppiminen kärsivät. Mutta mikäs siinä kun kaikki yli sata maksavat.

Luulen, että vanhempien harjoittelijoiden harjoittelu on vähän erilaista.

Äänestä

On totta, että H-ryussa leireillä rahoitetaan organisaatiota. Asia ei kuitenkaan ole aivan yksiselitteinen, koska organisaatiosta on muutakin hyötyä, kuin ko. leirit. Sen ansiosta on mm. saatavilla kovasti halvalla hyviä paikallisia leirejä kotimaisten 3.-5.dan vetäjillä useamman kerran vuodessa. Lisäksi seuran omille vetäjille voidaan järjestää laadukasta opetusta, josta hyötyvät kaikki harrastajat.

Pakollisten leirien määrä muuten todellisuudessa vähenee vihreän vyön jälkeen, kun niitä mitataan leiriä per vuosi.

Jokainen tietysti ratkaisee itse, mitä haluaa treenata. Minusta H-ryun opetuksesta kannattaa maksaa siitä pyydetty hinta. Ratkaisevasti hyötypuolen painoarvoa lisää paikallisten opettajien taso.

Kansallinen leiri pohjoiseen olisi todella kova sana. Voisi olla vaikkapa vuorovuosin Oulussa, Rovaniemellä ja ehkä Kuopiossa.

Äänestä

se kai johtuu siitä että Jutsun isot herrat ei halua tollasia vinkuvia alottelijoita joilla on sininen tai edes vihreä vyö.

Ite oon vinkuva alottelija jolla on musta Nike vyö.

Just do IT

Äänestä

Kommentoi aloitusta


joopas kirjoitti:

Mielestäni hokutoryu jujutsussa rahastetaan liikaa harrastajia.Se,ettävoi suorittaa vihreän vyön pitää käydä jo kolmella leirillä ja leiri määrä vaan kasvaa kun etenee.Ei se muuten mitään haittaisi mutta pohjosessa asuvana tulee kovat kustannukset kun kulkee monen sadan kilometrin päässä leireillä.Hokytoryo on vaan tällä hetkellä muotiilmiö.Itse vaihdoion tyylisuuntaa ja siinä riittää kun leireilee omalla salilla.Nytkin meidän salilla kävi yks huippu Saksasta pitämässä leirin.Mitä mieltä olette

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu