"Ilkka Kanerva ulkoministerinä ja Paavo Väyrynen saman kasarmirakennuksen ulkomaankauppa- ja kehitysministerinä ovat ratkaisuja, jotka oitis hiljensivät väkeä ministeriöissä, kaduilla ja aitovierillä. Perin harvalla piisasi mielikuvitus näin laajalle. Kanerva ja Väyrynen selviävät tehtävästään taatusti, mutta erilaista kolinaa ja kohinaa kuuluu."
EI LISÄTTÄVÄÄ .........
http://keskisuomalainen.protacon.fi/?alue=11&id=126600&threadid=126600&start=0&order=0&noheader=0
EI LISÄTTÄVÄÄ .........
http://keskisuomalainen.protacon.fi/?alue=11&id=126600&threadid=126600&start=0&order=0&noheader=0
Vastaukset 3
Vanhimmat
... sanottu Kanervasta ja Väyrysestä. Heidän nimityksensä oli yllätys ja se aiheutti "kolinaa ja kohinaa".
Koko tämä kohina Väyrysestä ja Kanervastakin heijastaa myös sitä, että nykyään on muotia hyökkäillä Kekkosta vastaan. Väyrynen ja Kanerva olivat Kekkosen luottomiehiä.
Joutuu vain miettimään, mitä merkitystä tälle päivälle on Kekkosen mollaamisesta. Olen tullut siihen tulokseen, että sitä harjoittavat lähinnä koklipit, jotka ovat viemässä meitä Natoon ja rakentamassa EU:sta liittovaltiota. Kekkosen opetuslasten pääsy ulkopolitiikan ja ulkomaankauppapolitiikan johtoon on paha isku noille pyrkimyksille.
uutta YYA-sopimusta Venäjän kanssa? Nyt olisi otollinen mahdollisuus siihen kun Kekkosen opetuslapset valtasivat UM:än.
Kekkos- ja KEPUvihaaja Niinistö tulee olemaan katkera ja ilkeä, koska hänen pressatielle ilmestyi tehokkaita kilpailijoita.
Niinistö yrittää tosissaan vaikeuttaa jopa Kataisen menestymistä, mutta puhumattakaan KEPUn menestymistä. Niinistö sovittaa politiikkansa opposition kauta. Niinistön ensimmäiset irtiotot todistavat vahvasti näin tapahtuvan. Lisäksi politiikan taiturit, Kanerva ja Väyrynen pelkällä tietoisuudella ja olemassa olollaan kiusaannuttaa Niinistöä. Mutta Kataisesta muodostui uhka Ninistölle, jos Katainen käyttää äänestäjäin antamaa valtakirjaa Kokoomuksen johdossa. Miksipä ei käyttäisi, koska muu menettely vie alaspäin.