Panssarivaunukomppania

Olisi tarkotus Parolaan hakea, mutta mietin tarviiko tuohon hommaan lukiokoulutusta. Nyt on amis menossa. Eli pitääkö hakea lykkyä lukiota varten vai pääsenkö amiksen papereilla?
Tankit on allekirjoittaneella vaan niin lähellä sydäntä, että mikään ei oo ollu tärkeempää. Omalla ajalla on tullu luettua ja opiskeltua noista.
43136
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En tiedä tämän päivän meiningistä, mutta itse 1/95 palvelleena panssarivaunukomppaniassa T-72M1 kuskina, koulutuksella ei ollut mitään merkitystä. Siellä oli amisjätkiä ajajina, ampujina ja vaununjohtajina ja lukiojätkiä samoissa hommissa. Pestit vaunun sisälle ratkaistiin teoriatuntien jälkeisillä kokeilla ja ajokokeilla. Mutta kuten sanoin, tämän päivän systeemeistä en tiedä. T-72- vaunuthan ovat jo museotavaraa...
Tsemppiä vaan, vaunuhommat on parasta!

Äänestä
  • ei ole paljoa muuttuneet vaunuhommat tuosta... amisjätkät ja lukiolaiset samassa lössissä, mutta se on ihan hyvä vaan niin tulee kaikki hommat tehtyä. Kannattaa kutsunnoissa vaan sanoa jämptisti että haluaa leopardiin, niin ei luulisi olevan kovin vaikea päästä (itse pääsin juurikin tuolla tavalla). Ainoa mikä on hyvä olla, on B-ajokortti (jos haluaa ajajaksi tai johtajaksi) ampuja tai lataaja tuota ei tosin tarvitse.
    vaunuhommat on kyllä parasta parolassa, suosittelen lämpimästi! :D

    Äänestä

sulla syyliä, varsinki jos terskas on syylä et pääse, se hankaa toisia vaste ja sitte toiset kiihoutuu siitä syylästä ja alkaa kauhea panssarivaunuseksi 3 körilään keesken.

Äänestä

Mukava kun sain nuo vastaukset. Ihmettelen, kun tuossa esitteessä ei kerrottu mitään noista. Maavoimien kohdalla oli vaan jalkaväki, tykistö, pioneerit... kaikkee muuta paitsi tankeista oli.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Leopardi-friikki kirjoitti:

Olisi tarkotus Parolaan hakea, mutta mietin tarviiko tuohon hommaan lukiokoulutusta. Nyt on amis menossa. Eli pitääkö hakea lykkyä lukiota varten vai pääsenkö amiksen papereilla?
Tankit on allekirjoittaneella vaan niin lähellä sydäntä, että mikään ei oo ollu tärkeempää. Omalla ajalla on tullu luettua ja opiskeltua noista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu