eli mitä kaikkea käytätte apunanne aktiivisessa kaupankäynnissä esim pankki, tilastot jne?
parhaat välineet aktiiviseen kauppaan?
kiinnostunut.......
41351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
aktiiviselle kaupankäyjälle jonkinlainen ohjelma johon voi valita eri tietoja osakkeista.
Pankkien ja tilastojen käyttö antaa jonkinlaista taustatukea päätöksille.
Analyytikkojen tärkein tehtävä on jakaa analyysejä ja paljon niitä. Joskus aina jotkin osuu oikeaan. Kun jakaa paljon niin epäonnistumiset eivät kiinnitä niin suurta huomiota.
Tärkeintä on aina nähdä trendi, oli se sitten minkäpituinen tahansa.
Tähän taas löytyy tilastoista huomattavaa tukea, mutta ne toimivat pitää kaivaa itse, koska kuten sanontakin on; niin mikään ei valehtele niin paljon kuin tilasto.
Tekemällä oppii, hyvät oppivat kantapään kautta, mutta kaikkein parhaimmat oppivat muiden virheistä, siis tiedon haku ja opiskelu kannattaa.
Turha yrittää heti lyödä rahoiksi suurella riskillä, on ehdottomasti parasta mennä tyvestä puuhun.
Pikku hiljaa ja pienellä riskillä, ja sitten kun kokemus karttuu niin lisätä panosta.
Tällä tavalla kun toimit niin voitto on lähes varmaa ja nukut yösi paljon rauhallisemmin.
EQ pankista on mulla parin kolmen vuoden kokemus.
Hyvät nettisivut, hyvä palvelu ja asiantuntevat meklarit joilta kannattaa kysyä neuvoa ainakin ennen isompia kauppoja. ( Sitten voi pikkusen jälkeenpäin syyttää muitakin).
Prusneuvo: Jos tiedät jo mihin sijoitat niin aloita varovainen osto kun kurssit menee alaspäin. Osta lisää jos kurssit edelleen laskee, jne. laita selvä tavoite missä kohtaa alat myymään kun kurssit joskus nousee ja myös pysy suunnitelmassa. Aloita myös myynti pikkuerillä ja lisää sitä mukaa kun hinta nousee.
Hiton hankalaa itsensä kiduttamista.
Tutkimusten mukaan parasta tuottoa saavat ne
jotka pitävät ostamansa osakkeet, eivätkä käy
aktiivikauppaa. Jatkuva osto ja myynti vain lisää
kustannuksia, eikä tuo osakeomistukseen mitään lisäarvoa.
Pitää olla melkoinen superhessu jos aikoo voittaa
markkinat ja saada aktiivikaupalla keskimääräistä
parempaa tuottoa, ei onnistu.
vastaukseen.
Sillä luulenpa että lähes kaikki kuten itsekin tekee enemmän tai vähemmän kumpaakin.
Muutaman vuoden lähihistoriaan katsoen on tosin helppo olla viisas ja todeta että olisi kannattanut ostaa muutamaa osaketta kaikella rahalla ja nyt olisi noin 300% voitolla.
Mutta varsinkin piensijoittajille pörssi on peliä mikä tuo sisältöä ja rahaakin.
Pelkkä holdaaminen on tylsää, mahdollisuus siihen että lyö markkinat hyvällä ostamisella ja myymisellä on vastustamaton kiusaus.