Tälla palstalla oli Natoaiheinen avaus, missä viitattiin Gustav Hägglundin haastatteluun. Nyt se on siirretty Nato-palstalle. Kun keskustelua oli jo ehditty täällä käymään, se ei jatku saman porukan toimesta jollain toisella palstalla. Avaus ja keskustelu oli avointa ja siitä olisi voinut tulla kiinnostava ketjuki. Itsekin yritin kommentoida avausta mielestäni omiin juttuihini verrattuna keskimääräistä mietitymmin.
Nato keskustelunaiheena kuuluu minun mielestäni kaikille politiikkaa käsitteleville palstoille. Jos joku siis avaa keskustelun täällä, hän halunnee kuulla tai suunnata ajatuksensa kepulaisuuteen liittyen ja täällä pyörivän porukan käsityksiin peilaten. Minun on tällaisissa tapauksissa hieman vaikea käsittää sherifiin ajatuksenjuoksua. Nähdynkaltainen lokerointi osoittaa minusta kovin teknokraattista ajattelutapaa, mihin suhtaudun aina yleisen kielteisesti. Lokeroidaan lokeroimisen itsensä vuoksi välittämättä seurauksista. Eikö sheriffi voisi ennemmin keskittyä asiattoman keskustelun kitkemiseen ja antaa asiallisen olla, vaikka se nyt ei ihan joka reunasta sopisikaan Kepu-palstalle. Tämä siis toivomuksena sheriffille jatkoa ajatellen.
Huonoja siirtoja, sheriffi
10
775
Vastaukset
- JormaKKorhonen
Yli 40 vuotta tuntemani ja toisaalta arvostamani ”Köpi” Hägglundinkaan puheisiin tuossa asiassa en viitsisi puuttua. Mutta pakko kai sanoa niistäkin, että ei niille paljoa painoa asiantuntijapiireissä panna. Hägglund on monilahjakas mies, jota ei ole estänyt urallaan ainakaan itseluottamuksen puute, mutta hieman ”tuulella käyvä” hän on, ja siksi häntä esim. puolustusvoimain komentajana ei ole kovin arvostettu. Kaskealan arvostus sotilas-ja myös muissa asiantuntijapiireissä on ihan toista luokkaa.
Hänellä on tapana sanoa ensin ja ajatella vasta sitten. Siihen sarjaan kai on luettava sekin hänen lausahduksensa, että ”meidän ei tulisi ottaa Karjalaa vastaan, vaikka sitä kultalautasella tarjottaisiin. Hänen hankkeensa puolustusvoimain komentajana eivät yleensä toteutuneet – onneksi, sanovat monet. Esim. se taisteluhelikopterihanke oli ihan käsittämätön: miten vähän jos ollenkaan olisimme saaneet turvaa niin suunnattomalla taloudellisella satsauksella.
Ymmärrettävää toisaalta on, että Hägglund haluaisi EU:n omien joukkojen syrjäyttävän Naton tarpeen, sillä sitähän Köpi ajoi ollessaan 5 vuotta EU:n sotilaskomentajana. EU:n maista 21 kuuluu Natoon; haluaisivatko niiden johtajat irroittaa maansa Naton antamasta suojasta ja ruveta luomaan tilalle jotakin uutta ja epämääräistä? Eivät, sillä eivät he hulluja ole, vaan maalleen ja kansalleen vastuullisia johtajia. Hägglundin muodollisesti korkea asema EU:n korkeimpana sotilashenkilönä oli täysin vailla vaikutusvaltaa, ja sitä Köpin on niin vaikea tunnustaa, että se tuntuu hiertävän häntä vieläkin.
Pekka Visurin motiiveista en ole päässyt selville, enkä halua levittää täällä kenties ilkeämielistä kuulemaani. Hyvin epäselväksi jäävät Visurin tarkoitusperät ja tavoitteetkin hänen puheittensa ja kirjoitustensa perusteella. Hänen kirjansa ”Suomi kylmässä sodassa” ei tietenkään anna asiaan selkoa, kun se ei ole sellaiseksi tarkoitettukaan.
Hyvin paljon perustellumpina pidän esim. viime päivinä kuulemiani Martti Ahtisaaren ja Risto E.J. Penttilän mielipiteitä.
Puhumattakaan jo Hägglundin aikana ja sen jälkeenkin toiseksi korkeimmassa sotilasvirassa (PlM:n kansliapäällikkönä, aikaisemmin ilmavoimien komentajana) olleen kenraaliluutnantti Matti Aholan puheenvuoroja, joissa huolestuneisuus on jo vaihtunut ironiaksi esim. Sotilasaikakauslehdessä olleessa kirjoituksessa.
En jatka tästä aiheesta keskustelua enempää tällä kertaa.- ...
---->En jatka tästä aiheesta keskustelua enempää tällä kertaa.
Ei sinun ole pakko jatkaa Ehdin lukea kirjoituksestasi myös ensimmäisen version, jota sitten ilmeisesti vähän siistit. Siistiminen kertoo kyllä itsekritiikistä, joten siitä plussat.
Tunnen olevani todella hienossa seurassa entisen puolustusvoimiemme komentajan kanssa. Minua ja Köpiä eikä myöskään Pekka Visuria arvostettaisi asiantuntijapiireissä. Tätä on mainiointa, mitä ole lukenut pitkään aikaan. Se on jo vähän kuin väittäisi, ettei Matti Vanhasta arvosteta Kepun asiantuntijapiireissä.
VAi on Hägglund ollut sitäkin mieltä, ettei Karjalaa tulisi ottaa vastaan, vaikka annettaisiin. Hän on näemä vieläkin viisaampi mies kuin olen otaksunut.
Hägglund on ainoa puolustusvoimien komentaja, jonka ole jo joskus 70-luvulla henkilökohtaisesti tavannut ja hän teki jo silloin suuren vaikutuksen. Tämä mies muutti erilaisuudellaan ja erinomaisuudellaan kerralla käsitykseni sotilaista, joista siihen saakka oli tullut voittopuolisesti negatiivistä kokemusta. Hän osoittautui ensimmäiseksi itsenäisesti ajattelevaksi sotilaaksi, joka ei ollut yhteisönsä ennakkoluulojen vanki. Siis jo silloin. Nyt 30 vuotta myöhemmin hän tuntuu jatkavan samoilla linjoilla ja entistä rohkeammin. Ammattisotilaista ylivertainen ykkönen minun arvoasteikossani. Pekka Visuria en lue enää sotilaaksi, vaan ammattitutkijaksi, ja siinä on kotimaista huippua alallaan.- Istvan
Mielipidepankki kirjoitti:
Ehdin lukea kirjoituksestasi myös ensimmäisen version, jota sitten ilmeisesti vähän siistit. Siistiminen kertoo kyllä itsekritiikistä, joten siitä plussat.
Tunnen olevani todella hienossa seurassa entisen puolustusvoimiemme komentajan kanssa. Minua ja Köpiä eikä myöskään Pekka Visuria arvostettaisi asiantuntijapiireissä. Tätä on mainiointa, mitä ole lukenut pitkään aikaan. Se on jo vähän kuin väittäisi, ettei Matti Vanhasta arvosteta Kepun asiantuntijapiireissä.
VAi on Hägglund ollut sitäkin mieltä, ettei Karjalaa tulisi ottaa vastaan, vaikka annettaisiin. Hän on näemä vieläkin viisaampi mies kuin olen otaksunut.
Hägglund on ainoa puolustusvoimien komentaja, jonka ole jo joskus 70-luvulla henkilökohtaisesti tavannut ja hän teki jo silloin suuren vaikutuksen. Tämä mies muutti erilaisuudellaan ja erinomaisuudellaan kerralla käsitykseni sotilaista, joista siihen saakka oli tullut voittopuolisesti negatiivistä kokemusta. Hän osoittautui ensimmäiseksi itsenäisesti ajattelevaksi sotilaaksi, joka ei ollut yhteisönsä ennakkoluulojen vanki. Siis jo silloin. Nyt 30 vuotta myöhemmin hän tuntuu jatkavan samoilla linjoilla ja entistä rohkeammin. Ammattisotilaista ylivertainen ykkönen minun arvoasteikossani. Pekka Visuria en lue enää sotilaaksi, vaan ammattitutkijaksi, ja siinä on kotimaista huippua alallaan.MPP (ei kepu), Jäbä (ei kepu) ja JKK (ei kepu) alkako tällä palstalla tapella keskenänne! Siitähän nuo oikeat kepulit saavat aiheen naureskella.
Luulisi ihan tarpeeksi yhteistä aihetta löytyvän jopa kepun aihepiiristäkin sanailuun:
- Jaba_43
Seriffi voisi tosiaan ensin keskittyä toisiin kirjoittajiin keskittyvien herjojen ja provosointien poistamiseen ja todellakin jättää palstalle asialliset politiikka-avaukset, vaikka jokin sana tai asia viittaisikin muun palstan otsikkoon.
Olen erittäin samaa mieltä siitä, että keskustelu täällä liikkuvan porukan suhteen kuolee eikä avaajakaan aina jatka senkälkeen, kun avaus on siirretty muualle.
Tästä palstasta on minun mielestäni muodostunut 10-20 vakiokirjoittajan ajanvitefoorumi, jossa yhteisenä nimittäjänä on kiinnostus keskustan politiikkaan, missä yhteydessä pitäisi sallia keskustelu vaikkapa Natosta, jos täällä vakituisesti kirjoittavat siitä innostuvat.
Varsinkaan sen jälkeen, kun avaus on synnyttänyt runsaasti dialogeja, ei keskusteluja tulisi mennä siirtelemään mihinkään.- ??????
Mene sinä lässyttämään demareista demareiden palstalle ja kerää tialookejasi siellä.
Kai täällä muuten voi kirjoittaa mitä tahansa politiikkaan vähänkään viittaavaa ja siirtää ei saa, jos sattuu päivän aikana tulemaan paljon tialookia.
Ja saattaahan sitä tulla, koska eihän tuo sheriffin tekele mitään älyä poistaa ainakaan ominpäin ja pyynnöstäkin vasta, kun on päivän opiskellut.
- Istvan
Menee aika harhateille juttunne tällä kertaa.
- JormaKKorhonen
...ja siksipä en siihen osallistu, kuten jo avaajalle ilmoitin. Avaajalla kun on monessa muussa asiassa niin paljon paremmat edellytykset järkevään sanomiseen, niin ihmettelen, miksi hän aina uudestaan ja uudestaan aloittaa tuosta asiasta! ;))
- otsikossa kaikki
JormaKKorhonen kirjoitti:
...ja siksipä en siihen osallistu, kuten jo avaajalle ilmoitin. Avaajalla kun on monessa muussa asiassa niin paljon paremmat edellytykset järkevään sanomiseen, niin ihmettelen, miksi hän aina uudestaan ja uudestaan aloittaa tuosta asiasta! ;))
,,,
- Emeritus
Sheriffi ei ole ollut enää pitkään aikaan tehtäviensä tasolla, tuskin koskaan!
Tämä palsta oli paljon parempi silloin, kun ei ollut ketään sheriffiä.
Minusta sheriffin tehtävänä olisi poistella vain törky- ja häirikköviestit.
Ei ole haitaksi, jos aihe ei yksi yhteen sovi suositusten tasolla, kunhan se on asiallinen ja kiinnostusta herättävä!
Minusta kaikkien poliittisten keskustelupalstojen äiti oli, edesmenneen kokoomuksen vapaa palsta, siitä sopisi ottaa oppia tämänkin päivän politiikan nettikeskusteluun!
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2462219- 1921684
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä471319Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501035- 41826
- 14810
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä31790Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25766Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647