jonka hän teki, tehdessään esityksen veteraanien eläkkeiden leikkauksesta? Jos ei kadu eikä häpeä edes, ei miehestä ole mieheksi enää. Silloin ihminen on susi ihmiselle! Ajatteleppas sinä Soininvaaran ihannoija jos olisit siinä osassa johon veteraanit ovat joutuneet! 11 vuoden aikana eläkkeistä on jo pidätetty noin 11 000 euroa jokaista veteraania ja vanhusta kohtaan, eikä siinä kaikki. se on jo kahteen kertaan leikattu eläkkeistä! TÄMÄ ON TOTTA!
Ymmärtääkö Soininvaara katua
tai edes hävetä tekojaan
14880
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Tai täyttäisi lupauksiaan joita ne lateli ennen vaaleja! Sanos mulle se? Hävetä ne eivät osaa lainkaan. Ei edes Pasifistikaan, kuin puolustelee aivan kuin lestadiolaisaarnaaja, antaa hänkin synnit anteeksi!
"Ennen maa repee, ennkuin huora häpee"
omiin viesteihisi? Känise isojen puolueiden edustajille, joista riippuu sinun eläkkeesi taso. Etkö ole huomannut, ettei Soininvaara ole eduskunnassa? Taitaa ollakin liian fiksu poliitikoksi.
Poliitikot joutuvat joskus tekemään hyvin epäkiitollisia päätöksiä. Vaihtoehtoina oli tuolloin leikata lisää opiskelijoilta ja lapsiperheiltä tai nostaa veroja niin korkealle, että yritykset olisivat lopullisesti kaatuneet. Kaikki joutuivat tinkimään omista eduistaan, jotta kansantalouden menoja saatiin supistettua, pankit pidettyä pystyssä ja valtion velkaa maksettua.
Veteraanien hyväksikäyttö asian agiteeraamisessa on äärimmäisen oksettavaa. Hekään eivät ole mikään samasta puusta veistetty joukko. On sellaisia, jotka saavat pelkää kansaneläkettä, sellaisia, joiden työeläketulo menee niukasti rajan yli, ja sellaisia, jotka nauttivat hyvin suurta työeläkettä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000109&posting=22000000025653049
Mikälis ette ole tutustuneet hallitusohjelmaan, niin eläkkeensaajien verotus tulee samalla tasolle kuin palkansaajien, ja kansaneläkettä saaville tulee 20 euron korotus.
Mutta vihreät ovat hallituksessa ja nyt odotamme heidän alotettaan palauttaa eläkkeistä kahteenkertaan leikattu osa tajaisin!
Se ei ole eläkkeen nousua jos vero tulee palkannauttijoiden kanssa samalle tasolle, vaan se on eräs muoto inhimillisyydestä. Eläke ei siitään nouse, vaan pidätys pienenee hiukan.
Miksi ihmeessä sitä pitää jankuttaa että veteraanien on maksettava pankkien tuhlailuista ja koulukkaiden opiskelurahoja jakaa? Aivän pöllöä ajatustakin tuollainen. Nutta näin sitä vaan Soininvaaran esityksestä tehtiin aikoinaan.
Ruskean reiän ritari ?
"Miksi ihmeessä sitä pitää jankuttaa että veteraanien on maksettava pankkien tuhlailuista ja koulukkaiden opiskelurahoja jakaa? Aivän pöllöä ajatustakin tuollainen. Nutta näin sitä vaan Soininvaaran esityksestä tehtiin aikoinaan."
Miksi ihmeessä et vaivaudu ymmärtämään, että Suomen kansalaisina työeläkkeen saajatkin kantavat vastuuta? Kuvitteletko alle 37 vuotiaiden äänestäneen vuosien 1987-1995 hallitukset valtaan?
Kysäseppäs eräältä vihreältä Pekalta, jospa hän jelppisi sinua! Mutta älä sentään noin julkisesti etsi homokumppania täältä!
Sitä kaipaamaasi ruskeaa reikää, kun tunnut olevan noin puutteessa?
Kahvit henkeen ja kun yskimisestä selvisin niin tuli vedet silmistä kun nauratti niin keleesti..
Kun se vahingossa ilmaisi olevansa homo!
Ja kaikein vähiten katuu syntejään Soininvaara!!!!!
Se on vain niin pirullinen olio vanhuksia kohtaan!
Vapahtajamme tietää kenen synnit painavat ja ketä rangaistaan, sen osan he ovat itse valinneet. (Vaikka ei kai veteraanit lähteneet vapaaehtisesti sotaan, heidät määrättiin)