Minulla on myllätty piha johon olen levittänyt mullan ja kohta kylvän nurmikon. Haluaisin laittaa sinne luonnonkiviaskelmat. Meillä on lapsi joten askelmat pitänee laittaa kaksi vierekkäin pitkäksi jonoksi eikä sinne tänne askeleiden mukaan. Ohjeiden mukaan pitäisi laittaa kaiken maailman salaojat ja hiekat sun muut. Ei kai tuollaisten laattojen alle tarvitse kaikkea samaa kuin betonilaattojen? Mitä jos vain tärytän hiekan ja leivitän kivet päälle ja kylvän nurtsin väleihin?
Luonnonkiviaskelmat
1
703
Vastaukset
- pms68
jos vain haluat laatoilla suojata nurmea kulumiselta ja kys eon vaikka liuskekivistä niin laita ne vain aikuisten askelmien mukaan sillä lapsi kyllä mukautuu niihin hyvin, aikuinen ei niin helposti.
Parhaan välin saatte kun vaikka muutama aikuinen kävelee kohdan läpi ja siihen missä on eniten jälkiä iskette kiven.
Jos mullokselle laitatte niin laatan voi heittää mullan päälle ja sitten siemenet ympärille. Jos muutamassa vuodessa laatta painuu alas ja toisaalta nurmikko kasvaa ylös. Jos laatat upotetaan nurmikon sekaan niin ne alka ajäädä alle tuossa samassa ajassa ja saat kaivaa niitä esiin. Toki tasainen on aina helpoin hoitaa, mutta sitä on harvoin tarjolla, ainakin kivien välit tuppaavat nousemaan nopsaan.
Laattojen välin saat siistittyä helposti trimmerillä jolal lähtee sellaiset tuppatkin jotka yrittävät kivuta laattojen päälle.
Hiekan avulla saat kivet helpommin suoraan sii svaateriin jos ovat kovin epätasaisin alapuoleltaan, mutta muuten multa riittää ihan hyvin. Nehäne i ole ikuisia vana todellakin joudut niitä nostamaan jossain vaiheessa tai ne jää nurmikon alapuolelle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986128KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495587Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522639Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042046Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071758- 1181639
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191603Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731177
Nuoret hakevat eläkkeelle, vaikka eivät ole olleet vielä töissäkään
hyvin menee. Pieni vastoinkäyminen elämässä, ja heti masennutaan. Monet alle 30-vuotiaat hakevat työkyvyttömyyseläkettä188988