Moikka kaikille!
Oon tässä lueskellu keskustelua ja niiden perusteella tuntuu, että syön päivittäin kamalan ison annostuksen lääkkeitä verrattuna muihin! Sanokaa nyt joku että en ole ainoa, joka vetää tälläsiä lukemia: Trileptalia yht. 1800 mg/pvä Topimaxia 250 mg/pvä.
Lääkkeet ja alkoholi liittyy olennaisesti yhteen. Oonkin miettinyt, et onko turvallista esim. ennen baariin lähtöä ottaa pohjia vai pitäiskö oottaa pari tuntia, et lääke imeytyy? Vai olla ottamatta ollenkaan? Lääkäri sano et pari lasia viiniä on max. mitä saa ottaa. En oikeen tiedä meneekö se noin, juohan moni epilepsiaa sairastava enemmän. Eihän lääkäri voi sanoa "juo vaan sen verran ku itestä hyvältä tuntuu". Ja mikä merkitys on lääkeannostuksella ja juomisen suhteella? Kokemuksia, mielipiteitä, tietoa?
Kiitos ja mukavaa kevättä kaikille! :)
Oon tässä lueskellu keskustelua ja niiden perusteella tuntuu, että syön päivittäin kamalan ison annostuksen lääkkeitä verrattuna muihin! Sanokaa nyt joku että en ole ainoa, joka vetää tälläsiä lukemia: Trileptalia yht. 1800 mg/pvä Topimaxia 250 mg/pvä.
Lääkkeet ja alkoholi liittyy olennaisesti yhteen. Oonkin miettinyt, et onko turvallista esim. ennen baariin lähtöä ottaa pohjia vai pitäiskö oottaa pari tuntia, et lääke imeytyy? Vai olla ottamatta ollenkaan? Lääkäri sano et pari lasia viiniä on max. mitä saa ottaa. En oikeen tiedä meneekö se noin, juohan moni epilepsiaa sairastava enemmän. Eihän lääkäri voi sanoa "juo vaan sen verran ku itestä hyvältä tuntuu". Ja mikä merkitys on lääkeannostuksella ja juomisen suhteella? Kokemuksia, mielipiteitä, tietoa?
Kiitos ja mukavaa kevättä kaikille! :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
On kyllä varmaan aivan käyttäjäkohtaista. Esim. itselläni meni nuoruudessa aika lujaakin välillä, ja silloin tuli juotua tosi usein, tosi paljon. Silloin ei ollut mitään ongelmia, koskaan. Ei sitä krapulaakaan. Silloin käytössä Deprakine. Aikuistuttua juominen väheni, muttei varsinaisesti sitten määrällisesti, eikä vieläkään ongelmia.
Vasta kun vuosi sitten vaihdoin Topimaxiin, en ole enää pystynyt juomaan oikeastaan ollenkaan. Enpä tuota enää kaipaakaan, onneksi - mutta pullollinen saunakaljaa kyllä maistuisi edes lauantaisin. Siihenkään ei enää pysty.
Että suuri ero on, jos nuorempana meni korillinen, ja nykyään ei enää edes pullollinen. Ei se lääkäri valehtele, jos sanoo, että pari lasia punaviiniä riittää. Itse olen parista lasista niin sekaisin, etten tiedä, millä planeetalla olen, ja oksennan seuraavan vuorokauden.
Topimax annostuksella 100 100, eikä muita lääkkeitä tällä hetkellä mene.
mutta ei se maailma siihen kaadu jos
joskus tulee otettua enemmänkin
kunhan osaa jo edellisenä päivänä
suunnitella ns.krapulapäivän
rennosti sohvalla löhöten koko päivä
laskeskelin että mulla menee lääkettä
1200mg trileptalia ja 600 absenoria ja
vielä se pirun lamictali 50 josta pitäs
jo päässä eroon.
Sä käytät lääkkeitä just niin paljon ku lääkäri sulle määrää, usko se.
Alkoholin käyttö lääkkeiden kanssa samanaikaisesti sisältää aina riskin. Lääke ei joko vaikuta tarpeeksi tai se voi vaikuttaa liikaa. Alkoholi liikaa käytettynä riskeeraa terveytesi. Alkoholin liikakäytön raja on siinä tuletko humalaan, ja varsinkin krapulatila on jo vakavaa. Kehotan sinua lukemaan lääkkeittesi selosteesta mitä haittavaikutuksia lääkkeelläsi on, varsinkin alkoholiin tai muihin nautintoaineisiin yhdistettynä. Lääkäriltä voi aina kysyä ja apteelissakin osaavat vastata.
Näinhän se menee juu. Oikeassa olet. :) Mut eihän yleisestikään alkoholia pitäis ottaa jos on ottanut jotain kolmiolääkettä. Lähes kaikki epilääkkeet on tietääkseni kolmiolääkkeitä, joten tämän logiikan perusteella syntyy ongelma.. mutta kuten sanottu, oma järki, käyttäjäkohtaista jne.
mulla lääkäri sano että terveelliset ja säännölliset elämäntavat ja lääkkeet pitää kohtaukset pois.
et ilmeisesti ole vielä oikein varmaan sisäistänyt epilepsiaa tms?koska ei oo oikein järkevää bilettää neljään asti aamulla, ja vielä jos on epilepsia!
mulla oli joskus 18-24-vuotiaana sama juttu, että sain kohtauksia aina kun oli darra.nyt yritän olla vuoden ilman alkoholia, jos joskus saisin sen ajokortinkin sitten...:)
mistä muuten tiedät että muut epilepsiaa sairastavat juovat enemmän kuin 2 lasia?luulen että on aika marginaalijoukko!
Voin kyllä sanoa että olen aivan sujut sairauteni kanssa. Kohtaukset eivät omalla kohdallani ole tulleet bilettämisen takia kuin kerran, mistä opin paljon. Tiedän toki riskit, ja otan ne huomioon. En juo koskaan kaatokännejä. Valvominen on toki huono asia, mutta suunnittelemalla seuraavan päivän (ei mihinkään kiire, saa nukkua rauhassa), se ei tuota ongelmaa. Ja tuo ettei muka kukaan muu epiä sairastava joisi enemmän kuin tuon 2 lasia?! Ei pidä paikkaansa, kyselepä vaikka täällä keskustelussa. Ei epilepsia tarvitse antaa, eikä pidä antaa, rajoittaa liikaa elämää. Kunhan tiedostaa sen itse, eikä ota "hälläväliä" -asennetta. Silloinhan sairaus nimenomaan kahlitsee ympärillensä ja tulee tunne, ettei ole sujut sen kanssa. Nyt olen 19, parhaimmassa menoiässä ja alkoholi kuuluu siihen. Silti tiedän että sairastan epiä. Olipa avautuminen. :)
vaikka kuinka popsii lääkkeitä ja
porkkanoita
kohtauksia tulee
tuo alkoholi kuuluu nuoriso elämään
siittä ei pääse mihinkään ja mitä
me ollaan sitä tuomitsemaan jos
osaavat pitää itsestää huolta
on sitä itsekkin nuoruutta eletty
Vaikka tosi reippaasti nuorena joinkin, ei mulle tullut kertaakaan kohtausta alkoholin käytön yhteydessä. Joskus meni yötkin valvoessa, tai festareilla saatettiin ottaa muutama päiväkin putkeen. Unien kanssa meni vähän niin ja näin.
Vanhetessa viisastuu, nykyään otetaan sivistyneemmin, mutta joskus saattaa vieläkin venähtää aamukuuteen, eikä sitten sisäinen kello anna kuitenkaan nukkua normaalia kauempaa - herättää taas kasilta.
Vieläkään ei kohtauksia ole tullut, koputetaan puuta. Tarinan opetus? Ei niitä kohtauksia aina kaikille tule, söi porkkanoita tai ei, nukkui tai ei.
Ja niitä lääkkeitäkään en muuten aivan aina muistanut syödä ihan just niinku olis pitänyt, joskus saatto joku jäädä välistä. Älkää nyt kuitenkaan opiksi ottako...