Riippuvuus lääke?

itsekin sellainen -72

En tiedä olenko vielä todellinen peliriippuvainen?
Perhe, asunto, työpaikka ja auto ovat vielä tallessa, mutta olen minä "hyvänä pelaajana" tappiolla noin 1000 euroa puolen vuoden nettipokerin jälkeen.
Välillä hyviä voittoputkia ja välillä vieläkin parempia badbeattejä(kun toisella hiukan parempi käsi tai megamunkki käy)! Mutta rehellisesti laskettuna siis tuo tonni miinuksella.

Kortilla tuon rahan siirtäminen on tehty niin helpoksi ja turvalliseksi (suur-kiitos mm. Visalle).

Sitten keksin keinon miten voin jatkaa pelaamista ilman riippuvuuden tuomaa taloudellista ahdinkoa. Eikä vaimo valita jos minä pelaan pokeria kun hän lukee juorulehtiä tai katselee kaunareita. Eikös se ole sama mitä tekee kunhan rentoutuu?

En siirrä enää rahaa pelisaiteille! Yksinkertaista! Pankkini kanssa tehnyt sopimuksen ettei kortillani voi maksaa verkko-ostoksia.
Pelaan netticasinoilla freerolleja ja jos pärjään saan niistä rahaa joilla ostan itseni isompiin ja isompiin turnauksiin. Kävi miten kävi niin se kaikki on ollut ilmaista rahaa. Ja kun jonakin päivänä saldo näyttää jotakin merkityksellistä niin rahat kotiutetaan, simple?!

Ei yksittäisissä pöydissä voi jäädä voitolle! jos illan päätteeksi olet 300voitolla niin seuraavana päivänä olet 400 tappiolla. Näin se oravanpyörä menee. Turnauksesta jos voitat 15000 niin sitä ettod.näk ehdo pelaa sisäänosto maksuna turnauksiin ennenkuin seuraava voitto osuu.

Näin siis apua pokeririippuvuuteen. Jos koko pelin lopettaminen tuntuu ylivoimaiselta. Ongelma ei ole itse pelissä vaan riippuvuusongelmat ovat seuraamuksia. Tässä tapauksessa siis oma talous.

Kommentoikaa vapaasti. En tiedä miten ohjeeni toimivat markettien hedelmäpelelien kanssa painivien kanssa....

4

1337

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos pokerissa tulee tappio putki on mentävä pienempään pöytään ja jos menee hyvin voi suunnata ylöspäin. Koskaan ei saisi pelata liian suurta pöyttää.

      Tässä ohjeet miten et voi olla riippuvainen nettipokerissa. Ainakaan siten riippuvainen, että häviää paljon rahaa.

      1. Aloita freerolleista
      2. Kun pääset rahoille aloita pelaan sit ja go turnauksia. $5 0.50 Jos et pärjää aloita taas freerollen pelaaminen.
      3. sitten kun sit ja go turanukset alkavat sujuun rupea pelaan fixed limit käteispeliä $0.25/0.50 Jos et pärjää tässä siiry taas vaiheeseen kaksi.
      4. jos pärjäät nouse pykälä ylös päin $0.5/1 fixed limit pelihin taas jos pärjäät jaatketaan ylöspäin jos ei palataan aikaisemppin vaiheisiin.
      5: Jos ollet ollut voittava pelaaja kohteessa 4. Kahdenkuukauden ajain voi siirtä vaiheeseen
      6. fl 1/2 ja tässä kohtaa voit pelata jo nl $50 peliä. Jos et pärjää palaa aikaisempiin vaiheisiin jos pärjäät nouse taas ylöspäin jne....

      • todellisuuteen

        jonain päivänä


    • weikkaja

      vaikka subutexia?

    • sopimus

      > Pankkini kanssa tehnyt sopimuksen ettei kortillani voi maksaa verkko-ostoksia.


      MIkä pankki, miten teit sopimuksen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      268
      1627
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      35
      1502
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      150
      1229
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1037
    5. 136
      1018
    6. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      961
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      933
    8. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      437
      896
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      862
    10. Kesä ja nuorison mopoilu

      Tänään neljä mopoa ajelivat yöllä ihan miten sattuu pitkin kyliä liikenteenjakajan väärältä puolelta hirveää ylinopeutta
      Suomussalmi
      149
      843
    Aihe