Riippuvuus lääke?

itsekin sellainen -72

En tiedä olenko vielä todellinen peliriippuvainen?
Perhe, asunto, työpaikka ja auto ovat vielä tallessa, mutta olen minä "hyvänä pelaajana" tappiolla noin 1000 euroa puolen vuoden nettipokerin jälkeen.
Välillä hyviä voittoputkia ja välillä vieläkin parempia badbeattejä(kun toisella hiukan parempi käsi tai megamunkki käy)! Mutta rehellisesti laskettuna siis tuo tonni miinuksella.

Kortilla tuon rahan siirtäminen on tehty niin helpoksi ja turvalliseksi (suur-kiitos mm. Visalle).

Sitten keksin keinon miten voin jatkaa pelaamista ilman riippuvuuden tuomaa taloudellista ahdinkoa. Eikä vaimo valita jos minä pelaan pokeria kun hän lukee juorulehtiä tai katselee kaunareita. Eikös se ole sama mitä tekee kunhan rentoutuu?

En siirrä enää rahaa pelisaiteille! Yksinkertaista! Pankkini kanssa tehnyt sopimuksen ettei kortillani voi maksaa verkko-ostoksia.
Pelaan netticasinoilla freerolleja ja jos pärjään saan niistä rahaa joilla ostan itseni isompiin ja isompiin turnauksiin. Kävi miten kävi niin se kaikki on ollut ilmaista rahaa. Ja kun jonakin päivänä saldo näyttää jotakin merkityksellistä niin rahat kotiutetaan, simple?!

Ei yksittäisissä pöydissä voi jäädä voitolle! jos illan päätteeksi olet 300voitolla niin seuraavana päivänä olet 400 tappiolla. Näin se oravanpyörä menee. Turnauksesta jos voitat 15000 niin sitä ettod.näk ehdo pelaa sisäänosto maksuna turnauksiin ennenkuin seuraava voitto osuu.

Näin siis apua pokeririippuvuuteen. Jos koko pelin lopettaminen tuntuu ylivoimaiselta. Ongelma ei ole itse pelissä vaan riippuvuusongelmat ovat seuraamuksia. Tässä tapauksessa siis oma talous.

Kommentoikaa vapaasti. En tiedä miten ohjeeni toimivat markettien hedelmäpelelien kanssa painivien kanssa....

4

1320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos pokerissa tulee tappio putki on mentävä pienempään pöytään ja jos menee hyvin voi suunnata ylöspäin. Koskaan ei saisi pelata liian suurta pöyttää.

      Tässä ohjeet miten et voi olla riippuvainen nettipokerissa. Ainakaan siten riippuvainen, että häviää paljon rahaa.

      1. Aloita freerolleista
      2. Kun pääset rahoille aloita pelaan sit ja go turnauksia. $5 0.50 Jos et pärjää aloita taas freerollen pelaaminen.
      3. sitten kun sit ja go turanukset alkavat sujuun rupea pelaan fixed limit käteispeliä $0.25/0.50 Jos et pärjää tässä siiry taas vaiheeseen kaksi.
      4. jos pärjäät nouse pykälä ylös päin $0.5/1 fixed limit pelihin taas jos pärjäät jaatketaan ylöspäin jos ei palataan aikaisemppin vaiheisiin.
      5: Jos ollet ollut voittava pelaaja kohteessa 4. Kahdenkuukauden ajain voi siirtä vaiheeseen
      6. fl 1/2 ja tässä kohtaa voit pelata jo nl $50 peliä. Jos et pärjää palaa aikaisempiin vaiheisiin jos pärjäät nouse taas ylöspäin jne....

      • todellisuuteen

        jonain päivänä


    • weikkaja

      vaikka subutexia?

    • sopimus

      > Pankkini kanssa tehnyt sopimuksen ettei kortillani voi maksaa verkko-ostoksia.


      MIkä pankki, miten teit sopimuksen?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      238
      3286
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      359
      2946
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      16
      1970
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      78
      1836
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      62
      1759
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1642
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1503
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      122
      1456
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      0
      1380
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      468
      1374
    Aihe