Yritän tehdä pientä piirto-ohjelmaa javalla. Ihan lähtökuopissa tässä pyöritään, ollaan itse asiassa pyöritty koko ilta. Nyt kuitenkin kaikki keksimäni jutut ja ohjeet läpikäytyäni pyydän teiltä apua. Yritän tehdä nappia, jota painamalla voitaisiin piirtää vapaata viivaa. Mutta ei onnistu. En saa millään konstilla nappiin sellaista koodia aikaiseksi. Nyt koko koodikin on jo ihan sekaisin:
import java.applet.*;
import java.awt.*;
import java.awt.event.*;
public class piirto extends Applet implements ActionListener{
Button a;
int x,y;
public void init(){
add(a = new Button("Piirrä"));
a.addActionListener(this);
}
public void paint(Graphics g){
a.reshape(5,5,50,50);
}
public void actionPerfomed (ActionEvent e){
if (e.getActionCommand().equals("Piirrä")){
Graphics z = getGraphics();
z.fillOval(x,y,20,20);
showStatus("Hiiren sijainti: " x "," y);
}
}
}
..miten tätä siis pitäisi fiksata että tämä alkaisi toimia?
entä miten saisin tehtyä napin, jota painamalla voitaisiin piirtää appletille suora viiva napsauttamalla alku- ja loppukohdassa?
Suuri kiitos jos joku jaksaa neuvoa, noihin kahteen kysymykseen jos saisin vastauksen, alkaisin varmasti päästä juonesta kiinni. Kiitos.
Piirustusohjelma
1
328
Vastaukset
- jouman
tulee varmaan hieman myöhässä, mutta z.drawline(x1,y1,x2,y2) piirtää viivan pisteiden (x1,y1) ja (x2,y2) välille. hiiren koordinaattien selvittämistä en tiedä, saattaapi onnistua jollain MouseMotionListenerillä tai vastaavalla.
vapaata viivaa voit piirtää esim. tekemällä taulukon (tai arraylistin) viivan pisteille, ja sitten piirtää pisteen taulukon joka pisteeseen. tai jos viivaa ei ole tarvetta muokata myöhemmin (ei undoa), voit vain piirtää pisteen aina, kun hiiren nappi on pohjassa. pistehän on helppo tehdä, joko drawline(x,y,x,y) tai drawrect(x,y,0,0), joista jälkimmäinen siis tekee suorakaiteen, jonka koko on 1 piste.
koodin virheistä sen verran, ettei tuossa ainakaan x ja y -muuttujille anneta mitään arvoa missään vaiheessa. napin koko kannattaa ehkä asettaa jo init-metodissa. ja silloin metodilla a.setsize(x,y). tai a.setbounds(x,y,x2,y2), joista x ja y ovat sijainti ja x2 ja y2 koko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san986272- 1472673
Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri2582667Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää982564Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo352334Tyhmä persuväite = köyhä argumentti
Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en712296Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on
Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a761740Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt81645- 491527
Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa31389