Piirustusohjelma

Tiina Taitava

Yritän tehdä pientä piirto-ohjelmaa javalla. Ihan lähtökuopissa tässä pyöritään, ollaan itse asiassa pyöritty koko ilta. Nyt kuitenkin kaikki keksimäni jutut ja ohjeet läpikäytyäni pyydän teiltä apua. Yritän tehdä nappia, jota painamalla voitaisiin piirtää vapaata viivaa. Mutta ei onnistu. En saa millään konstilla nappiin sellaista koodia aikaiseksi. Nyt koko koodikin on jo ihan sekaisin:

import java.applet.*;
import java.awt.*;
import java.awt.event.*;

public class piirto extends Applet implements ActionListener{
Button a;
int x,y;
public void init(){
add(a = new Button("Piirrä"));
a.addActionListener(this);
}
public void paint(Graphics g){
a.reshape(5,5,50,50);
}
public void actionPerfomed (ActionEvent e){
if (e.getActionCommand().equals("Piirrä")){
Graphics z = getGraphics();
z.fillOval(x,y,20,20);
showStatus("Hiiren sijainti: " x "," y);
}
}
}

..miten tätä siis pitäisi fiksata että tämä alkaisi toimia?
entä miten saisin tehtyä napin, jota painamalla voitaisiin piirtää appletille suora viiva napsauttamalla alku- ja loppukohdassa?

Suuri kiitos jos joku jaksaa neuvoa, noihin kahteen kysymykseen jos saisin vastauksen, alkaisin varmasti päästä juonesta kiinni. Kiitos.

1

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouman

      tulee varmaan hieman myöhässä, mutta z.drawline(x1,y1,x2,y2) piirtää viivan pisteiden (x1,y1) ja (x2,y2) välille. hiiren koordinaattien selvittämistä en tiedä, saattaapi onnistua jollain MouseMotionListenerillä tai vastaavalla.

      vapaata viivaa voit piirtää esim. tekemällä taulukon (tai arraylistin) viivan pisteille, ja sitten piirtää pisteen taulukon joka pisteeseen. tai jos viivaa ei ole tarvetta muokata myöhemmin (ei undoa), voit vain piirtää pisteen aina, kun hiiren nappi on pohjassa. pistehän on helppo tehdä, joko drawline(x,y,x,y) tai drawrect(x,y,0,0), joista jälkimmäinen siis tekee suorakaiteen, jonka koko on 1 piste.

      koodin virheistä sen verran, ettei tuossa ainakaan x ja y -muuttujille anneta mitään arvoa missään vaiheessa. napin koko kannattaa ehkä asettaa jo init-metodissa. ja silloin metodilla a.setsize(x,y). tai a.setbounds(x,y,x2,y2), joista x ja y ovat sijainti ja x2 ja y2 koko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      99
      4513
    2. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      101
      3880
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      36
      3539
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3240
    5. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      43
      2932
    6. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      18
      2539
    7. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      22
      2422
    8. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      23
      2156
    9. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      17
      1809
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      35
      1735
    Aihe