Piirustusohjelma

Tiina Taitava

Yritän tehdä pientä piirto-ohjelmaa javalla. Ihan lähtökuopissa tässä pyöritään, ollaan itse asiassa pyöritty koko ilta. Nyt kuitenkin kaikki keksimäni jutut ja ohjeet läpikäytyäni pyydän teiltä apua. Yritän tehdä nappia, jota painamalla voitaisiin piirtää vapaata viivaa. Mutta ei onnistu. En saa millään konstilla nappiin sellaista koodia aikaiseksi. Nyt koko koodikin on jo ihan sekaisin:

import java.applet.*;
import java.awt.*;
import java.awt.event.*;

public class piirto extends Applet implements ActionListener{
Button a;
int x,y;
public void init(){
add(a = new Button("Piirrä"));
a.addActionListener(this);
}
public void paint(Graphics g){
a.reshape(5,5,50,50);
}
public void actionPerfomed (ActionEvent e){
if (e.getActionCommand().equals("Piirrä")){
Graphics z = getGraphics();
z.fillOval(x,y,20,20);
showStatus("Hiiren sijainti: " x "," y);
}
}
}

..miten tätä siis pitäisi fiksata että tämä alkaisi toimia?
entä miten saisin tehtyä napin, jota painamalla voitaisiin piirtää appletille suora viiva napsauttamalla alku- ja loppukohdassa?

Suuri kiitos jos joku jaksaa neuvoa, noihin kahteen kysymykseen jos saisin vastauksen, alkaisin varmasti päästä juonesta kiinni. Kiitos.

1

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jouman

      tulee varmaan hieman myöhässä, mutta z.drawline(x1,y1,x2,y2) piirtää viivan pisteiden (x1,y1) ja (x2,y2) välille. hiiren koordinaattien selvittämistä en tiedä, saattaapi onnistua jollain MouseMotionListenerillä tai vastaavalla.

      vapaata viivaa voit piirtää esim. tekemällä taulukon (tai arraylistin) viivan pisteille, ja sitten piirtää pisteen taulukon joka pisteeseen. tai jos viivaa ei ole tarvetta muokata myöhemmin (ei undoa), voit vain piirtää pisteen aina, kun hiiren nappi on pohjassa. pistehän on helppo tehdä, joko drawline(x,y,x,y) tai drawrect(x,y,0,0), joista jälkimmäinen siis tekee suorakaiteen, jonka koko on 1 piste.

      koodin virheistä sen verran, ettei tuossa ainakaan x ja y -muuttujille anneta mitään arvoa missään vaiheessa. napin koko kannattaa ehkä asettaa jo init-metodissa. ja silloin metodilla a.setsize(x,y). tai a.setbounds(x,y,x2,y2), joista x ja y ovat sijainti ja x2 ja y2 koko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      98
      6272
    2. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      147
      2673
    3. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      258
      2667
    4. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      98
      2564
    5. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      35
      2334
    6. Tyhmä persuväite = köyhä argumentti

      Väite, että vasemmistopuolueita äänestäisivät vain “köyhät, tapatyöttömät tai heikoilla lahjoilla varustetut”, kertoo en
      Maailman menoa
      71
      2296
    7. Tiesitkö? Andy McCoy ja Pelle Miljoona saavat taiteilijaeläkettä - Tämän suuruinen eläke on

      Ylimääräiset taiteilijaeläkkeet on jaettu ja 59 taiteilijaa sai sen. Taiteilijoiden keskimääräinen eläketulo jää hyvin a
      Maailman menoa
      76
      1740
    8. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1645
    9. Haluan sut

      Voitaisiinko tutustua paremmin toisiimme? Ovi on aina auki sinulle. Lähelle.
      Ikävä
      49
      1527
    10. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      3
      1389
    Aihe