Yritän tehdä pientä piirto-ohjelmaa javalla. Ihan lähtökuopissa tässä pyöritään, ollaan itse asiassa pyöritty koko ilta. Nyt kuitenkin kaikki keksimäni jutut ja ohjeet läpikäytyäni pyydän teiltä apua. Yritän tehdä nappia, jota painamalla voitaisiin piirtää vapaata viivaa. Mutta ei onnistu. En saa millään konstilla nappiin sellaista koodia aikaiseksi. Nyt koko koodikin on jo ihan sekaisin:
import java.applet.*;
import java.awt.*;
import java.awt.event.*;
public class piirto extends Applet implements ActionListener{
Button a;
int x,y;
public void init(){
add(a = new Button("Piirrä"));
a.addActionListener(this);
}
public void paint(Graphics g){
a.reshape(5,5,50,50);
}
public void actionPerfomed (ActionEvent e){
if (e.getActionCommand().equals("Piirrä")){
Graphics z = getGraphics();
z.fillOval(x,y,20,20);
showStatus("Hiiren sijainti: " x "," y);
}
}
}
..miten tätä siis pitäisi fiksata että tämä alkaisi toimia?
entä miten saisin tehtyä napin, jota painamalla voitaisiin piirtää appletille suora viiva napsauttamalla alku- ja loppukohdassa?
Suuri kiitos jos joku jaksaa neuvoa, noihin kahteen kysymykseen jos saisin vastauksen, alkaisin varmasti päästä juonesta kiinni. Kiitos.
Piirustusohjelma
1
382
Vastaukset 1
- jouman
tulee varmaan hieman myöhässä, mutta z.drawline(x1,y1,x2,y2) piirtää viivan pisteiden (x1,y1) ja (x2,y2) välille. hiiren koordinaattien selvittämistä en tiedä, saattaapi onnistua jollain MouseMotionListenerillä tai vastaavalla.
vapaata viivaa voit piirtää esim. tekemällä taulukon (tai arraylistin) viivan pisteille, ja sitten piirtää pisteen taulukon joka pisteeseen. tai jos viivaa ei ole tarvetta muokata myöhemmin (ei undoa), voit vain piirtää pisteen aina, kun hiiren nappi on pohjassa. pistehän on helppo tehdä, joko drawline(x,y,x,y) tai drawrect(x,y,0,0), joista jälkimmäinen siis tekee suorakaiteen, jonka koko on 1 piste.
koodin virheistä sen verran, ettei tuossa ainakaan x ja y -muuttujille anneta mitään arvoa missään vaiheessa. napin koko kannattaa ehkä asettaa jo init-metodissa. ja silloin metodilla a.setsize(x,y). tai a.setbounds(x,y,x2,y2), joista x ja y ovat sijainti ja x2 ja y2 koko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092300Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???26954- 71902
- 103896
- 48845
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha568830- 82728
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76670Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik25624- 64606