Vinkki horm. migreeniin

Kärsin hormonaalisesta migreenistä kuukautisten aikana ja särky kestää kolmisen päivää. Lääkkeet eivät oikein auta. Olen kuitenkin huomannut, että jos otan triptaanin ja käsikauppatulehduskipulääkkeen yhtäaikaa kunnon aterian kanssa, kipu lievittyy selkeästi parhaimmillaan kuudeksikin tunniksi.

Lisäksi hormonaalisen migreenin lievittäjinä minulla toimivat rauhallinen kävely raittiissa ilmassa, venyttely ja yleensäkin liikkeessä pysyminen. Nukkuminen yleensä pahentaa oloa. Tavanomaisiin migreenikohtauksiin verrattuna tilanne on siis monella tavoin päinvastainen. Lääkkeitä lievitys minulla tosin edellyttää, mutta niitä tehostaa jokin edellä luetelluista. Etenkin tuon syömisen, verensokerin nopean nostamisen, olen huomannut tosissaan auttavan!
57682
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Itse kärsin samasta ongelmasta. Estolääkitys auttaa migreeniin yleensä muulloin, mutta kuukautisten aikana pää on ihan tajuttoman kipeä. Tosin mulla siihen ei ole viime aikoina auttanut mikään; ei kipulääkitys eikä täsmälääke.

Itse olen miettinyt sitä, että hakisin e-pillerit pelkästään tätä asiaa varten, koska kuten sanottu muutoin estolääkitys tuntuu tepsivän. Söisin muutaman kuukauden putkeen ennen kuin antaisin kuukautisten (ja migreenin) tulla, ja sitten sama uudelleen, koska muutaman päivän migreeni haittaa työssä käyntiä ja muutenkin koko elämää kun ei voi koiran kanssa lähteä lenkille, (rasitus pahentaa) ja muutenkin kipu on aivan sietämätön.

Äänestä
  • Minulla hormonaalinen migreeni on päällä monta päivää sekä kuukautisia ennen tai niiden alkaessa ja myös ovulaation aikaan, joten normaalia elämää on ainoastaan näiden välissä. Migreeni kestää 2 - 7 päivää. Kaikkea on vuosien varrella kokeiltu: akupunktiota (sen jälkeen pää "räjähti"), e-pillereitä putkeen, sterisaatio, beetasalpaajia, markkinoiden kaikki uudet migreenilääkkeet, jopa epilepsialääke, mutta mikään ei tepsi. Vain totaalinen riittävä lepo, verensokerin tasaisena pito ja aika tuovat vähän helpotusta. Ns. uudenpolven migreenilääkkeet helpottavat ainoastaan 3 tunniksi kerrallaan. Välttäkää kahvin juontia, mulla ainakin pahentaa särkyä! Tähän kuukautismigreeniin liittyy minulla kaiken lisäksi alakuloisuutta, joten nämä päivät kuusta eivät ole lainkaan mukavia. "Toivottavasti" mummotauti alkaa pian, sitten varmasti helpottaa:)

    Äänestä

  • Kaikki kokeiltu kirjoitti:

    Minulla hormonaalinen migreeni on päällä monta päivää sekä kuukautisia ennen tai niiden alkaessa ja myös ovulaation aikaan, joten normaalia elämää on ainoastaan näiden välissä. Migreeni kestää 2 - 7 päivää. Kaikkea on vuosien varrella kokeiltu: akupunktiota (sen jälkeen pää "räjähti"), e-pillereitä putkeen, sterisaatio, beetasalpaajia, markkinoiden kaikki uudet migreenilääkkeet, jopa epilepsialääke, mutta mikään ei tepsi. Vain totaalinen riittävä lepo, verensokerin tasaisena pito ja aika tuovat vähän helpotusta. Ns. uudenpolven migreenilääkkeet helpottavat ainoastaan 3 tunniksi kerrallaan. Välttäkää kahvin juontia, mulla ainakin pahentaa särkyä! Tähän kuukautismigreeniin liittyy minulla kaiken lisäksi alakuloisuutta, joten nämä päivät kuusta eivät ole lainkaan mukavia. "Toivottavasti" mummotauti alkaa pian, sitten varmasti helpottaa:)

    Kuulostaa ahdistavan tutulta.. Toteat: "Välttäkää kahvin juontia, mulla ainakin pahentaa särkyä!" Olen huomannut, että hormonaalisen migreenin aikana ajatus kahvista kuvottaa ja jos sitä juo siinä toivossa, että se muka auttaisi (toimii joskus alkavaan "perusmigreeniin"), se maistuu pirun kitkerälle. Vaikka muuten ruokahaluni on horm. migreenin aikana jopa suurempi kuin normaalisti. Ja niin - kahvi myös minulla pahentaa päänsärkyä hormonaalisen migreenin aikana.

    Äänestä

mitata verenpaine nimenomaan kuukautisten aikana tulevan päänsärkykohtauksen aikana.

Itselläni verenpaine oli muina aikoina normaalin rajamailla, kun kävin mittauttamassa, mutta vasta hankittuani kotiin verenpainemittarin huomasin, että kuukautisten aikana se nousi niin, että alkoi huimata. Lopulta jouduin jatkuvalle verenpainelääkitykselle.

Äänestä
  • Syön tällä hetkellä Yasminia aina niin kauan putkeen, että vuoto lyö itsekseen läpi. Silloin pidän normaalisti tauon. Ongelmana on, että omat hormonit toimivat sen verran taustalla, että samassa kuun vaiheessa saan yleensä silti hormonaalisen migreenin.

    Sain yhdeltä lääkäriltä Kinzalmono-verenpainelääkettä kuukautisten aikaiseksi estolääkkeeksi. Se sai aikaan sen, että minulla oli pientä päänsärkyä koko taukoviikon eli koko lääkkeensyönnin ajan, muttei kovaa ollenkaan. Se oli selvästi parempi vaihtoehto. Nuo "puun takaa" tulevat horm. migreenikohtaukset kuitenkin ovat aika turhauttavia, kun niihin on vaikea ennalta valmistautua!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SiiliII kirjoitti:

Kärsin hormonaalisesta migreenistä kuukautisten aikana ja särky kestää kolmisen päivää. Lääkkeet eivät oikein auta. Olen kuitenkin huomannut, että jos otan triptaanin ja käsikauppatulehduskipulääkkeen yhtäaikaa kunnon aterian kanssa, kipu lievittyy selkeästi parhaimmillaan kuudeksikin tunniksi.

Lisäksi hormonaalisen migreenin lievittäjinä minulla toimivat rauhallinen kävely raittiissa ilmassa, venyttely ja yleensäkin liikkeessä pysyminen. Nukkuminen yleensä pahentaa oloa. Tavanomaisiin migreenikohtauksiin verrattuna tilanne on siis monella tavoin päinvastainen. Lääkkeitä lievitys minulla tosin edellyttää, mutta niitä tehostaa jokin edellä luetelluista. Etenkin tuon syömisen, verensokerin nopean nostamisen, olen huomannut tosissaan auttavan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu